Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mieszkanie: zapach powietrza

Tekst: Joanna Zawadzka

Gdy jest rześkie i czyste, oddychamy pełną piersią i lekko. Taki korzystny mikroklimat stworzą w domu oczyszczacze i nawilżacze powietrza.

Nawilżacze

Podnoszą poziom wilgotności w pomieszczeniu, rozpylając wodę w postaci zimnej lub ciepłej mgiełki. Do wyboru mamy trzy typy nawilżaczy.

1. Ewaporacyjne - wytwarzają zimną mgiełkę. Zassane powietrze, które przeciska wodę przez higroskopijny filtr, jednocześnie oczyszcza się z pyłków i kurzu. Filtr węglowy neutralizuje zapachy.

2. Ultradźwiękowe - emitowane przez urządzenie ultradźwięki rozbijają wodę na drobne cząsteczki, które tworzą zimną mgiełkę. W trakcie tego procesu powietrze jest jonizowane, czyli uwalniane są korzystne dla zdrowia jony ujemne. Modele te pracują najciszej ze wszystkich typów nawilżaczy.

3. Parowe - woda jest gotowana w małych porcjach, a powstająca para rozpylana w postaci ciepłej mgiełki. Są szczególnie polecane dla małych dzieci i osób z chorobami dróg oddechowych, wytwarzają bowiem najbardziej higieniczną, czystą mgiełkę.

Wybierając urządzenie, weźmy pod uwagę powierzchnię, jaką zdoła skutecznie nawilżyć (tę informację znajdziemy na etykiecie). Przyjmuje się, że aby osiągnąć optymalny poziom wilgotności powietrza (40-60 proc.), w pomieszczeniu o powierzchni 30 m kw. trzeba w ciągu dnia rozpylić około 5 litrów wody. Zwróćmy również uwagę na:

* Zbiornik na wodę - może być wbudowany na stałe lub wyjmowany (łatwiejszy do napełniania); im jest większy, tym rzadziej trzeba dolewać wody, najmniejsze mają pojemność 0,9 litra, największe - 10 litrów.

* Regulacja nawilżania - pozwala wybrać optymalny stopień intensywności nadmuchu powietrza (najczęściej do wyboru 2 lub 3 poziomy).

* Programowanie stopnia wilgotności - wbudowany higrometr mierzy jej poziom w pomieszczeniu i w zależności od wyniku włącza lub wyłącza urządzenie.

* Automatyczny wyłącznik - jeśli w zbiorniku zabraknie wody, nawilżacz sam się wyłączy.

Oczyszczacze

Różnią się w zależności od typu filtra:

1. HEPA - usuwa prawie wszystkie zanieczyszczenia powyżej 0,3 mikrona,

2. węglowy - neutralizuje zapachy,

3. z włókna szklanego - zatrzymują pyłki i roztocza.

Podobnie jak w przypadku nawilżaczy, oczyszczacz należy dobrać do wielkości pomieszczenia. Urządzenie może mieć regulację mocy oczyszczania

i jonizator powietrza. Są też modele sterowane pilotem oraz wyposażone w timer, który pozwala zaprogramować czas pracy.

Dwa w jednym

Urządzenia łączą obie funkcje: jednocześnie nawilżają i oczyszczają powietrze. Nie stosuje się w nich żadnych specjalnych filtrów - zassane z pomieszczenia powietrze jest wtłaczane do zbiornika z wodą z dodatkiem specjalnego biopochłaniacza, w której wszystkie zabrudzenia i bakterie zostają zatopione. W trakcie tego procesu woda paruje, nawilżając powietrze.
    Więcej o:

Skomentuj:

Mieszkanie: zapach powietrza