Półrocze sztuki czyli ciekawe targi, wystawy, wernisaże, festiwale
Wystawy, imprezy, festiwale. Najbliższe miesiące upłyną nam pod znakiem malarstwa, fotografii i designu. Przedstawiamy nasz subiektywny wybór najważniejszych wydarzeń na pierwsze półrocze 2015 roku. I już nie możemy się ich doczekać!
13-17 lutego Ambiente
To największe na świecie targi dóbr konsumpcyjnych. Prezentowane produkty zgrupowane są w trzech branżach tematycznych: Dining, Giving i Living. Dla miłośników trendów przygotowano pokaz tendencji wiodących w 2015 roku. Otrzymały one nazwy: clarity + lightness (jasność + światło), craft + culture (rzemiosło + kultura), history + elegance (historia + elegancja) oraz humour + curiosity (humor + ciekawość). Krajem partnerskim tegorocznej imprezy są Stany Zjednoczone.
Ambiente, 13-17.02.2015, Frankfurt (Niemcy), www.ambiente.messefrankfurt.com
12 lutego Andrzej Wróblewski
Był jednym z najbardziej znanych polskich artystów lat powojennych. Choć żył zaledwie 30 lat, pozostawił niezwykły dorobek. Na wystawie obejrzymy prace z lat 40., inspirowane doświadczeniami z czasów okupacji, i późniejsze, dokumentujące jego powrót do malarstwa figuratywnego w drugiej połowie lat 50. Prace Wróblewskiego zostaną włączone do kolekcji muzeum, wystawie towarzyszyć będzie konferencja i specjalne wydawnictwo.
Andrzej Wróblewski: Recto/Verso. 1948-1949, 1956-1957, 12.02 -17.05.2015, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, www.artmuseum.pl
26 lutego Olga Boznańska
W tym roku przypada 150. rocznica urodzin Olgi Boznańskiej, jednej z najsłynniejszych polskich malarek. Z tej okazji Muzeum Narodowe zaprezentuje 150 prac Boznańskiej ze zbiorów polskich i zagranicznych galerii oraz kolekcji prywatnych. Część z nich, m.in. prace ze zbiorów Musée d'Orsay w Paryżu, Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki i Galerii Ca' Pesaro w Wenecji, będzie pokazana w Polsce po raz pierwszy. Obrazy z różnych etapów twórczości artystki zostaną zestawione z wybranymi pracami ulubionych malarzy Boznańskiej, m.in. Diego Velázqueza i Édouarda Maneta. Wyjątkową atrakcją będzie obraz Jamesa Abbotta McNeilla Whistlera Harmonia w szarości i zieleni: Miss Cicely Alexander, wypożyczony z Tate Gallery w Londynie.
Olga Boznańska, Muzeum Narodowe w Warszawie, 26.02-2.05.2015, www.mnw.art.pl
17-22 lutego Arena Design
Ci dwaj panowie to Edward Barber i Jay Osgerby. Razem tworzą londyńskie studio Barber & Osgerby pracujące dla takich marek, jak: Cappellini, Magis, Vitra, B&B Italia, Venini, Swarovski czy Established & Sons. Szerokiej publiczności znani są jako projektanci pochodni olimpijskiej z igrzysk w 2012 roku. Nagrodzeni Orderem Imperium Brytyjskiego designerzy będą gośćmi tegorocznej Areny Design. Siódma edycja targów poświęcona będzie, tak jak poprzednia, tematyce materiałów i poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań. Opowiedzą o tym zaproszeni eksperci polskie i europejskie sławy projektowania, producenci i obserwatorzy trendów.
Arena Design 17-22.02, Poznań, www.arenadesign.pl
14 marca Alexander McQuee
Ekspozycja stanowi retrospektywny przegląd wszystkich prac Alexandra McQueena od kolekcji dyplomowej z 1992 roku, przez projekty dla największych tuzów branży tekstylnej, aż po te nieukończone.
Savage Beauty, 14.03-19.07.2015, Victoria & Albert Museum, Londyn (Wielka Brytania), www.vam.ac.uk
14-19 kwietnia Salone Internazionale del Mobile
Jeśli kochasz design, musisz tu być. Taka jest prawda. I choć od przemierzania niekończących się terenów targowych puchną nogi, a od zwiedzania wystaw na mieście eksploduje głowa, to targi w Mediolanie warte są każdego poświęcenia. W tym roku odbywa się 54. edycja Salone Internazionale del Mobile, targów, na których się handluje, ale też poznaje najważniejsze tendencje, ogląda specjalnie przygotowane na tę imprezę ekspozycje. Targi obejmują w zasadzie cały Mediolan, a największą sztuką jest znalezienie miejsca, które jest najbardziej "hot". Być może w tym roku będzie to projekt cenionego architekta i designera Michele De Lucchiego, który opracował autorski projekt zatytułowany "The Walk" poświęcony tematyce miejsc pracy we wciąż zmieniającym się świecie nowych mediów i technologii.
Salone Internazionale del Mobile, 14-19.04.2015, Mediolan (Włochy), www.salonemilano.it
10-14 czerwca DMY
Międzynarodowy Festiwal Designu DMY w Berlinie, obok Londynu i Mediolanu, należy do najważniejszych wydarzeń europejskich w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Festiwal odbywa się na terenie dawnego lotniska berlińskiego Tempelhof na powierzchni ok. 14 tys. m kw. i przyciąga ponad 700 wystawców z przeszło 30 krajów. Wystawę główną odwiedza ok. 30 tys. osób.
DMY International Design Festival 2015, 10-14.06.2015, Berlin (Niemcy), www.dmy-berlin.com
3-12 lipca Gdynia Design Days
Najważniejszy letni festiwal designu w Polsce. To wydarzenie, podczas którego każdy entuzjasta projektowania znajdzie coś dla siebie. Liczne wykłady, warsztaty i akcje w przestrzeni publicznej pozwalają na interakcję z uczestnikami. Dodatkowy plus za nadmorską lokalizację i możliwość poznania gdyńskiego modernizmu.
Gdynia Design Days 3-12.07 2015, Gdynia, www.gdyniadesigndays.eu
- Więcej o: