Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Im mniej tym więcej

Tekst i stylizacja: Marta Znój Zdjęcia: Alex Pavlović

Estetyczna asceza w oficynie

Wymarzone mieszkanie odkryli przeszło dwa lata temu w oficynie starej kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Spełniało wszystkie ich wymagania: miało ogromne okna, ponadtrzymetrową wysokość i było dostatecznie duże - 110 metrów kwadratowych podłogi (chociaż z podłogi zostało niewiele, bo poprzednia właścicielka zużyła klepki na... opał). Agnieszka i Rafał zdecydowali się na nie błyskawicznie, tym bardziej że okolica była atrakcyjna.

Od razu też przystąpili do remontu. - Wszystko robiliśmy sami - wspomina Rafał, architekt. Tona żelbetonu wjechała do mieszkania niedługo po tym, jak wywieziono z niego kilkanaście ciężarówek gruzu. Zlikwidowano wszystkie ściany działowe, zerwano stare tynki, a piece kaflowe rozebrano.

W ten sposób powstało jedno wnętrze, w którym na otwartej przestrzeni jest i pokój dzienny, i kuchnia, i sypialnia, a nawet... łazienka. Jedynymi wydzielonymi pomieszczeniami są w.c. z prysznicem i niewykończony jeszcze gabinet.

Łazienka stała się najmocniejszym punktem wnętrza. Nie dość, że otwarta, to jeszcze z podłogą o pół metra wyżej niż poziom podłóg w pozostałej części mieszkania. Wszystkim, których dziwi to wywyższenie, gospodarze odpowiadają: to, co ładne, należy eksponować. Położona naprzeciwko łazienki kuchnia jest niemal jej lustrzanym odbiciem. Lodówkę obudowano identycznie jak wannę - pomalowaną na czerwono płytą wiórową. Blat roboczy jest zrobiony z tego samego żelbetonu co podłoga w łazience i tak samo połyskują w nim metalowe akcesoria.

Z podwyższonej łazienki roztacza się widok na pokój dzienny i kuchnię. We wnętrzu nie ma dywanów, obrazów ani dekoracyjnych drobiazgów, meble tylko niezbędne. Zgodnie z dewizą Agnieszki i Rafała: im mniej, tym więcej.Plan mieszkania powierzchnia 110 m kw.Światło dzienne wpadające przez ogromne okna równomiernie oświetla wnętrze. Gospodarze nie lubią firanek ani zasłon. Jedyną ozdobą okien są ceglane łuki pieczołowicie odrestaurowane przez Rafała.W części wypoczynkowej zamiast kominka jest piecyk typu koza. Wokół stolika z blatem z hartowanego szkła rozstawiono składane fotele przypominające leżaki i skórzaną sofę. Podłoga z płyty drewnopochodnej to rozwiązanie tymczasowe - niedługo zakryje ją parkiet z jesionowego drewna.Wanna jest obudowana płytą wiórową pomalowaną na czerwono i wykończoną metalowymi dodatkami. Obok łazienki, na niższym poziomie, sypialnia gospodarzy.Ascetyczną łazienkę ubarwiają czerwone akcenty. Z czasem łazienka i sypialnia zostaną wydzielone przesuwanymi drzwiami z płyty poli- węglanowej.Większość ścian pomalowano na biało, tylko ta z surowych pustaków jest w naturalnym szarym kolorze.Rafał często pracuje w domu. Docelowo biurko i komputer staną w gabinecie, za ścianą na tyłach kuchni. W pracy asystuje wszechobecna kotka Zmora.Widok na mieszkanie z łazienki. Odpoczywając w kąpieli, można obserwować, co się dzieje w domu.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Im mniej tym więcej