Jak dobrać kieliszek do alkoholu?
Wino białe i czerwone, szampan, wódka, koniak, likier... Na niemal każdy rodzaj alkoholu przypada inny rodzaj kieliszka. Łatwo się w tym pogubić. Zobacz, jak dokonać właściwego wyboru.
Kieliszki do wina czerwonego
Kieliszki powinny być z cienkiego, przeźroczystego szkła, które umożliwia ocenę koloru i klarowności trunku. Do wina czerwonego podajemy kieliszki o dużej, pękatej czaszy, a im wino szlachetniejsze, tym czarka powinna być większa. Dzięki temu większa powierzchnia wina ma styczność z powietrzem, co pozwala na lepsze wydobywanie jego aromatu. Kieliszek o mniejszej objętości napełniamy do 2/3 pojemności, natomiast o większej tylko do połowy.
fot. Holmegaard
Kieliszek do wina białego jest smuklejszy i ma wyższą nóżkę niż ten do czerwonego. Czasza powinna mieć kształt tulipana. Wino białe ma delikatniejszy aromat niż wino czerwone, zatem zwężona szyjka ma za zadanie bezpośredniego przenoszenia aromatu do nozdrzy.
fot. Vacu Vin
Kieliszki do win deserowych i apereitifu
Do win deserowych i aperitifu podajemy kieliszki podobne do tych do wina czerwonego, ale mniejsze. Czasza powinna mieć pojemność około 100 ml. Aperitif pijemy przed posiłkiem, natomiast wina deserowe (sherry, wermut, porto) po posiłku. Kieliszki napełniamy alkoholem najwyżej do połowy.
fot. Krosno
Kieliszek do szampana, zwany flute, jest długi, wąski, zwykle nieco zwężający się ku górze. Taki kształt powoduje, że szampan musuje do samego końca - bąbelki nie ulatniają się zbyt szybko. Dlatego błędem jest podawane do tego rodzaju alkoholi kieliszków z płaską czaszą i szerokim wylotem. W nich szampan czy wino musujące szybko tracą smak.
fot. Krosno
Kieliszki do wódki zwykle mają pojemność od 50 ml do maksymalnie 100 ml i mogą mieć różne kształty. Mogą to być zarówno kieliszki na nóżce jak i bez. Wódki smakowe lepiej podawać w kieliszkach z nóżką, w tych bez nóżki tylko czyste. Kieliszki napełniamy niemal do pełna.
fot. Krosno
Są to kieliszki na niskiej nóżce, o czarce podobnej do kieliszków do wina czerwonego, z tym że o mniejszej pojemności - ok. 100 ml. Do kieliszka wlewamy tylko 20-40 ml, tak aby trunek miał odpowiednią ilość miejsca, żeby uwolnić swój aromat. Dlatego też przed podaniem kieliszek można delikatnie ogrzać, dla jeszcze lepszego uwalniana aromatu.
fot. Krosno
Whisky podaje się w niskich, przysadzistych szklankach o stosunkowo grubym dnie, jest to tzw. rock-glass lub oldfashioned tumbler. Mają pojemność od 180 do 320 ml. Szklanki te można również stosować do drinków i innych alkoholi,jak burbon, podawanych na kostkach lodu.
fot. Krosno
Do likierów stosuje się kieliszki o wysmukłym kształcie na nóżce, za którą trzymamy pijąc trunek. Pojemność czaszy nie powinna przekraczać 60 ml. Kieliszki napełnimy mniej więcej do 3/4 wysokości czaszy.
fot. Royal Leerdam
Drinki podaje się zwykle w trzech rodzajach szklanek. Stosuje się m.in. wysokie szklanki collins i highball. Typ collins jest węższy i nieco wyższy, natomiast highball bardziej przysadzisty. Napełnia się je do około 2 cm przed krawędzią. Można w nich także serwować soki i napoje gazowane. Drinki można też serwować w szklankach typu tumlber z grubym dnem.
fot. Krosno
Kieliszki koktajlowe mają przekrój zbliżony do trójkąta i są osadzone na wąskiej nóżce. Serwuje się w nich np. martini czy margaritę. Kieliszki te często przybiera się owocami.
fot. Krosno
- Więcej o: