46,5 m kw. dla 2 osób: kąt jadalny potrzebny od zaraz

Red.

Kuchnia w naszym mieszkaniu jest osobnym pomieszczeniem i bardzo nam to odpowiada. Prosimy o podpowiedź, gdzie urządzić kącik jadalny ze stołem dla czterech osób. Mniejszy pokój chcielibyśmy przeznaczyć na sypialnię z dużą szafą lub garderobą, nie wiemy jednak jak go zaaranżować. Zastanawiamy się ponadto, czy w łazience lepsza będzie wanna, czy może kabina. Weronika i Jacek z Wrocławia

46,5 m kw. dwupokojowe dla 2 osób
46,5 m kw. dwupokojowe dla 2 osób
Rozwiązanie 1

Anna Malesińska

Zmieniłam usytuowanie wejścia do sypialni, przenosząc prowadzące do niej drzwi na sąsiednią ścianę. W pokoju mieści się dwuosobowe łóżko (z dostępem z obu stron), dwie szafki nocne, przestronna szafa wnękowa oraz płytkie regały lub półki na książki. Ta zmiana pozwoliła na powiększenie kosztem przedpokoju niewielkiej kuchni. Po obu stronach wejścia do niej zaplanowałam wysoką zabudowę - płytsza wnęka po lewej to znakomite miejsce na pojemne szafki, w głębszej, po prawej, znajduje się lodówka i praktyczna szafka cargo. Ciąg roboczy zaaranżowałam w głębi kuchni, przy oknie. Ma on kształt litery L - pomiędzy zlewozmywakiem a płytą grzejną jest duży i dobrze oświetlony blat do pracy. Zlikwidowałam oddzielną toaletę, usytuowaną pierwotnie przy drzwiach wejściowych do mieszkania. Powstała przestronna, komfortowa łazienka, w której mieści się nie tylko narożna wanna (140 x 100 cm), podwieszany sedes oraz umywalka (szer. 50 cm), ale również kabina prysznicowa (90 x 90 cm). Tuż przy drzwiach, po prawej stronie, jest teraz głęboka wnęka - dobre miejsce na standardową pralkę (60 x 60 cm); przestrzeń nad nią warto wykorzystać, wieszając półki na ręczniki, zapasy środków czystości itp. Połączenie toalety z łazienką pozwoliło jednocześnie utworzyć wnękę na szafę w przedpokoju - zdecydowanie większą niż na planie wyjściowym. Z uwagi na wąską część przedpokoju prowadzącą do pokoju dziennego tradycyjne drzwi do kuchni i do łazienki lepiej zastąpić przesuwanymi - ułatwią poruszanie się po pomieszczeniu.

Rozwiązanie 2

Wioletta Sawczuk

Ściankę można zbudować np. z płyt gipsowo-kartonowych albo luksferów. Warto zrobić ją tylko do wysokości 180- -200 cm. Pozwoli to optycznie powiększyć przestrzeń kuchni i jednocześnie doświetli jej wnętrze. Długi ciąg roboczy ma kształt litery U. Powiększenie kuchni było jedną ze zmian prowadzących do uporządkowania przestrzeni przedpokoju, który w pierwotnym wariancie był długi, kręty i zupełnie niefunkcjonalny. Przebudowa tej części mieszkania pociągnęła za sobą likwidację drzwi do pokoju dziennego. Kącik wypoczynkowy urządziłam blisko drzwi na balkon. Na wprost kanapy stoi szafka na sprzęt RTV; z boku są podświetlane wnęki zabudowane półkami. Drzwi do sypialni zostały przesunięte - tak jak w poprzednim wariancie - na sąsiednią ścianę. To znacznie ułatwiło ekonomiczne rozplanowanie wnętrza. Zlikwidowałam także osobną toaletę. Dzięki temu udało się wygospodarować miejsce na pojemną szafę w przedpokoju oraz powiększyć łazienkę i zmienić jej kształt. Standardowa pralka (60 x 60 cm) i podwieszany sedes zostały ukryte za niskimi ściankami. Jeśli na prostokątnej wannie (160 x 100 cm) zamontują Państwo parawan, będzie ona pełnić również funkcję kabiny prysznicowej.

Skomentuj:

46,5 m kw. dla 2 osób: kąt jadalny potrzebny od zaraz