Dobre okna - dobry montaż
Bardzo ważną kwestią - często niestety pomijaną i niezauważaną przez inwestorów, a także lekceważoną przez wykonawców - jest właściwy montaż okien. Może się zdarzyć tak, że kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tysięcy wydane na stolarkę okazuje się wyrzucone w błoto, bo okna straciły swe doskonałe parametry wskutek błędów wykonawczych niesolidnych ekip montażowych.
Wszelkie kwestie dotyczące montażu powinny być omawiane już na etapie zamawiania okien, a wszystkie zainteresowane strony - inwestor, sprzedawca okien i wykonawca - muszą orientować się we wzajemnych ustaleniach. Niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy wykonawca zjawia się na budowie i nie wie, jaki sposób montażu został zaplanowany.
Szczególnie ważna jest kwestia zaizolowania miejsca styku okna z murem. Po mechanicznym zamocowaniu ramy okiennej (i założeniu skrzydeł), w pustej przestrzeni między nią a murem trzeba ułożyć ocieplenie i zabezpieczyć je przed wilgocią. Ocieplenie najczęściej robi się z pianki poliuretanowej, która nie jest odporna na wilgoć - przeciwnie, łatwo ją wchłania, a mokra - traci swą funkcję izolacyjną. Trzeba ją przed tym zabezpieczyć, osłaniając odpowiednimi materiałami:
- od wewnątrz - paroszczelnymi, które ograniczą wnikanie pary wodnej z domu w piankę: może to być warstwa silikonu, specjalna taśma paroszczelna, taśma butylowa, impregnowana taśma rozprężna;
- od zewnątrz - paroprzepuszczalnymi, które umożliwią dyfuzję pary wodnej na zewnątrz: może to być impregnowana taśma rozprężna, taśma paroprzepuszczalna i inne materiały wodoszczelne, ale przepuszczające parę wodną.
Jak systemowo zamocować okno w warstwie ocieplenia
W ścianach dwuwarstwowych z bardzo grubą warstwą ocieplenia okna nie montuje się przy licu muru, ale wysuwa je w warstwę ocieplenia. Wełna mineralna lub styropian, oczywiście, nie zapewnią podparcia dla okna. Również tradycyjnie stosowane kotwy montażowe czasem nie są w stanie utrzymać okna, często ważącego ponad 100 kg. Zwłaszcza że - oprócz swojego ciężaru (obciążenie statyczne) - narażone jest ono na obciążenia dynamiczne, wywołane jego użytkowaniem i działaniem czynników atmosferycznych, przede wszystkim parciem wiatru. Dlatego prawidłowe osadzenie okna ma ogromne znaczenie dla jego skutecznego funkcjonowania. Przy takim montażu warto więc korzystać ze specjalnych konsoli, które zapewnią właściwe podparcie okien, bez względu na ich ciężar i grubość warstwy ocieplenia. Bardzo dobrym rozwiązaniem są też gotowe zestawy do montażu okien w warstwie ocieplenia (fot. poniżej).
Od lewej: Przycinanie profili instalacyjnych na potrzebny wymiar, dopasowany do wielkości otworu na okno; Montaż profili instalacyjnych na ścianie; mają utworzyć "ramę" wokół otworu; Okno szczelnie zamocowane w ramie z profili instalacyjnych i izolacyjnych.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD.
- Więcej o:
Okna i osłony okienne: cieplej i bezpieczniej
Ile kosztują okna do domu
Jak zamawiać okna?
Okna: nowości gonią nowości...
Kompletny system dachowy i Gwarancja Systemowa – optymalna oferta dla każdego inwestora
Jakie światło do pracy w domu?
Sposoby na energooszczędny dom. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu dzięki systemom smart home?
Czy tanie baterie łazienkowe mogą być dobre?