Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Budowa domu czy kupno mieszkania?

Redakcja Pressland

Podjęcie decyzji w zakresie budowy domu czy też kupna mieszkania jest trudne. Zdecydować się na sąsiadów za ścianą czy też po drugiej stronie ulicy? Wybrać duży ogród czy niewielki balkon? Dom na uboczu czy mieszkanie w centrum? Brać pod uwagę tylko udogodnienia czy cenę też?

Koszt budowy domu a mieszkania

Zaczynamy od kosztów, bo to one mają często ogromne znaczenie w podejmowaniu decyzji. Wielu osobom wydaje się, że cena budowy domu zawarta w kosztorysie będzie tą właściwą. Niestety, coraz częściej okazuje się, że jest to cena początkowa, do której dochodzą kolejne koszty. Osoby, które zdecydowały się na budowę domu wiedzą, że może nastąpić moment, gdy po raz kolejny trzeba będzie uszczuplić konto a pozostałe na nim środki będą już na końcowym poziomie. W przypadku kupna mieszkania możesz być pewien, że koszty te nie ulegną zwiększeniu. Owszem - musisz liczyć dodatkowe koszty niezbędne na urządzenie mieszkania deweloperskiego czy też wyremontowania go w przypadku mieszkań z rynku wtórnego. Pamiętaj jednak, by przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie sprawdzić ceny materiałów i jakość przygotowanej kalkulacji. Zwróć również uwagę na projekt - im bardziej będzie dopasowany do Twoich potrzeb i możliwości tym mniejsze koszty poniesiesz z jego dostosowywaniem.

Dom za miastem czy mieszkanie w centrum?

Wiele osób marzy o dużym, pięknym ogrodzie i to dla niego decyduje się na budowę domu. Chcąc wybudować dom nieco niższym kosztem wiele osób wybiera budowę pod miastem niż w jego centrum. Mało, kto zdaje sobie sprawę, że koszt budowy domu w niewielkich miejscowościach jest na takim samym poziomie jak zakup mieszkania dwu czy też trzypokojowego w centrum. Wybierając budowę domu pod miastem należy pamiętać, by wybierać miejscowości dobrze skomunikowane, które pozwolą łatwo i bez większego problemu dotrzeć do szkoły czy pracy w przypadku awarii samochodu. Jest jeszcze jeden powód, który sprawia, że ludzie wybierają budowę domów - zmęczeni zgiełkiem centrum miasta chcą odpocząć od ciągłego pędu i zwolnić.

Życie weryfikuje marzenia

Decydując się na budowę domu musisz liczyć się z koniecznością wykonywania różnych prac - ciągle. Perspektywa pracy sprawia, że nawet najodważniejsi rezygnują z tego pomysłu. Dom to częste koszenie trawy latem a zimą odśnieżanie podjazdów. Pamiętaj, że to nie wszystko. Również zakres prac w zakresie sprzątania wnętrz jest znacznie większy niż w przypadku mieszkań. Jeśli już teraz pojawiła się w Twojej głowie nuta niepewności - zastanów się nad kupnem mieszkania a nie budową domu. Oczywiście, jeśli dla kontaktu z naturą i własnego, dużego ogrodu jesteś w stanie poświęcić się pracy - to budowa domu będzie dobrą decyzją. Musisz jednak spokojnie ustalić, na czym Ci zależy - nie podejmuj decyzji pochopnie. Postaw na rozsądek i chłodną kalkulację.

Budowa domu - za i przeciw

Na koniec chcielibyśmy zebrać w całość wszelkie plus i minusy obydwu rozwiązań. Decydując się na budowę własnego domu zyskujesz większe możliwości w zakresie spędzania wolnego czasu wspólnie z rodziną. Zyskujesz nie tylko większą przestrzeń wewnątrz domu, ale też na zewnątrz w postaci własnego ogrodu i kawałka nieba. Co więcej - dom to również większa prywatność i brak sąsiadów tuż za ścianą. Niestety, są też minusy - dom to dużo droższa inwestycja nie tylko w budowie, ale i utrzymaniu chociażby biorąc pod uwagę ogrzewanie czy prąd. Pamiętaj również, że wszelkie usterki musisz usuwać na własną rękę.

Mieszkanie za i przeciw

Życie w mieszkaniu w bloku jest zdecydowanie wygodne - nie musisz martwić się koszeniem trawnika, odśnieżaniem podjazdu czy nawet paleniem w piecu. Poza możliwością kupna mieszkania w niższej cenie niż budowa domu, będą to chyba jedyne plusy rozwiązania. Ogromnym minusem są sąsiedzi tuż za ścianą - możesz trafić na hałasujących młodych sąsiadów czy też starszych, którym będzie przeszkadzać płacz Twoich dzieci. Musisz pamiętać, że mieszkania mają również dużo mniejszy metraż i są dużo trudniejsze w zaaranżowaniu. Nowoczesne budynki mają już windy, jednak te starsze tylko ogromne ilości schodów. Pamiętaj również, że wiele mieszkań nie posiada ogródków a koszty, jakie będziesz musiał ponosić w zakresie czynszu mogą stale i niespodziewanie rosnąć.

Skomentuj:

Budowa domu czy kupno mieszkania?