Prysznic z atrakcjami
W kabinie prysznicowej zamiast zwykłego drążka ze słuchawką i baterią możemy zamontować panel lub zestaw natryskowy z półką, siedziskiem oraz dyszami masującymi. Dzięki temu kąpiel będzie prawdziwą przyjemnością i pozwoli nam się zrelaksować.
Nawet jeśli wcześniej planowaliśmy jedynie standardowy natrysk, to bez przeróbek w instalacji ciepłej i zimnej wody, możemy w każdej kabinie zamontować bogato wyposażony panel lub zestaw natryskowy w wersji natynkowej. Jeśli natomiast zdecydujemy się na zestaw podtynkowy, musimy zastosować specjalną baterię, której korpus schowany jest w ścianie, a na zewnątrz widoczne są tylko pokrętła i uchwyt (dźwignia) do regulacji strumienia i temperatury wody. Dlatego o takim modelu lepiej pomyśleć na etapie projektowania instalacji ciepłej i zimnej wody.
Nietypowy materiał i wzornictwo
Najwięcej paneli prysznicowych wyprodukowanych jest z aluminium, akrylu lub stali nierdzewnej. Wielu producentów oferuje je także w wersji z hartowanego szkła, egzotycznego drewna lub kompozytu. Ciekawa jest także ich kolorystyka do wyboru mamy modele w soczystych kolorach lub w delikatnych pastelach, a także różne połączenia na przykład chromu z czernią lub bieli ze złotem. Oprócz tego mogą być one ozdobione geometrycznymi lub kwiatowymi wzorami.
Najczęściej panele mają kształt prostokąta o ostrych lub zaokrąglonych krawędziach. Wysokość urządzenia waha się od 100 aż do 210 cm, a szerokość zwykle od 10 do 30 cm,
ale bywają też szersze.
Dysze masujące
To właśnie dzięki dyszom możemy sprawić sobie relaksujący lub pobudzający masaż wodny. Umieszczane są one pośrodku panelu w jednym rzędzie lub symetrycznie po obu jego stronach. Zazwyczaj jest ich sześć lub osiem, ale mogą być tylko cztery lub trzy. Z dysz może wypływać jeden rodzaj strumienia lub kilka różnych, mogą działać wszystkie razem, każda osobno bądź w określonej kolejności. Dysze mogą być montowane na stałe lub można je regulować, tak aby ustawić odpowiedni dla nas kąt wypływu strumienia wody.
Deszczownica i słuchawka
Deszczownica montowana jest często zamiast górnej głowicy w panelu lub zestawie natryskowym i, zależnie od kształtu, może mieć średnicę lub bok dochodzące nawet do 60 cm. Instaluje się ją na uchwycie przytwierdzonym do sufitu lub ściany lub "chowa" w suficie. Z deszczownicy płynie zazwyczaj strumień przypominający deszcz, delikatną mżawkę lub kaskadę. Natomiast ze słuchawki prysznicowej można uzyskać jeszcze efekt uderzeń wody, strumień masujący lub napowietrzony.
Bateria termostatyczna lub elektroniczna
Chociaż panel lub zestaw z baterią termostatyczną są droższe niż te ze standardową jednouchwytową, to kupując taki model, mamy gwarancję, że wypływająca woda będzie miała zawsze stałą, optymalną dla nas temperaturę (taką, jaką wcześniej sami ustawiliśmy), niezależnie od ciśnienia wody w instalacji. Nie trzeba się więc obawiać, że nagle popłynie za gorąca lub za zimna woda. Takie rozwiązanie takie polecane jest zwłaszcza wtedy, gdy mamy małe dzieci lub w domu mieszkają osoby starsze lub niepełnosprawne.
Baterie termostatyczne z elektronicznym wyświetlaczem oferowane są w najdroższych zestawach prysznicowych. Umożliwiają one zaprogramowanie temperatury wody, rodzaju masażu, a nawet czasu trwania kąpieli a potem wystarczy to uruchomić jednym przyciskiem.
Inne udogodnienia
Należą do nich praktyczne półki, na które można odstawić kosmetyki do kąpieli. Znajdziemy je również w panelu z zamykaną szafką, wyposażoną dodatkowo w chromowany uchwyt na ręcznik, dzięki czemu podczas brania natrysku jest on zabezpieczony przed wodą. Oprócz tego na rynku dostępne są modele z siedziskiem (zwykle z tworzywa sztucznego, rzadziej z impregnowanego drewna), oświetleniem w postaci diod LED, lustrem, a nawet odtwarzaczem MP3.
Montaż
Panele i zestawy natryskowe montuje się przed wszystkim płasko na ścianie. Jedynie niektóre panele dostępne są w wersji narożnej. Aby dysze masujące działały prawidłowo, ciśnienie wody powinno wynosić co najmniej 3 bary (czyli 0,3 MPa), a wydajność przepływu 20 l/min. W związku z tym bardzo ważny jest sposób przygotowania ciepłej wody do mycia. Zaleca się, by była ona dostarczana z podgrzewacza pojemnościowego. Jeśli natomiast w domu mamy zamontowany gazowy podgrzewacz lub kocioł przepływowy, ich moc nie może być mniejsza niż 24 kW.
Jeżeli zdecydujemy się na natrysk z dużą deszczownicą oraz dyszami i do tego płaskim brodzikiem, lepiej zastosować syfon o większej niż standardowa przepustowości 50-60 l/min (typowy odprowadza 30 l/min).
Jak dbać o panel prysznicowy
Do czyszczenia paneli i zestawów natryskowych, zwłaszcza wykonanych ze stali lub aluminium, nie należy stosować środków chemicznych zawierających kwasy, wybielacze czy związki chloru. Może to bowiem spowodować zmatowienie lub ściemnienie powłoki. Poza tym nie wolno używać szorstkich szmatek i gąbek, aby nie porysować powierzchni paneli.
Nieduże zabrudzenia najlepiej regularnie usuwać miękkim materiałem namoczonym w wodzie z mydłem, płynem do mycia naczyń lub roztworem wody i octu. Potem wystarczy spłukać panel i wytrzeć go do sucha.
Wielu producentów pokrywa panele i zestawy prysznicowe specjalnymi powłokami, które utrudniają osadzenie się kamienia i innych zanieczyszczeń na ich powierzchni. Ponadto w otworach deszczownic oraz słuchawek prysznicowych montowane są silikonowe gumki, które wystarczy delikatnie przetrzeć, aby usunąć z nich osad.
- Więcej o:
Ośrodek bez barier – komfort i funkcjonalność
Co to jest biały montaż? Jak wygląda w małej i dużej łazience? [CENY]
Bezawaryjna domowa instalacja – jak wybrać najlepsze zawory?
Jak zabudować stelaż podtynkowy WC – czyli WC Set od firmy Botament
Dodatkowa łazienka - z dala od pionu kanalizacyjnego
Funkcjonalne systemy spłukiwania AQUA dopasowane do łazienki
Remont łazienki: 10 najczęściej zadawanych pytań o stelaże
Remont łazienki - jak zaplanować prace?