Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czym jest stan surowy zamknięty?

Redakcja Pressland

Osiągnięcie stanu surowego zamkniętego to dla wielu osób ważny etap budowy domu. Nic dziwnego - stan surowy zamknięty to wręcz półmetek budowy. Na tym etapie dom posiada wstawione okna i drzwi a także zamontowaną bramę garażową. Czym dokładnie jest stan surowy zamknięty?

Czym jest stan surowy zamknięty?
Czym jest stan surowy zamknięty?
F Shutterstock

Stan surowy zamknięty - definicja

Nie można podać jednoznacznej definicji stanu surowego zamkniętego, gdyż takowa nie istnieje w przepisach prawa budowlanego. Z uwagi na brak definicji należy pamiętać, by w umowie z wykonawcą dokładnie określić zakres prac, jakie będzie obejmować stan surowy zamknięty. Stan surowy zamknięty jest uznawany za trzeci etap budowy - wcześniej poprzedza go stan zerowy i stan surowy otwarty. Oznacza to, że fundamenty, ściany i stropy zostały przykryte dachem. Wielu uważa, że stan surowy zamknięty to etap, w których w domu zostały zakończone prace konstrukcyjne i czas na wykonywanie stolarki. Szacuje się, że stan surowy zamknięty to około 50% kosztów budowy domu.

Podłoże wewnątrz domu

Na etapie stanu surowego zamkniętego należy zadbać o odpowiednie zaizolowanie stropów bądź płyt podłogi na gruncie i ułożenie podkładów podłogowych, na których w późniejszym czasie znajdzie się posadzka. Bardzo ważne jest by prace te zostały wykonane dokładnie, gdyż wszelkie błędy mogą odbić się na trwałości posadzek, ich izolacyjności cieplnej jak i akustycznej.

Stolarka drzwiowa i okienna

Wybierając okna i drzwi zewnętrzne warto postawić, na jakość, pamiętając, że jest to inwestycja na długie lata. Okna warto dobrać, do jakości wykonanego ocieplenia. Domy przeciętnie ocieplone mogą posiadać okna o współczynniku przenikania ciepła nie większym niż 1,1 W/(m2K/) a drzwi 1,5 W/(m2K). Jeśli decydują się Państwo na zbudowanie domu energooszczędnego warto postawić na stolarkę o bardziej rygorystycznych wymaganiach. Pamiętajmy, że wszystkie okna w domu nie muszą charakteryzować się tym samym współczynnikiem przenikania ciepła. W garażu, kotłowni czy pralni można zamontować “słabsze” wersje.

Kiedy dokonać zamknięcia stanu surowego?

Analizując cykl budowy domu uznaje się, że najlepiej budynek zamknąć jesienią. Wiele osób jednak decyduje się na zamknięcie stanu surowego w momencie, gdy przychodzi pora na rozpoczęcie prac wykończeniowych. W przypadku wcześniejszego zamknięcia budynku warto zadbać o alarm w domu - wiele osób ostrzega przed licznymi kradzieżami stolarki okiennej jak i drzwiowej. Jeśli chodzi o koszt okien i drzwi to może być on bardzo różny. Najtańsze są okna wykonane z PCW w kolorze białym i stalowe drzwi wejściowe. Popularne są również okna w okleinach drewnopodobnych, gdyż okna drewniane są już dwa razy droższe od plastikowych. Do droższych inwestycji zaliczyć można również okna aluminiowe jak i drewniano-aluminiowe, których koszt kształtuje się na poziomie kilku tysięcy złotych za jedno okno. Nowoczesne projekty domów obejmują również duże drzwi tarasowe. Z uwag na ich duże rozmiary najczęściej drwi tarasowe dostępne są w wersji drzwi rozwieranych bądź uchylno-przesuwnych. Dostępne są również drzwi podnoszono-przesuwne, jednak dużo droższe. Szacuje się, że drzwi tarasowe o wymiarze 2,3 x 3 m mogą kosztować w granicach 5 tysięcy złotych. Drogą inwestycją jest również brama garażowa. Nieocieplana brama uchylna dostępna jest w najtańszej wersji za mniej niż 100 zł. Dużo lepiej sprawdzają się jednak bramy segmentowe, które poza ociepleniem wyposażone są również w napęd. Niestety, taki rodzaj bramy garażowej to już koszt około 3-5 tysięcy złotych.

Bez względu jednak na rodzaj wybranych drzwi czy okien pamiętajmy, by zadbać o ich odpowiedni montaż. Nawet najlepsze i najdroższe nie spełnią swoich funkcji, jeśli zostaną nieszczelnie zamontowane. Aby wszystko było szczelne należy zadbać nie tylko o odpowiedni montaż, ale też zakup poszczególnych elementów odpowiednich rozmiarach, zgodnie z zapisami projektu domu.

Skomentuj:

Czym jest stan surowy zamknięty?