Kuchnie z waszych domów [PRZEGLĄD]
Mniejsze i większe, otwarte i zamknięte, tradycyjne i nowoczesne. Pomysły na kuchnię można mnożyć bez końca. Zobacz, jak wyglądają kuchnie w polskich domach. [WYBÓR REDAKCJI]
W odcieniach szarości
Właścicielka tej kuchni zawodowo zajmuje się nieruchomościami. Gdy zobaczyła ją po raz pierwszy, była zaniedbana i zagracona. Kobieta dostrzegła jednak potencjał. Przekształciła niewielką kuchnię w przytulny zakątek. Płytkami ułożonymi we wzór cegiełki pokryto m.in. obudowę przewodu kominowego, który dzięki temu wywołuje skojarzenia z tradycyjnym piecem. Zawężoną gamę kolorystyczną ożywia niebieska lodówka w stylu lat 60.
Fot. Monika Filipiuk-Obałek
Uwagę zwraca podłoga w szachownicę ułożona z płytek 5 x 5 cm (firmy Cesi Ceramiche). Granicę między kuchnią a jadalnią wyznacza stół. Nad nim dumnie prezentuje się grafika Tomasza Knorowskiego
Kuchnia w angielskim stylu
Klasyczna i ponadczasowa. Półotwarta kuchnia, podobnie jak cały dom, jest urządzona w stylu angielskim. Dominuje w niej biel, która rozjaśnia i optycznie powiększa niewielkie pomieszczenie. W takim kolorze są zrobione na zamówienie szafki z malowanej dębiny oraz płytki na ścianach i na podłodze.
MONIKA FILIPIUK-OBAŁEK
Ciepły, domowy klimat wnętrza z angielskiej wsi nadają dodatki, m.in. tapeta w delikatne czerwono- granatowe paseczki, udrapowana zasłona okienna, naczynia wyeksponowane na kuchennym blacie i w przeszklonych szafkach, a także żyrandol, przykuwający uwagę już od wejścia.
Z ceglaną ścianą
Kuchnia w 30-metrowym mieszkaniu młodej kobiety. Aby nie ograniczać i tak niewielkiej przestrzeni kuchnia nie została oddzielona od kąta wypoczynkowego żadnymi przegrodami. Dla ich wyróżnienia zaaranżowano te strefy w odmiennych stylach. W części salonowej panuje bardzo kobiecy, romantyczny klimat, a w kuchennej industrialny chłód.
MICHAL MUTOR
Zabudowę kuchenną tworzą dwa krótkie ciągi robocze usytuowane naprzeciw siebie. Rzeczy, które nie mieszczą się w szafkach, gospodyni trzyma na półkach zamontowanych do ściany. Wyrazistości tej kuchni nadaje ceglana ściana. Krótszą ścianę pokryto farbą tablicową.
Kuchnia jasna i naturalna
Ta kuchnia łączy w sobie styl francuski z industrialnym. Jest mała, ale wygodna. W zabudowie w kształcie litery L sporo się udało zmieścić. Gdy blaty okazują się niewystarczające, spod piekarnika można wysunąć stolnicę, zwiększając powierzchnię roboczą.
MARIUSZ PURTA
Właściciel zdecydował się na białe szafki, co optycznie powiększa niewielką przestrzeń. Dla kontrastu lodówka jest czarna. Nad nią znajduje się oryginalna półka na butelki wina. Całość dobrze ze sobą harmonizuje.
Siła kontrastów
Tą kuchnię zaaranżowano, wprowadzając do stonowanego wnętrza silne akcenty kolorystyczne. W oczy rzucają się intensywnie zielone płytki nad blatem i krzesła oraz lampy nad stołem w odcieniu makowej czerwieni. Tylko tyle wystarczyło, żeby nadać tej przestrzeni życie. Integralną częścią kuchni jest jadalnia, którą wizualnie wyodrębnia podłoga z bielonego dębu. Przy ciągu roboczym położono praktyczny gres.
DARIUSZ RADEJ
Dobór barw w dużej mierze wynika z profesji właścicielki, która jest biologiem i inspiracji szukała w przyrodzie. To był trafiony pomysł - łąkowe barwy wprowadziły w stonowane, uporządkowane wnętrza żywiołowy wiosenny nastrój.
Kuchnia romantyczna i delikatna
To wnętrze powstało z inspiracji dawnymi śląskimi kuchniami. Wszystko zaczęło się od biało-niebieskiej ceramicznej gałki, charakterystycznej ozdoby dawnych śląskich mebli. Ten wypatrzony w sklepie drobiazg natchnął panią domu i projektantkę do zaaranżowania wnętrza z dodatkiem błękitu. Wybrano styl nowoczesny, ale nieco inspirowany lokalną tradycją. Stąd wzięły się m.in. współczesne szufladki (pod wiszącą półką) z ceramicznymi gałkami i TAPETA imitująca stare kafle.
Fot. Radosław Wojnar
Ścianę między dębowym blatem a półką wykończono płytkami udającymi cegłę. Wisząca szafka z okapem i ścianka z boku ciągu roboczego zostały pomalowane na grafitowo. Jadalnię zaaranżowano przy pokrytej tynkiem strukturalnym ściance z płyty gipsowo-kartonowej, która "wchodzi" na sufit nad stołem. Za ścianką powstał wysoki schowek zamykany białymi drzwiami.
Szara eminenecja
Szare nie znaczy nudne i nieciekawe, dowodzi tego ta kuchnia. Zabudowa z płyty MDF lakierowanej na grafitowo, stalowy sprzęt AGD i beton na ścianie decydują o industrialnym klimacie kuchni. Chłód tych materiałów został przełamany ciepłym drewnem brzozy, z którego zrobiono blat.
Fot. Monika Lewandowska/Phototapeta
Kuchnia została połączona z salonem szerokim przejściem bez drzwi. Dzięki temu te ciasne pomieszczenia wydają się znacznie przestronniejsze i jaśniejsze. Powiększone otwory w ścianie wykończono zamówionymi u rzemieślnika listwami ze stali.
Kuchnia z morskim akcentem
Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, a w nim aneks kuchenny. Prosty zakątek odmieniono efektownymi kafelkami w morskim odcieniu. Cementowe kafelki posiadają nieregularny abstrakcyjny wzór. Niebanalna jest też zabudowa skompletowana z szafek gotowych i robionych na zamówienie. Te ostatnie mają przesuwne fronty wypełnione szkłem zbrojonym pochodzącym z okienek wind. Ocalono je podczas remontu klatki schodowej.
BLACK OAK STUDIO
Kuchnia wcześniej stanowiła wąskie i nieustawne pomieszczeni. Została połączona z salonem w trakcie remontu. Dzięki temu możliwe było umieszczenie w niej obszernej zabudowy w kształcie litery U. Jednolita podłoga w całym pomieszczeniu (dębowy parkiet przemysłowy) spaja w jedną całość otwartą strefę dzienną.
Nowoczesna i elegancka
Szykowna kuchnia posiada zwartą zabudowę. Szafki stojące z frontami z drewna orzechowego wykończonego na wysoki połysk wyglądają jak elegancki bufet. W wysokiej zabudowie umieszczono większość urządzeń AGD (lodówkę, ekspres do kawy oraz mikrofalówkę). Ścianę nad blatem roboczym chroni szkło.
CELESTYNA KROL
Granicę aneksu kuchennego wyznacza podwieszony sufit, w którym zainstalowano oświetlenie i klimatyzację, oraz zrobiony na zamówienie stół - dębowy blat osadzony na lekkiej podstawie, nawiązującej do stelaża kanapy. Aneks jest utrzymany w tym samym stylu i kolorystyce co reszta strefy dziennej.
Bez górnych szafek
Mieszkanie w Krakowie. Część dzienna została całkowicie otwarta. Aneks kuchenny jest mały, jednak gospodarzom, którzy niewiele gotują, w zupełności wystarcza. Dlatego też mogli sobie pozwolić na rezygnację z górnych szafek. Większość naczyń gospodarze trzymają w szafie zrobionej we wnęce po dawnym przejściu. Kupione w supermarkecie żaluzjowe drzwi zostały pomalowane na biało.
LUKASZ ZANDECKI
Kuchnię "zepchnięto" do ściany i tuż przy niej zaaranżowano kąt jadalny. Trzy lampy w industrialnym stylu, zawieszone na różnej wysokości, dobrze oświetlają zarówno blat stołu, jak i całe pomieszczenie.
Z kredensem
Elementem decydującym o wyrazie tej kuchni jest kredens, który został kupiony na aukcji internetowej. Jego odnowieniem zajął się gospodarz i świetnie mu to wyszło. Mebel doskonale się wkomponował we wnętrze. Kuchenne blaty, tak jak podłoga, są z olejowanego czarnego dębu. W centrum dowodzenia, czyli w kuchennej wyspie z płytą grzejną, zaprojektowano szafki i szuflady, dzięki czemu podczas gotowania pod ręką są potrzebne naczynia i akcesoria.
LUKASZ ZANDECKI
Całość tworzy efektowny miks starego i nowego. Jest to jedna z tych kuchni, w których aż chce się gotować.
Biała i minimalistyczna
Kuchnia cała w bieli wydaje się większa niż w rzeczywistości, szczególnie z minimalistycznymi, oszczędnymi w formach meblami. Częściowo kuchnię przesłonięto murkiem postawionym na granicy z pokojem dziennym. Dzięki gładkim frontom z lakierowanej na biało płyty MDF kuchenna zabudowa wtapia się w tło, nie przyciągając uwagi.
Fot. Radosław Wojnar
Na ukryciu kuchni bardzo zależało właścicielom tego mieszkania, i to się udało znakomicie. Mimo, że jest otwarta na pokój, nie rzuca się w oczy, a całe pomieszczenie wydaje się duże i przestronne.
- Więcej o: