Aneks kuchenny otwarty na pokój w trzech odsłonach
Zamiast ciasnej zamkniętej kuchni - aneks kuchenny połączony z pokojem dziennym. Można go optycznie wyodrębnić z salonu, nadając mu zupełnie odmienny charakter. Można też zaaranżować go w podobnym stylu co strefa wypoczynku, by nie dominował we wnętrzu. Zobacz trzy aranżacje i wiele dobrych pomysłów.
Między kuchnią a salonem
W tym mieszkaniu kuchnia zajmuje niewielką wnękę; dolna zabudowa ma kształt litery L, co pozwoliło zwiększyć liczbę szafek. Ich fronty są fornirowane drewnem orzechowym, blat zrobiono z granitu. Z kuchnią sąsiaduje duży stół, przy którym może wygodnie zasiąść cała rodzina i goście.
fot. Monika Lewandowska
Wokół stołu (model Keramik Table z MDF Italia) stoją krzesła z lat 60. (meblove.pl); nowe czerwone obicia to najmocniejszy akcent w całej części dziennej, zaaranżowanej w stonowanej kolorystyce. Stół ma długość 240 cm i ceramiczny blat - twardy i odporny na uszkodzenia. Bez obawy można więc posadzić przy nim dzieci do rysowania, wycinania i wykonywania innych "niebezpiecznych" prac plastycznych. Nad stołem wisi lampa projektu Ingo Maurera.
fot. Monika Lewandowska
W kącie wypoczynkowym króluje wieloosobowa kanapa narożna (firmy Minotti). Miękki wełniany dywan to jeszcze jedno miejsce w przestrzeni dziennej na dziecięce zabawy.
Kuchnia w pełni otwarta
Aneks w mieszkaniu znajdującym się w starej kamienicy przywodzi na myśl loftowe wnętrza. Urządzono go przy odsłoniętej ceglanej ścianie, a na jej tle wyeksponowano "industrialne" elementy: przewód wentylacyjny okapu oraz rury gazowe używane jako relingi. Dolne szafki (na kółkach) nie mają frontów, górne zastąpiono prostymi półkami. Jedynym kolorowym elementem jest wnęka na lodówkę i wino, zrobiona z płyty gipsowo-kartonowej.
fot. Monika Lewandowska
Blat i półki są zrobione z zaolejowanego drewna iroko. Na podłodze przy aneksie wylano beton, który (dla nadania połysku) został pokryty żywicą; w pozostałej części wnętrza jest starannie odnowiona dębowa klepka.
fot. Monika Lewandowska
W salonie również dominują otwarte półki, tyle że z płyty gipsowo-kartonowej. Do loftowego stylu nawiązuje tu lampa nad stołem, długi grzejnik żeberkowy (firmy Zehnder) oraz metalowa witryna z odzysku - znaleziona na śmietniku.
Aneks kuchenny w bieli
Zabudowa kuchenna, sięgająca do samego sufitu, została zharmonizowana kolorystyczne z całą strefą dzienną. Część frontów jest zrobiona z lakierowanej na biało płyty MDF, pozostałe wykończono laminatem imitującym drewno. Z laminowanej płyty, tym razem udającej szary kamień, jest także blat oraz okładzina ścienna nad nim.
fot. Sylwester Rejmer
W kącie jadalnym, urządzonym tuż obok aneksu kuchennego, stoi komplet z malowanego sosnowego drewna - rozkładany stół i krzesła. Strefę jadalni wyznacza grafitowa ściana i oświetlenie. Nad stołem zwiesza się tradycyjna lampa, podczas gdy w pozostałej części zainstalowano natynkowe halogeny.
fot. Sylwester Rejmer
Pojemna zabudowa sprawia, że w aneksie łatwo jest utrzymać porządek. W całym pomieszczeniu, również przy kuchennej zabudowie, na podłodze ułożono dębowe deski (do nich został dopasowany wzór laminatu na szafkach). Pokryto je woskiem twardym, który skutecznie chroni drewno przed zabrudzeniem.
Aneks kuchenny: zainspiruj się
Baw się kuchnią - i nie chodzi o gotowanie, ale o jej wystrój. Aby otwarty aneks nie rzucał się w oczy, można do niego wybrać te same kolory i materiały wykończeniowe co do salonu. Bardziej salonowy charakter nadadzą kuchni ustawione na półkach dekoracyjne drobiazgi czy galeria zdjęć na ścianie.
fot. Seasons Agency
Znikający aneks. Można go schować za lekkimi drzwiami przesuwającymi się po prowadnicy lub za zasłoną zamocowaną na karniszu.
fot. Picture Press
Stylowo. Zamiast szafek wiszących - półka z naczyniami zamocowana na oryginalnych metalowych wspornikach. Na ścianie kolorowe płytki. Do tego kosze, zasłonka, zioła. Na pewno przyciągnie uwagę.
- Więcej o:
Jakie światło do pracy w domu?
Światło w domu
Jak ciekawie wykończyć sufit?
Master bedroom, czyli spokój o poranku
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?
Wnętrze wypełnione roślinami
Czy drzewko szczęścia rzeczywiście grozi nieszczęściem?
Likwidujemy szczelinę między kuchnią a blatem