Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

48 m kw. dla 2 osób: Jak przebudować niewygodny przedpokój?

Projekty: Magdalena Żmihorska-Tomasik oraz Ryszard Tomasik

Mamy duży problem z zagospodarowaniem przedpokoju w naszym dwupokojowym mieszkaniu. Jego kształt oraz liczne drzwi sprawiają, że trudno jest w nim znaleźć dobre miejsce na szafę. Brak nam też pomysłu, jak urządzić kuchnię będącą oddzielnym pomieszczeniem - czy prócz szafek uda się zmieścić w niej choćby niewielki stół? Poza tym marzy nam się przestronna łazienka. Czy możliwe jest powiększenie tego pomieszczenia, na przykład kosztem przedpokoju? Jolanta z Lublina

48 m kw. dla 2 osób
48 m kw. dla 2 osób
Rozwiązanie 1

Magdalena Żmihorska-Tomasik

Kuchnia pozostała osobnym pomieszczeniem, ale jest otwarta na prowadzący do niej korytarzyk. Ciąg roboczy ma kształt litery L - dzięki temu, że szafki zajmują tylko dwie ściany, w pomieszczeniu zmieścił się niewielki stół przeznaczony do jadania szybkich posiłków w małym gronie.

Większa liczba osób może zasiąść przy stole w pokoju dziennym, który - ze względu na wydzielającą go ścianę konstrukcyjną - musi pozostać w swoim obrysie. W pobliżu stołu stoi szafka (bądź komoda) przeznaczona na przykład na naczynia i akcesoria potrzebne podczas posiłków. Ścianę bez okna proponuję w całości zabudować regałami, co pozwoli optycznie poprawić niekorzystne proporcje pokoju. W głębi, przy oknie balkonowym, usytuowałam kąt wypoczynkowy z narożną kanapą.

Wejście do sypialni znajduje się teraz w skośnej ścianie. Nietypowa wnęka przy drzwiach została zabudowana szafą wnękową i trójkątnym regalikiem na dekoracyjne drobiazgi lub książki. Centralne miejsce w pokoju zajmuje dostępne z dwóch stron podwójne łóżko z szafkami nocnymi po bokach.

Przebudowana łazienka jest bardzo przestronna. Zaplanowałam w niej asymetryczną wannę narożną (150 x 90 cm), sedes, umywalkę (szer. 70 cm) zawieszoną na skośnej ściance oraz standardową pralkę (60 x 60 cm).

Rozwiązanie 2

Ryszark Tomasik

Sypialnia, mimo że mniejsza niż na planie wyjściowym, nadal jest ustawna. Zaplanowałem w niej szafę i podwójne łóżko; za jego wezgłowiem, na całą długość ściany z oknem, biegnie blat pełniący funkcję stolika nocnego.

Funkcjonalna kuchenna zabudowa ma kształt litery L. Urządzenia (lodówka, kuchenka/płyta grzejna, zlewozmywak) są przedzielone krótkimi odcinkami blatu; długi blat, będący głównym miejscem do pracy, znajduje się pod oknem. Przy wolnej ścianie zmieścił się spory prostokątny stół.

W pokoju dziennym zaplanowałem dwa aneksy: jadalny (z okrągłym stołem i regałami na całą ścianę) oraz wypoczynkowy (z kanapą, stolikiem i szafką na sprzęt radiowo-telewizyjny).

Łazienka została powiększona o zamykaną dwuskrzydłowymi ażurowymi drzwiami wnękę na pralkę (60 x 60 cm). W pomieszczeniu jest także prostokątna wanna (170 x 70 cm), umywalka (szer. 60 cm) oraz sedes.

Skomentuj:

48 m kw. dla 2 osób: Jak przebudować niewygodny przedpokój?