Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Elewacje domów w świetle księżyca

Agnieszka Cal-Hubska
dom jednorodzinny - Fot. Hanna DŁugosz, projekt APA Kuryłowicz&Associates

Nawet w ciepłe, letnie wieczory domowe życie przenosi się do wnętrz. Uciekamy przed rosą, komarami, idziemy oglądać telewizję lub zasiadamy do kolacji. Tymczasem, nasze domy w wieczornym świetle nabierają szczególnej urody. Warto czasem wyjść na zewnątrz i dostrzec nieco tajemniczy urok ich brył, elewacji, odbić i gry cieni.

dom jednorodzinny - Fot. Hanna DŁugosz, projekt APA Kuryłowicz&Associates

Nowoczesny dom o zmierzchu

Przedstawiamy kilkanaście realizacji domów jednorodzinnych w świetle księżyca oraz oświetleniu elektrycznym płynącym z wewnątrz. Dom o zmierzchu czy w nocy wydaje się być innym budynkiem, niż ten który znamy. Nocne i sztuczne oświetlenie wydobywa inne niż za dnia elementy elewacji, budynki wydają się mieć więcej gracji, stają się tajemnicze, a często bardziej przytulne. Na zdjęciu nowoczesna, za dnia monumentalna i chłodna bryła, wieczorem sprawia wrażenie przyjaznej i cieplejszej w odbiorze.

Zobacz prezentację tego domu:>>>TUTAJ

dom jednorodzinny - Fot. Bartosz Makowski, projekt Marcin Major

Dom nad lustrem wody

Ten dom równie efektownie odbija się w wodach stawu, zarówno w dzień, jak i wieczorem. I pomyśleć, że to właśnie przez ten staw nikt nie chciał kupić tej działki! Dziś staw to główny atut posesji. Dzięki niemu właśnie powstał ten piękny dom z dwoma zawieszonymi nad lustrem wody tarasami. Ciiiii..., może uda się nam usłyszeć skrzek żab?

Zobacz prezentację tego domu:>>>TUTAJ

dom jednorodzinny - Fot. Bartosz Makowski, projekt Monika i Grzegorz Gąsiorek

Urok zwyczajności

Położenie domu i warunki naturalne skłoniły właścicieli do otwarcia zachodniej elewacji budynku na malownicze zbocze doliny. Wieczorne niebo nadaje piękny kolor dachówce, którą pokryto prosty, dwuspadowy dach domu. Właściciele podkreślają, że efekt ten zawdzięczają między innymi rodzajowi dachówki. Jest to dachówka naturalna, nieagobowana, która sprawia, że pokryty nią dom nawiązuje swoim wyglądem do tradycyjnych dworków. Dachówki angobowane - choć droższe, ale zarazem  trwalsze i występujące w szerszej palecie kolorystycznej, niestety nie wyglądają tak naturalnie jak te wykonywane tradycyjnymi metodami. Polecane są one do domów o bardziej współczesnym, nowoczesnym charakterze.

Zobacz prezentację tego domu:>>>TUTAJ

dom jednorodzinny - Fot. Mariusz Czechowicz , projekt Promes

Dom na planie koła

Ten szczególny w formie budynek autorzy określają mianem typowego.  To prototyp rozwiązania, które chcieliby upowszechnić. Czy tak się stanie? Znając polskie gusta można w to wątpić, choć warto podkreślić, że budynek spełnia wszystkie wymogi domu pasywnego, a więc szczególnie atrakcyjnego, jeśli chodzi o oszczędzanie energii.

Zanim "Typowy" stanie się rzeczywiście typowy, podziwiajmy na tym jedynym na razie egzemplarzu piękną grę światła i cienia, jaką tworzą na drewnianej elewacji zachodzące słońce i zapadający zmierzch.

dom jednorodzinny - Fot. i projekt KWK Promes

Mozaikowy gabion

Ten prosty, oszczędny i nowoczesny dom wieczorem nabiera szczególnie oryginalnego wyglądu dzięki specjalnym siatkom na drewno opałowe. Pełnią one przede wszystkim funkcje użytkowe - jako współczesne drewutnie; ważnym elementem systemu grzewczego budynku jest bowiem kominek. Zarazem jednak tworzą element dekoracyjny - szczególnie ciekawie prezentujący się nocą po zapaleniu świateł w obejściu.

dom jednorodzinny - Fot. Bartosz Makowski, projekt Marcin Rubik

Światła wśród sosen

Cechą charakterystyczną tego budynku jest połączenie tradycyjnych form domu z nowoczesnymi materiałami. Im ciemniej na zewnątrz, tym mniej widać elementy na wskroś współczesne, a w pamięci pozostaje tradycyjna, stonowana bryła o dobrych proporcjach. O tym, że to współczesny dom jednorodzinny świadczą może tylko połaciowe okna na poddaszu, gdzie domownicy przenoszą się wieczorem.

Zobacz prezentację tego domu:>>>TUTAJ

dom jednorodzinny - Fot. Wojciech Kryński, projekt Janusz Kaczorek

Prawie jak w Big Brother

Duże okna dwupoziomowego pokoju dziennego wyglądają wieczorem z ogrodu jak dwa wielkie telebimy. Widok jest tak sugestywny, że aż chciałoby się ustawić przed nimi fotele dla widowni. Dobrze, że od tej strony dom jest niemal niewidoczny dla osób postronnych; dzięki czemu to tylko domownicy mogą się cieszyć tym "ogrodowym kinem".

Zobacz prezentację tego domu:>>>TUTAJ

dom jednorodzinny - Fot. Bartosz Makowski, projekt Marek Wajzner, Monka Grostad

Światła na werandzie i ganku

Przeszklone ściany ganku i werandy dodają bryle tego domu lekkości. Żeby podkreślić ich nieco archaiczny charakter, wszystkie okna mają drobne podziały. Wieczorem, charakterystyczna  ostra szwedzka czerwień, która ma przypominać właścicielowi jego rodzinne strony,  "przygasa" na rzecz elementów wykończonych bielą - to one zaczynają grać główną rolę w wieczornym wyglądzie budynku.

Zobacz prezentację tego domu:>>>TUTAJ

dom jednorodzinny - Fot. Hanna Długosz, projekt Anna i Anatol Kuczyńscy, Agnieszka Suchora

Wieczór na Mazurach

Przeszklona elewacja szczytowa tego domu nocą staje się szczególnie atrakcyjna, gdy patrzy się na nią z zewnątrz. Stary budynek gospodarczy w jednej z mazurskich wsi otrzymał drugie życie dzięki właścicielom, którzy zachwyceni urokiem skandynawskich domów rybackich, postanowili stworzyć dla siebie letnią siedzibę, wzorowaną na tamtej architekturze.

Zobacz prezentację tego domu:>>>TUTAJ

dom jednorodzinny - Fot. Krzysztof Kubiak, Bartosz Piestrzyński, projekt ZAG Architekci

Pejzaż horyzontalny

Właściciele tego domu pragnęli, by ich dom jak najlepiej wpisał się w polny krajobraz. Ascetyczna forma budynku ożywa wieczorem, między innymi za sprawą świateł padających przez duże przeszklenia i rozjaśniających wodę zewnętrznego basenu.

Zobacz prezentację tego domu:>>>TUTAJ

dom jednorodzinny - Fot. Bartosz Makowski, projekt Janusz Kaczorek

Zza drewnianych żaluzji

Wszystkie największe przeszklenia zaprojektowanego na planie trójkąta domu znajdują się wzdłuż południowo-zachodniej elewacji, która wychodzi na ukrytą przed wzrokiem obcych część działki. Dlatego właściciele nie muszą wieczorami korzystać z żadnych przesłon ograniczających wgląd do wnętrza domu. Najbardziej efektownie wygląda ostatnia kondygnacja z dwiema werandami, osłoniętymi żaluzjami z modrzewia syberyjskiego. To przez nie wieczorami najpiękniej rozprasza się światło domowych lamp. One również, po wygaszeniu sztucznego oświetlenia, najpiękniej wpuszczają do wnętrza nocne światło księżyca.

Zobacz prezentację tego domu:>>>TUTAJ

dom jednorodzinny - Fot. Bartosz Makowski, projekt Marcin Major

Dom w srebrzystej poświacie

Zapadający zmierzch to pora, kiedy naturalne drewno nabiera szczególnie pięknej barwy. Srebrnoszarawe deski "świecą" księżycową poświatą nawet wówczas, gdy księżyc jeszcze nie pojawił się na niebie. Dlatego właściciele tego domu chętnie stają o tej porze na krańcu tarasu i podziwiają swój dom, aż nocny chłód nie skłoni ich do powrotu.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Architektoniczne sposoby na oszczędny dom
Ogrodowe elewacje domów i ich tajemnice. Zainspiruj się!
Przepis na ładny dom - chcesz mieć ładny dom? Koniecznie przeczytaj!

Skomentuj:

Elewacje domów w świetle księżyca

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej