49 m kw. dla 2 osób: jak powiększyć małą łazienkę

Red.

Jesteśmy młodym małżeństwem. W naszym długo wyczekiwanym mieszkaniu jest mała łazienka - czy można ją powiększyć, np. rezygnując z osobnego wc? Czy uda się w niej zainstalować i wannę, i kabinę prysznicową? Marzy nam się też wygodna kuchnia otwarta na pokój. Podpowiedzcie, gdzie urządzić kąt do pracy oraz garderobę, w której pomieściłyby się i ubrania, i sprzęt narciarski. Marta i Karol z Krakowa

Rozwiązanie 1

Ryszard Tomasik

W ŁAZIENCE proponuję zainstalować wannę narożną (170 x 90 cm) z parawanem nawannowym, sedes, umywalkę (szer. 55 cm) wpuszczoną w skośny blat, a pod nim, w najszerszym jego miejscu - pralkę (48 x 60 cm). Kuchnia jest otwarta na pokój, ale zlikwidowałem wejście do niej z przedpokoju - nie jest tu potrzebne. Ścianę z otworem po drzwiach warto przeszklić luksferami, które doświetlą ciemny przedpokój. Przy niej stoi spory stół. W kuchennej zabudowie w kształcie litery L mieszczą się wszystkie niezbędne urządzenia. Na końcu blatu roboczego można zbudować okrągły barek. Krótszą ścianę POKOJU DZIENNEGO zajmuje ciąg niskich szafek na sprzęt radiowo-telewizyjny. Na ich przedłużeniu, w rogu pokoju, wygospodarowałem miejsce na komputer. Kącik wypoczynkowy urządziłem bliżej wyjścia na balkon. W przestronnej sypialni znajduje się duże podwójne łóżko (szer. 160 cm) z szafkami nocnymi po bokach oraz pojemna szafa.

Rozwiązanie 2

Magdalena Żmihorska-Tomasik

Nieznacznie przesunęłam ścianę między SYPIALNIĄ a łazienką. Teraz w pokoju oprócz szerokiego, dostępnego z obu stron łóżka oraz szafy wnękowej mieści się kąt do pracy - długi blat zamontowany przy oknie. Łazienkę wyposażyłam w narożną wannę (170 x 90 cm), wydzieloną ścianką z luksferów kabinę prysznicową (z brodzikiem 80 x 80 cm), sedes i dużą umywalkę (szer. 80 cm). Jest tu też miejsce na standardową pralkę (60 x 60 cm). KUCHNIA z zabudową w kształcie litery L oraz pokój dzienny tworzą wspólną przestrzeń. Symbolicznie oddziela je długi blat, przy którym stoi wygodny duży stół. W rogu pokoju, przy oknie, proponuję umieścić komody na sprzęt radiowo-telewizyjny, a w kameralnym kąciku przy garderobie - kanapę.

Skomentuj:

49 m kw. dla 2 osób: jak powiększyć małą łazienkę