Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Prosty dwuspadowy dach: czym go pokryć

Opracowanie Monika Karda

Na rynku jest spory wybór materiałów do krycia dachów, jednak największą popularnością cieszą się niezmiennie dachówki ceramiczne i cementowe oraz blachodachówka. Dość często wybierany jest także gont bitumiczny, a ostatnimi laty do łask wraca też blacha płaska, w nowocześniejszym i ładniejszym wydaniu.

Dachówki ceramiczne są uznawane za bardzo trwały materiał na dach
Dachówki ceramiczne są uznawane za bardzo trwały materiał na dach
Fot. Röben

Do najtrwalszych materiałów pokryciowych zalicza się dachówkę ceramiczną, blachę miedzianą i tytanowo-cynkową. Zawsze warto porównywać okresy gwarancji wybranych materiałów, bo mogą znacznie się różnić: najtańsze blachodachówki od 5 do 10 lat, podczas gdy dachówki ceramiczne aż 50 lat. Od tego, czym zechcemy pokryć dach, będzie zależała jego konstrukcja, w tym przekroje i rozstaw krokwi oraz sposób wstępnego krycia: czy będzie to folia, a nad nią ruszt z łat i kontrłat, czy też sztywne poszycie.

Dachówki

Wśród dostępnych na rynku dachówek każdy może znaleźć model najbardziej pasujący do wyglądu domu. Zwolennicy klasyki wybiorą kształty nawiązujące do tradycyjnych pokryć typu mnich-mniszka czy karpiówka, wielbiciele nowoczesnych form sięgną po dachówki w kształcie prostokątów, tworzące na dachu modną płaską powierzchnię. Bogate propozycje producentów dachówek pozwalają dzisiaj na ułożenie wyróżniającego się pokrycia.

Obecnie na rynku dostępne są dachówki w wielu kolorach, ale i tak największą popularnością cieszą się te tradycyjne: ceglaste, brązowe czy grafitowe. Oprócz typowych modeli znajdziemy na rynku także dachówki w niespotykanych wcześniej kolorach. Powłoki są uszlachetniane, zyskują połysk, a czasem specjalne postarzenie. Nowością są też dachówki wielkoformatowe, o wymiarach znacznie większych niż tradycyjne.

Pokrycia z blach

Blacha to materiał chętnie wykorzystywany do krycia dachów - najczęściej w postaci blachodachówki lub blachy płaskiej.

Blachodachówki są popularne ze względu na przystępne ceny oraz duży wybór profili, kolorów i powłok. Mogą imitować nie tylko dachówki, ale też inne pokrycia, na przykład łupek lub gont drewniany. Przy wyborze blachodachówki warto zwracać uwagę na jej właściwości techniczne, które zależą od rodzaju blachy użytej do produkcji rdzenia oraz zastosowanych powłok ochronnych. Blachodachówki mogą być też wykończone posypką, czyli drobnoziarnistym kruszywem ceramicznym lub kamiennym. Jest ona powleczona żywicą akrylową lub poliestrem, wzbogaconymi biocydami. Znacznie opóźniają one pojawienie się zielonego nalotu.

Na rynku dostępne są płaskie blachy powlekane (czyli wykończone podobnymi powłokami jak blachodachówki) albo stopowe (na przykład cynkowo-tytanowe, miedziane, aluminiowe) - w naturalnym kolorze albo fabrycznie patynowane. Blachy stopowe są odporne na korozję, warto więc je wybierać, gdy dom stoi na terenach o dużej wilgotności.

Materiał na pokrycie z blachy płaskiej może mieć formę zwojów i arkuszy, paneli lub płytek. Dachy z nowoczesnej blachy płaskiej wyglądają bardzo efektownie, jednak powinien je układać doświadczony fachowiec. Pod blachą płaską trzeba ułożyć sztywne poszycie, najlepiej z desek. Ważną sprawą jest zapewnienie cyrkulacji powietrza pod blachą; dlatego albo trzeba ułożyć pod nią specjalną membranę separacyjną, albo zrobić deskowanie jako ażurowe.

Blacha trapezowa jest chętnie używana do krycia dachów dwuspadowych typowych dla nowoczesnej architektury. Może mieć różną wysokość fali. Chętnie stosuje się ją ze względu na przystępną cenę.

Pokrycia naturalne

Gonty lub wióry drewniane można ułożyć na każdym dachu. Pokrycie drewniane zaraz po ułożeniu ma naturalny kolor, ale pod wpływem deszczu i promieni słonecznych szarzeje. Dlatego przed ułożeniem na dachu materiał na pokrycie można zaimpregnować bezbarwnym lub kolorowym impregnatem. Gonty wykonuje się z drewna modrzewiowego, świerkowego, jodłowego lub dębowego. Mogą być cięte (wtedy mają gładką powierzchnię) lub łupane (z nieregularną, chropowatą powierzchnią).

Trwała trawa, jaką jest trzcina pospolita, to roślina, która jest materiałem o dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Ma wysoką tolerancję na ogień, mróz, wysokie pH i zasolenie, dlatego doskonale nadaje się na materiał pokryciowy dachu.

Łupek jest produktem natury, powstał ponad 350 milionów lat temu z miki, czyli skały osadowej złożonej z wielu warstw minerału. Jego wszechstronność architektoniczna i wytrzymałość czynią z niego idealny materiał budowlany. Jednak na dachach dwuspadowych raczej go nie znajdziemy.

Pokrycia bitumiczne

Gonty bitumiczne są elastyczne i łatwe do wyginania, dlatego dobrze sprawdzą się przy kryciu każdej połaci. Pasy gontów są niewielkie, więc przy ich układaniu na połaciach urozmaiconymi lukarnami czy oknami dachowymi nie powstaje wiele odpadów. Odciętymi fragmentami można pokryć inne miejsca.

Zaletą gontów bitumicznych jest też ich mała masa. Jeden metr kwadratowy dachówki bitumicznej waży od 7 do 16 kg. Jeśli więc po latach zdecydujemy się na inny kolor czy kształt gontu, możemy to zrobić bez zrywania starego pokrycia. Wystarczy położyć nową dachówkę bitumiczną na starej, gdyż nie obciąży to zbytnio więźby dachowej.
Nie bez znaczenia jest też łatwość montażu, przy którym nie są wymagane specjalistyczne narzędzia dekarskie. Ułożenie pokrycia jest proste i szybkie. Także konserwacja dachówek nie stanowi dużego problemu. Gdy na pokryciu pojawią się mchy czy porosty, wystarczy zastosować preparaty do ich usuwania.

Niski koszt budowy

Z  ekonomicznego punktu widzenia dach dwupołaciowy jest rozwiązaniem idealnym, bez względu na to, jakiego materiału pokryciowego chcielibyśmy użyć. Za rozwiązaniem takim przemawiają takie fakty jak: łatwość i szybkość wykonania więźby i pokrycia, znikoma ilość odpadów podczas budowy, brak wrażliwych miejsc, które najprędzej ulegają uszkodzeniom (załamania połaci), niewielka ilość obróbek blacharskich, bezproblemowa adaptacja poddasza na cele mieszkalne i większa przestrzeń pod dachem do wykorzystania niż w przypadku innych typów konstrukcji. Dach taki łatwiej także doświetlić niż każdy inny. Wystarczy ściany szczytowe zaopatrzyć w klasyczne okna elewacyjne. Bez przebijania płaszczyzny dachu wpuścimy słońce do pokoi pod skosami, a w razie potrzeby możemy jeszcze zastosować doświetlenie lukarną. W szczycie możemy także zażyczyć sobie balkon, który otworzy dom na otoczenie i zwiększy powierzchnię użytkową poddasza.

Producenci i dystrybutorzy

Pokrycia dachowe i akcesoria do nich oferują m.in.:

- BLACHOTRAPEZ | www.blachotrapez.eu/pl | tel. 18 26 85 200

- BLACHY PRUSZYŃSKI | www.pruszynski.com.pl | tel. 22 738 60 00

- CREATON/EURONIT | www.creaton.pl | tel. 32 62 49 500

- MONIER BRAAS | www.monier.pl | infolinia: 801 900 555

- PLANNJA | www.plannja.pl | tel. 46 85 81 600

- RHEINZINK | www.rheinzink.pl | tel. 22 789 91 91

- RÖBEN | www.roben.pl | tel. 71 39 78 109

- RUUKKI | www.ruukkidachy.pl | tel. 46 85 81 600

- WIENERBERGER | www.wienerberger.pl | infolinia: 22 514 20 20

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

Skomentuj:

Prosty dwuspadowy dach: czym go pokryć