Mieszkanie: zapach powietrza

Tekst: Joanna Zawadzka

Gdy jest rześkie i czyste, oddychamy pełną piersią i lekko. Taki korzystny mikroklimat stworzą w domu oczyszczacze i nawilżacze powietrza.

Oryginalny nawilżacz pokojowy - ustawiony w pokoju, będzie wzbudzać zainteresowanie gości, 639 zł, Scandinavian Living
Oryginalny nawilżacz pokojowy - ustawiony w pokoju, będzie wzbudzać zainteresowanie gości, 639 zł, Scandinavian Living
Fot. producent
Nawilżacze

Podnoszą poziom wilgotności w pomieszczeniu, rozpylając wodę w postaci zimnej lub ciepłej mgiełki. Do wyboru mamy trzy typy nawilżaczy.

1. Ewaporacyjne - wytwarzają zimną mgiełkę. Zassane powietrze, które przeciska wodę przez higroskopijny filtr, jednocześnie oczyszcza się z pyłków i kurzu. Filtr węglowy neutralizuje zapachy.

2. Ultradźwiękowe - emitowane przez urządzenie ultradźwięki rozbijają wodę na drobne cząsteczki, które tworzą zimną mgiełkę. W trakcie tego procesu powietrze jest jonizowane, czyli uwalniane są korzystne dla zdrowia jony ujemne. Modele te pracują najciszej ze wszystkich typów nawilżaczy.

3. Parowe - woda jest gotowana w małych porcjach, a powstająca para rozpylana w postaci ciepłej mgiełki. Są szczególnie polecane dla małych dzieci i osób z chorobami dróg oddechowych, wytwarzają bowiem najbardziej higieniczną, czystą mgiełkę.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail:Zobacz przykład, Zapisz sięWybierając urządzenie, weźmy pod uwagę powierzchnię, jaką zdoła skutecznie nawilżyć (tę informację znajdziemy na etykiecie). Przyjmuje się, że aby osiągnąć optymalny poziom wilgotności powietrza (40-60 proc.), w pomieszczeniu o powierzchni 30 m kw. trzeba w ciągu dnia rozpylić około 5 litrów wody. Zwróćmy również uwagę na:

* Zbiornik na wodę - może być wbudowany na stałe lub wyjmowany (łatwiejszy do napełniania); im jest większy, tym rzadziej trzeba dolewać wody, najmniejsze mają pojemność 0,9 litra, największe - 10 litrów.

* Regulacja nawilżania - pozwala wybrać optymalny stopień intensywności nadmuchu powietrza (najczęściej do wyboru 2 lub 3 poziomy).

* Programowanie stopnia wilgotności - wbudowany higrometr mierzy jej poziom w pomieszczeniu i w zależności od wyniku włącza lub wyłącza urządzenie.

* Automatyczny wyłącznik - jeśli w zbiorniku zabraknie wody, nawilżacz sam się wyłączy.

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!Oczyszczacze

Różnią się w zależności od typu filtra:

1. HEPA - usuwa prawie wszystkie zanieczyszczenia powyżej 0,3 mikrona,

2. węglowy - neutralizuje zapachy,

3. z włókna szklanego - zatrzymują pyłki i roztocza.

Podobnie jak w przypadku nawilżaczy, oczyszczacz należy dobrać do wielkości pomieszczenia. Urządzenie może mieć regulację mocy oczyszczania

i jonizator powietrza. Są też modele sterowane pilotem oraz wyposażone w timer, który pozwala zaprogramować czas pracy.

Dwa w jednym

Urządzenia łączą obie funkcje: jednocześnie nawilżają i oczyszczają powietrze. Nie stosuje się w nich żadnych specjalnych filtrów - zassane z pomieszczenia powietrze jest wtłaczane do zbiornika z wodą z dodatkiem specjalnego biopochłaniacza, w której wszystkie zabrudzenia i bakterie zostają zatopione. W trakcie tego procesu woda paruje, nawilżając powietrze.

Zobacz galerię zdjęć    Więcej o:

Skomentuj:

Mieszkanie: zapach powietrza