Grzejniki: przegląd
Dostępne na rynku grzejniki produkuje się ze stali, aluminium, żeliwa lub z połączenia materiałów (np. z miedzi i aluminium). Różnią się one też konstrukcją - do wyboru mamy modele płytowe, członowe, konwektorowe oraz drabinkowe i dekoracyjne.
Promieniowanie i konwekcja
Grzejniki przekazują wytworzone przez nie ciepło zarówno przez promieniowanie, jak i konwekcję. W pierwszym rozwiązaniu najpierw jest ono pochłaniane przez wszystkie chłodne powierzchnie w pomieszczeniu, czyli ściany, meble i inne sprzęty, a następnie oddawane do otoczenia. Natomiast w drugim - ciepło trafia bezpośrednio do powietrza krążącego w pomieszczeniu. Od niego nagrzewają się ściany i sprzęty. Udział obu sposobów przekazywania ciepła zależy od budowy grzejników - przykładowo w modelach konwektorowych przeważa konwekcja nad promieniowaniem.
Grzejniki płytowe
Zdjęcie powyżej: grzejniki płytowe można montować w instalacjach wykonanych ze stali, miedzi oraz tworzyw sztucznych - rury muszą mieć wkładkę antydyfuzyjną, zapobiegającą wnikaniu tlenu do obiegu wody
To najpopularniejszy rodzaj grzejników montowanych w nowych domach. Zgodnie z nazwą ich ważnym elementem jest płyta grzejna. Składa się ona z dwóch, zgrzanych ze sobą blach, pomiędzy którymi przepływa gorąca woda. Wiele modeli zawiera również dodatkowo ożebrowanie, co zwiększa ich moc.
W zależności od zapotrzebowania danego pomieszczenia na ciepło i miejsca przeznaczonego do montażu, dostępne są grzejniki jedno-, dwu-, a nawet trzypłytowe. Na stronach internetowych producentów i w katalogach urządzenia te określone są dwucyfrowym symbolem (np. 22). Pierwsza cyfra oznacza liczbę płyt (w naszym przykładzie dwie), a druga - liczbę ożebrowania (również dwa; gdyby go nie było, po cyfrze 2 byłoby 0).
Grzejniki płytowe są dostępne w bardzo różnych rozmiarach - od niskich (30 cm), przez najpopularniejsze o wysokości 60 cm, aż po pionowe, wąskie, ale za to wysokie (do 220 cm). Dzięki temu łatwo dobierzemy grzejnik o odpowiedniej mocy. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie popełnić błędu i nie kupić modelu o zbyt małej wydajności. Tych urządzeń nie da się bowiem rozbudować.
W nowo budowanym domu stalowe grzejniki płytowe podłącza się do instalacji grzewczej zwykle od dołu (rury wychodzą ze ściany lub z podłogi). Natomiast w modernizowanym budynku najczęściej stosuje się urządzenia z podłączeniem bocznym, czyli takim, jaki miały stare żeliwne żeberka. Ułatwia to znacznie prace montażowe i ogranicza koszty remontu.
Grzejniki członowe
U góry: Grzejniki żeliwne są dość ciężkie, wiesza się je więc na ścianie za pomocą odpowiednich haków lub ustawia na podłodze na nóżkach.
Grzejniki te składają się z pojedynczych ogniw (dawniej potocznie nazywanych "żeberkami"), które mogą być produkowane z różnych materiałów - żeliwa, aluminium lub stali. W dwóch pierwszych modelach liczbę ogniw można zmieniać w zależności od zapotrzebowania na ciepło danego pomieszczenia. Jednak podczas rozkręcania i dodawania lub odejmowania ogniw aluminiowych należy uważać, aby ich nie uszkodzić. Natomiast ogniwa ze stalowych profili są ze sobą zespawane. Niektórzy producenci do spawania stosują technikę laserową, co znacznie poprawia nie tylko jakość, ale i wygląd spoin.
Żeliwne
W odróżnieniu od starszych modeli, nowoczesne grzejniki żeliwne mają gładszą powierzchnię i mniejszą pojemność wodną. Są bardzo odporne na korozję, dlatego poleca się je do instalacji z otwartym naczyniem wzbiorczym, w których źródłem ciepła jest kocioł na paliwa stałe lub kominek z płaszczem wodnym. Ponadto dzięki dobrej akumulacji ciepła bardzo wolno stygną.
Stalowe
Fot.: kalmar
Zdjęcie powyżej: zależnie od charakteru wnętrza i naszych upodobań do wyboru mamy grzejniki stalowe z ogniwami obłymi lub geometrycznymi (jak na zdjęciu)
Oferowane są w zestawach, które liczą od kilku do kilkunastu członów, dzięki czemu możemy bez problemu dopasować ich moc do strat ciepła w pomieszczeniu. Ponadto jeden człon może mieć kilka kolumn grzejnych. W ten sposób zwiększa się moc całego urządzenia. Poza tym wiele firm produkuje nietypowe modele - np. przystosowane do krzywizny ściany lub naroża w pokoju.
Aluminiowe
Fot.: fondital
Zdjęcie powyżej: członowe grzejniki aluminiowe są stosowane na przykład wtedy, gdy trzeba wymienić stare żeberka żeliwne bez przebudowy instalacji grzewczej
Członowe grzejniki aluminiowe można umieszczać zarówno w nowoczesnym, jak i modernizowanym systemie grzewczym. W tym ostatnim polecane są szczególnie zamiast starych żeberek żeliwnych, ponieważ mają takie same wymiary i rozstaw króćców (służą do podłączenia rur c.o.).
Uwaga! Jeśli zdecydujemy się na zakup tych grzejników, należy unikać łączenia ich w instalacji z elementami miedzianymi. Może to bowiem przyczynić się do ich korozji i wydzielania się gazu, który zakłóca pracę układu grzewczego. Dlatego jeśli w instalacji z grzejnikami aluminiowymi przewidywane są urządzenia i osprzęt wykonany z różnych materiałów, należy dolać do wody inhibitora, czyli preparatu zabezpieczającego przed korozją.
Grzejniki konwektorowe
Zbudowane są z miedzianej rury, na którą gęsto zostały nałożone lamele, czyli ożebrowanie z aluminium lub stali. Podobnie jak w grzejniku płytowym, im bardziej jest ono pofalowane, tym większa jest powierzchnia wymiany ciepła urządzenia, a tym samym wzrasta jego wydajność. Przepływ powietrza może odbywać się w nich w sposób naturalny lub wymuszony wentylatorem. Grzejniki konwektorowe, w zależności od modelu montuje, się w specjalnej wannie wzdłuż okien, wiesza na ścianie lub ustawia na podłodze.
Kanałowe
Fot.: regulus
Zdjęcie powyżej: model kanałowy przykryty jest od góry metalową lub drewnianą kratką - sztywną lub zwijaną.
Po ich umieszczaniu w zagłębieniu w podłodze widzimy jedynie estetyczną kratkę, z której płynie strumień ciepłego powietrza, często nazywany kurtyną powietrzną. Chociaż nie jest to najtańsze rozwiązanie, to eliminuje odczucie chłodu przy oknach, ogrzewa równomiernie całe pomieszczenie oraz skutecznie osusza szyby przy nieskutecznie działającej wentylacji grawitacyjnej.
Modele kanałowe z naturalnym obiegiem powietrza mogą być głębokie (mają 30, a czasami nawet 50 cm) lub płytkie (na przykład o głębokości 9 cm). Głębsze mocniej grzeją, gdyż zachodzi w nich intensywniejsza wymiana powietrza pomiędzy zimnym napływającym, a ciepłym - wypływającym z grzejnika. Jednak by nie było kłopotu z wykonaniem kanału o odpowiednich wymiarach oraz ułożeniu izolacji termicznej i przeciwwilgociowej, należy je przewidzieć na etapie projektowania domu.
Urządzenia z wentylatorem mają natomiast większą wydajność. Mogą więc być one płytkie (6-14 cm), a także krótsze i węższe. Aby mogły działać, trzeba doprowadzić do nich instalację elektryczną; powinna być ona zabezpieczona wyłącznikiem różnicowoprądowym.
Stojące
Fot.: jaga
Zdjęcie powyżej: atrakcyjność tych grzejników wynika z ciekawych zestawień kolorystycznych lub grafiki.
Konwektory stojące sprawdzą się w miejscach, gdzie nie ma możliwości zastosowania modelu kanałowego. Mają one niedużą wysokość (na przykład 21 cm, ale są też i takie, które mają jedynie 7 cm), więc nie zasłaniają okna.
Najnowsze urządzenia mogą mieć wbudowany elektroniczny panel automatyki (z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym), która umożliwia zdalne sterowanie urządzeniem.
Ścienne
Fot.: verano
Zdjęcie powyżej: prosta a jednocześnie bardzo elegancka obudowa dopasowana charakterem do stylu pomieszczenia
Modele te mogą być podłączone do instalacji grzewczej zarówno z boku, jak i od dołu. Oprócz standardowego konwektora płaskiego, na rynku znajdziemy też urządzenia narożne (przy czym ich ramiona mogą być różnej długości, ale suma ich długości nie może przekraczać 2 m). Podobnie jak pozostałe rodzaje konwektorów, przeznaczone są one przede wszystkim do instalacji c.o., w których obieg wody wymuszony jest pompą obiegową.
Co to znaczy klimakonwektor
Klimakonwektor (spotyka się też nazwę fan-coil) to urządzenie zbudowane podobnie jak grzejnik konwektorowy. Oprócz wentylatora z filtrem wyposażony jest fabrycznie w tacę ociekową, specjalny system odprowadzania skroplin oraz odpowiedni rodzaj sterownika (z wbudowanym panelem lub nawet z pilotem). Dzięki temu klimakonwektor można wykorzystać nie tylko do ogrzewania pomieszczeń zimą, ale również do ich chłodzenia w okresie letnim.
Grzejniki dekoracyjne
Zdjęcie powyżej:grzejnik dekoracyjny z niebanalną płytą przednią może stanowić interesujący element we wnętrzu.
Mogą mieć nietypowy kształt, formę, fakturę, wykończenie lub wielkość. Jedne ustawione na podłodze przypominają oryginalne rzeźby, inne zawieszone na ścianie wyglądają jak obrazy lub ulubiona zabawka dziecka. Niektóre grzejniki dekoracyjne spełniają również zadania użytkowe. Przykładowo - odpowiednio dobrany model w przedpokoju może służyć jako ławka lub wieszak, w kuchni jako barek, a w łazience jako parawan.
Niestety zazwyczaj grzejniki dekoracyjne są dość drogie, dlatego sprawdźmy przed zakupem ich cenę. Ponadto te wytwarzane przez zagraniczne firmy sprowadzane są z reguły wyłącznie na zamówienie, więc należy liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na ich dostawę.
Grzejniki łazienkowe
Zdjęcie powyżej:przykład grzejnika łazienkowego, który ogrzewa i zdobi wnętrze, a jednocześnie dzięki odpowiednim odległościom pomiędzy rurkami może służyć jako suszarka.
W łazience przeważają grzejniki drabinkowe. Są bardzo uniwersalne - grzeją, służą jako wieszak na ręczniki (część z nich ma fabrycznie zamontowane haczyki lub reling, a do innych można je dokupić), a wiele również dekoruje pomieszczenie.
Aby były odporne na korozję (która jest wynikiem dużej wilgotności powietrza, zwłaszcza po kąpieli) wykonywane są one ze stali nierdzewnej lub zwykłej, ale pokrytej specjalną warstwą galwaniczną oraz farbą proszkową utwardzaną w bardzo wysokiej temperaturze.
Standardowo drabinki wiesza się na ścianie, ale można je też ustawić do niej prostopadle, by pełniły funkcję ażurowej ścianki. Niektórzy producenci oferują je w wersji z grzałką elektryczną. Można z nich korzystać również wtedy, gdy nie działa ogrzewanie.
- Więcej o:
Zmiana starego ogrzewania na pompę ciepła – kiedy się opłaca?
Piecokominki - współczesne piece centralnego ogrzewania na biomasę drzewną
Jak piecokominek akumulacyjny współpracuje z innymi urządzeniami grzewczymi?
Jak kupić ekogroszek z kopalni? Podpowiadamy!
Jak zrobić pellet? Sposoby, urządzenia, koszty, opłacalność
Dlaczego warto ogrzewać dom gazem drzewnym?
Pompy ciepła w już istniejących budynkach – czy to ma sens?
Jak w nowoczesny sposób ogrzewać dom drewnem lub gazem drzewnym?