Ograniczaj, używaj ponownie, poddawaj recyklingowi - trzy zasady świadomych konsumentów
Wobec postępujących zmian klimatycznych, kurczenia się zasobów naturalnych nie powinniśmy pozostawać obojętni. Jak przy urządzaniu wnętrz podejmować decyzje korzystne dla naszej planety?
Jak zachowywać się ekologicznie?
Trzy zasady świadomej konsumpcji to: reduce czyli ograniczaj, reuse (czyli używaj ponownie i recycle czyli poddawaj recyklingowi. Doskonale dają się zaaplikować w urządzaniu wnętrz.
Świadomi i kreatywni
Świadomy konsument urządza swój dom tak, by zostawiać po sobie jak najmniejszy ślad ekologiczny. Ograniczając kupowanie troszczymy się o stan planety i własnej kieszeni. Urządzamy wnętrza prawdziwie osobiste. Poświęcamy im swój czas i tworzymy coś naprawdę unikatowego. Nie kopiujemy wzorów z katalogów, tworzymy własne. Jedyne i niepowtarzalne.
Praca nad urządzaniem takich wnętrz otwiera pole dla drzemiącej w każdym z nas kreatywności. Daje też szansę pracy wspólnej, w którą angażują się inni członkowie rodziny (szczególnie dzieci), a więc umacnia rodzinne więzy.
Ogranicz wydatki
Reklamy namawiają nas do kupowania, wymieniania starego na nowe. W takim świecie łatwo ulec pokusie. Sięgnąć po oszczędności albo uruchomić kredyt i zabrać się za przeprojektowanie swojego M. Czy naprawdę tego potrzebujesz? Przecież wnętrza urządzane przez lata nie muszą być zbiorem przypadkowych przedmiotów. Mogą być jak znakomite wino - dojrzewać z czasem, nabierać stylu.
Zanim dasz się skusić i rozpoczniesz remont, rozejrzyj się po swoim domu. Może jest wygodny, może wymaga tylko niewielkiego liftingu? A jeśli jest konieczny - pamiętaj o naczelnej zasadzie świadomej konsumpcji: reduce (ograniczaj). Ogranicz się do tego, co rzeczywiście niezbędne. Może się okazać, że wprawdzie podłoga wymaga wymiany, ale kafelki na ścianach mogą pozostać; że warto wymienić wannę na brodzik (bo lat ci przybywa i jest to po prostu bezpieczniejsze), ale umywalka prezentuje się jeszcze bardzo dobrze; że konieczna jest wymiana drzwi wejściowych na lepiej wygłuszone, ale z drzwi wewnętrznych wystarczy zdjąć warstwę starej farby.
Odśwież kafelki
Stare kafelki mają wiele uroku. Jeśli chcesz im nadać nowy look, możesz wymienić fugę, np. na taką w kontrastowej barwie, albo dodać od góry paski tzw. dekorów. Możesz wreszcie niektóre kafelki ozdobić, przyklejając przycięte odpowiednio kawałki wodoodpornej tapety albo szklane paciorki lub paski blachy. Nawet zamalowanie starych kafelków może dać ciekawy efekt - jednobarwna ściana zyska ciekawą strukturę.
Do przemalowania glazury możesz użyć farby Hydropox. Jest to dwuskładnikowy wodorozcieńczalny epoksyd przeznaczony do aplikacji wałkiem lub pędzlem. Farba jest łatwa w aplikacji. Ma bardzo dobrą przyczepność do powłok nieporowatych i dlatego może być nakładana bezpośrednio na płytki.Tworzy trwałą, twardą powłokę o długotrwałym satynowym połysku. Powłoka jest łatwozmywalna i odporna na detergenty i środki myjące.
Jeżeli chcesz tylko odświeżyć fugę zajrzyj TUTAJ. Zobaczysz, jak to zrobić krok po kroku.
Daj rzeczom nowe życie
To prawda, że współczesne sprzęty (nie tylko meble, ale i sprzęt AGD) nie są obliczone na to, by służyć nam przez lata. Producenci nawet renomowanych marek wypuszczają na rynek urządzenia o niewielkiej trwałości, pobudzając w ten sposób popyt. Z szacunku dla nadmiernie eksploatowanej planety warto jednak dawać takim działaniom odpór: naprawiać co się da i dopóki się da. Sprzęt elektryczny powierzmy specjalistom, a o meble zatroszczmy się sami. Klejenie, malowanie, ozdabianie, a nawet tapicerowanie jest w zasięgu możliwości każdego. Wystarczą odpowiednie narzędzia, cierpliwość i czas.
Naprawa rzeczy albo nadanie im nowych funkcji to realizacja kolejnego postulatu świadomej konsumpcji: reuse.
LIUBOV
Odnawiaj meble
Ze sztampowej szafeczki łatwo zrobić niepowtarzalny mebel. Tu szufladkę, panel na drzwiczkach i boki wyklejono paskami tkanin. Taki patchwork trzeba potem dobrze zalakierować. Zamiast tkanin można też użyć kawałków papieru i zrobić kolaż - różnobarwny albo w jednej tonacji kolorystycznej; porządny - gdy wycinać będziemy kawałki jednakowej wielkości i kształtu - albo dynamiczny, jeśli użyjemy kawałków różnej wielkości lub zamiast wycinać, będziemy papierki drzeć.
Fot. Dekornik
Z nową mozaiką
Inny pomysł na ożywienie starych mebli, naprawienie parapetu to zastosowanie mozaiki. Taka jak na zdjęciu wymaga precyzji w łamaniu płytek i dopasowywaniu fragmentów. Mniej cierpliwi mogą zastosować gotową glazurę. W supermarketach budowlanych można kupić nawet maleńkie płytki (1x1 cm) podklejone na elastycznych siatkach. Wystarczy je oderwać i ułożyć w innym porządku albo zdać się na producenta i kleić bez odrywania. Stosujemy zwykły klej do glazury, a na koniec fugujemy.
Zobacz jak odnowić parapet. KROK PO KROKU
Najłatwiejsze jest malowanie
Wystarczy wybrać gamę kolorystyczną, kupić dobry wałek i odpowiedni rozpuszczalnik. Ten ostatni nie zawsze będzie potrzebny, bo większość farb do drewna to akryle.
Daj rzeczom nowe funkcje
Czasem naprawić się nie da, ale zanim wyrzucisz stary mebel, pralkę czy ekspres do kawy, sprawdź, czy nie da się wykorzystać jakichś ich elementów w innych funkcjach. Lśniący stalowy bęben pralki, ze wzorem z drobnych dziurek może stać się interesującą podstawą nocnego stolika, dźwignia ekspresu do kawy - uchwytem szafki, a drzwi starej szafy - elementami parawanu albo ściennymi panelami. Wystarczy wyostrzyć wzrok.
Wykorzystaj śmieci
Codziennie wyrzucamy do śmieci dziesiątki opakowań: plastikowych i szklanych butelek, puszek, słoików? Dobrze, że je segregujemy, dobrze, że ktoś je potem przetwarza. Ale i my sami możemy niebanalnie urządzić dom, wykorzystując bezpłatny surowiec, który inaczej wylądowałby w koszu. Recycling na potrzeby domu - jak najbardziej!
Tę ściankę działową wybudowano z równo przyciętych kartonowych rulonów. Jeśli mamy w rodzinie hydraulika, możemy wykorzystać resztki rur pcv. Jeśli go nie mamy - sztywne rulony, na które nawijane są papierowe ręczniki. Karton kleimy wikolem, tworzywo - klejem polimerowym.
Wykorzystaj stare opony
Stare opony to naprawdę świetne tworzywo do wszelkich przeróbek. Pomysł do własnego ogródka albo na taras lub duży balkon. Kwietniki ze starych opon pojawiały się już w PRL, tyle że wtedy utrzymane były w ponurej kolorystyce.
MRIVSERG
Zrób meble z palet
Palety transportowe to wymarzony materiał do wnętrzarskiego recyclingu. Można z nich zbudować dowolny mebel, np. kanapę albo regał do salonu, podstawę łóżka podstawę łóżka albo lampę. Zaletą takich desek jest to, że są dobrze wysezonowane, mają ujednoliconą grubość i wymiary i niczym nie są zabezpieczane. Można je zatem dowolnie malować, bejcować, lakierować. Wymagają tylko starannego oszlifowania.
Palety najczęściej wykorzystywane są w ogrodzie ? do budowy mebli, ale też nawierzchni i murków. Wykorzystywane w tej funkcji wymagają starannego zabezpieczenia przed wilgocią: lakierobejcą, lazurą, lakierem, olejem?
Dekoracje z recyclingu
Dla osób, które lubią zmiany, "materiały ze śmieci" mają niebagatelną zaletę: są nietrwałe, więc wymuszają częste zmiany aranżacji. Ale jak tu wyrzucić przepiękną dekorację znad kominka ze starych desek?
- Więcej o:
- ekologia
Zrób to sam: z odzysku
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Atocha - dżungla w dworcowej hali. Tak to się robi w Madrycie!
Architekci ocalili wieżowiec z lat 50. w Mediolanie. Obok powstanie porośnięta zielenią budynek
Jak żyć ekologicznie. 10 sposobów na ekologiczne życie
Wooden Eco-House in the Forest - dom inspirowany skandynawską architekturą. Czy tak będą wyglądać domy przyszłości? [WYNIKI KONKURS]
Neutralność węglowa budynków – aluminium przyszłością architektury?
Las bez tajemnic z POL-SKONE