Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dopasować powierzchnię poszczególnych pomieszczeń?

Redakcja Pressland

Planując budowę domu pod uwagę warto brać nie tylko wygląd zewnętrzny budynku, ale też rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń i ich powierzchnię. Tylko tak możliwe jest zapewnienie wygodnego i funkcjonalnego mieszkania. Jaką powierzchnię powinien mieć dom dla czteroosobowej rodziny? Szacuje się, że minimum 120 m2.

Jak dopasować powierzchnię poszczególnych pomieszczeń?
Jak dopasować powierzchnię poszczególnych pomieszczeń?
Fot. Shutterstock

Jak ustalić wielkość całego budynku?

Nawet czteroosobowa rodzina, która z mieszkania o powierzchni 60 m2 przeprowadzi się do domu o powierzchni około 100 m2 będzie uważała, że dom jest wystarczający. Oczywiście, większa powierzchnia pozwala mieszkać wygodniej. Większe rodziny - 5-6 osobowe powinny pomyśleć o domu o powierzchni minimum 150 m2. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę z faktu, że wybór domu uzależniony jest również od możliwości finansowych właścicieli czy też powierzchni działki. Pamiętajmy, że wygodny dom to nie dom o dużej powierzchni, ale o odpowiednim układzie pomieszczeń. Ważne, by wszystkie pomieszczenia były dobrze podzielone na strefę dzienną, nocną czy gospodarczą. Dobrym rozwiązaniem jest wybieranie projektu, który będzie się składał z pomieszczeń o podobnej wielkości, dzięki czemu łatwiej można dostosować wnętrze do potrzeb użytkowników. Planując poszczególne wnętrza warto brać pod uwagę nie tylko powierzchnię, ale i przestronność - nie ma, co przesadzać ze zbyt dużymi wnętrzami. Ile metrów zaplanować na poszczególne wnętrza?

Kuchnia

Powierzchnię kuchni należy dopasować do funkcji, jaką ma pełnić. Jeśli ma być wykorzystywana jedynie do przygotowywania posiłków spokojnie wystarczy około 7-10 m2. Jeśli jednak miałby się znaleźć w niej stół i miejsce do spożywania posiłków warto zadbać o minimum 12 m2. Szacuje się, że komfortowe i przestronne kuchnie wymagają aż 16 m2.

Jadalnia

Część osób pragnie posiadać osobne pomieszczenie pełniące funkcję jadalni. Powierzchnia powinna wynosić minimum 10 m2. Oczywiście, można postawić na większy metraż, zwłaszcza, jeśli chcą Państwo umieścić w niej duży stół. Zwracając uwagę na powierzchnię jadalni warto również zwrócić uwagę na szerokość pomieszczenia. Przy stole o szerokości 80 cm, szerokość jadalni powinna wynosić minimum 240 cm.

Salon

Pokój dzienny to miejsce, w którym przebywa całą rodzina powinien mieć odpowiednią ilość miejsca nie tylko do wypoczynku, ale też do przyjmowania gości. Szacuje się, że minimalna wielkość salonu to 20 m2, choć optymalnie powinna wynosić 30 a nawet 40 m2. Poza powierzchnią warto również zwrócić uwagę na szerokość pomieszczenia - minimum 3,5 m.

Pokoje członków rodziny

Pokoje poszczególnych osób pełnią najczęściej funkcję ich sypialni. Bez względu na to czy to pokój dorosłych czy dzieci, powinien on wynosić minimum 16-20 m2. Zbyt mała powierzchnia pomieszczeń uniemożliwia umieszczenie łóżek jak i szaf o pełnej głębokości.

Łazienka

W zależności od oczekiwań właściciela można postawić na małą jak i dużą łazienkę. Mała wynosi około 5m2, zaś duża 8m2. Mała łazienka wystarczy na urządzenie łazienki z WC, jednak będzie już niewystarczająca na połączenie wanny z prysznicem. Warto posiadać jedną dużą łazienkę i dodatkowo małą toaletę, na którą wystarczy wygospodarować około 2 m2.


 

Skomentuj:

Jak dopasować powierzchnię poszczególnych pomieszczeń?