Ochrona zewnętrzna domu: najczęściej popełniane błędy
Błędy, które najczęściej popełniamy w ochronie zewnętrznej domu wskazuje Bartosz Piotrowski, ekspert ds. technicznych z 11-letnim stażem w branży zabezpieczeń. I podpowiada właściwe rozwiązania.
1. Pozostawianie nieschowanych narzędzi ogrodniczych
Od wiosny do jesieni w ogrodzie jest co robić, dlatego często nie chowamy narzędzi. Pozostawione grabie lub łopata mogą posłużyć złodziejowi do wybicia szyby i splądrowania naszego domu.
Rozwiązanie: po skończonej pracy oraz zawsze, gdy wychodzimy z domu, pamiętajmy o chowaniu narzędzi w szopie, garażu lub piwnicy. Schowajmy także drabinę oraz inne przedmioty, których włamywacz może użyć do wspinania się.
2. Sadzenie dużych roślin
Rozłożyste drzewa i krzewy wyglądają ładnie, ale mogą zostać wykorzystane przez włamywacza do ukrycia się za nimi lub do dostania się po nich na piętro domu.
Rozwiązanie: regularnie przycinajmy rośliny. Jeśli obsadzanie terenu jest jeszcze przed nami, zrezygnujmy z gatunków, które bujnie się rozrastają. Zamiast tego posadźmy gęste i kłujące krzewy - zwłaszcza pod oknami. Wizja sforsowania takiej przeszkody skutecznie zniechęci włamywacza.
3. Pomijanie ochrony garażu
W garażu mamy sporo cennych rzeczy - samochód, narzędzia, opony itd. Jeśli garaż ma bezpośrednie wejście do domu, to brak zabezpieczeń ułatwia włamywaczowi przedostanie się do wnętrza.
Rozwiązanie: bramę garażową traktujmy tak, jak drzwi wejściowe do domu. Zamontujmy na niej czujkę magnetyczną lub aktywną barierę podczerwieni, która zareaguje na każdą próbę nieuprawnionego wejścia. Wewnątrz garażu warto zainstalować dodatkowo czujkę ruchu.
4. Zabezpieczenie okien tylko na parterze
Złodzieje najczęściej wchodzą przez drzwi i okna. Jeśli mamy balkon lub pergolę, na którą złodziej może się wspiąć, to równie dobrze może dostać się do domu przez okna na wyższych piętrach, a także przez okna dachowe i piwniczne.
Rozwiązanie: zabezpieczmy okna na wszystkich kondygnacjach - od piwnicy po poddasze. Sprawdzą się do tego czujki magnetyczne i wibracyjne, montowane na ramie okiennej, oraz aktywne bariery podczerwieni.
5. Instalowanie atrap urządzeń
Choć może się to wydawać dobrym rozwiązaniem, to włamywacze potrafią rozpoznać, czy kamery, czujki i sygnalizatory na naszej elewacji faktycznie działają.
Rozwiązanie: zamiast uciekać się do wątpliwej jakości półśrodków, zamontujmy prawdziwe urządzenia, tworzące funkcjonalny system alarmowy. Nawet najprostsza i tania instalacja jest lepsza i bardziej skuteczna niż przedmioty, które tylko symulują obecność zabezpieczenia.
6. Poleganie wyłącznie na psie
Wiele osób uważa, że pies w zupełności wystarczy. Ale nawet jeśli zwierzę było szkolone do ochrony domu, nie możemy mieć pewności, czy zareaguje odpowiednio. A nawet jeśli będzie bronić naszego dobytku, złodziej może je przekupić jedzeniem, zmylić trującym dymem lub nawet uśpić.
Rozwiązanie: czworonożny strażnik powinien być wspierany przez elektroniczny system alarmowy, który jest znacznie bardziej niezawodny i wszechstronny.
7. Wpuszczanie gości bez weryfikacji, kim są
Jeżeli otwieramy drzwi, nie patrząc, kto znajduje się po drugiej stronie, nie pomogą nawet najlepsze zabezpieczenia.
Rozwiązanie: nigdy nie otwierajmy drzwi, zanim nie zobaczymy naszego gościa przez wizjer, wideofon czy kamerę. Jeśli obraz wyświetlany jest na manipulatorze z ekranem dotykowym, gdy zauważymy coś niepokojącego, możemy od razu wezwać pomoc.
8. Niezałączanie czuwania w systemie alarmowym
Profesjonalna i dostosowana do warunków oraz potrzeb konfiguracja systemu alarmowego i jego profesjonalna instalacja to podstawa ochrony naszego mienia. Jednak żaden elektroniczny system zabezpieczeń nie będzie skuteczny, jeśli nie zostanie uruchomiony.
Rozwiązanie: pamiętajmy o załączeniu czuwania za każdym razem, gdy opuszczamy dom - nawet jeśli wychodzimy tylko na chwilę do sklepu po bułki. Prawdą jest, że okazja czyni złodzieja, więc może on wykorzystać nawet krótką nieobecność - a włamywacze często obserwują dom wybrany jako potencjalny cel i zwyczaje jego mieszkańców. Jeśli po włamaniu okaże się, że nie włączyliśmy systemu alarmowego, ubezpieczyciel może nam odmówić wypłaty odszkodowania. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia - w nowoczesnych systemach, jeśli zapomnimy o włączeniu czuwania, możemy w dowolnym momencie i z dowolnego miejsca na świecie skorzystać z aplikacji mobilnej.
- Więcej o:
Dzwonek EZVIZ DP2C teraz dostępny w złotym kolorze
Nowe kamery słoneczne do użytku zewnętrznego: EB5 4K, CB5 4K i BC1c 4K
System alarmowy czy inteligentny dom?
Nice Polska wprowadza na rynek nową linię wideodomofonów o nazwie BLUE
Co może nowoczesny alarm?
Instalacja alarmowa w domu parterowym- koszt
Alarm - od nowoczesnego do systemu inteligentnego domu
Zakładamy system alarmowy