Odkurzacze centralne do różnych typów domów [WYBÓR REDAKCJI]
Odkurzacz centralny spełni swoje zadanie, jeśli prawidłowo dobierzemy jednostkę centralną do powierzchni oraz typu domu i w odpowiednich miejscach zamontujemy gniazda ssące. Pamiętajmy też, że bez względu na wielkość domu, pewne elementy funkcjonalne powinny zostać zawsze zamontowane. Są to np. automatyczne szufelki, zarówno w przedsionku, jak i w kuchni.
Jeśli planujemy jego instalację w nowo budowanym domu...
...który jest niewielki, do 150 m²
Będzie to zwykle bardzo zwarta instalacja, która ograniczy się do dwóch lub trzech gniazd ssawnych i dwóch automatycznych szufelek, w przedsionku i kuchni. Z racji niewielkich oporów instalacji, będzie można zamontować jednostkę centralną z najmniejszym silnikiem. Jeśli w domu nie będzie kotłowni ani garażu, w którym jest miejsce na jednostkę centralą, warto zamontować urządzenie, które można schować w ścianie, nie zajmuje wtedy miejsca, ma mniejszy zbiornik na śmieci.
...który jest dość duży, ok. 300 m²
W przypadku tak dużej powierzchni użytkowej powinno się zainstalować około 5 gniazd i 2 automatyczne szufelki. Na pewno jest miejsce na jednostkę centralną w kotłowni, pomieszczeniu gospodarczym lub garażu. Jeśli odpowiednio wcześnie zaplanujemy rozprowadzenie instalacji, można spróbować wykonać wszystkie gniazda ssawne w systemie chowanego węża w ścianie. Takie gniazdo kosztuje ok. 1000 zł za szt., zwiększa to więc koszt całego systemu, natomiast wygoda użytkowania jest ogromna. W dużym domu będzie miejsce na montaż odkurzacza o konstrukcji split, który wyposażony w osobny filtr włosów nie wymaga praktycznie żadnej obsługi.
...typu kanadyjczyk
W domach typu kanadyjczyk oczekiwania funkcjonalne dotyczące systemu odkurzacza centralnego będą podobne jak we wszystkich innych domach. Natomiast instalacja będzie łatwiejsza, jeśli wykona się ją przed przykryciem szkieletu drewnianego warstwami wykończeniowymi.
...który ma zainstalowany kominek
Nikt nie lubi zbierać popiołu z kominka, jest on sypki, lekki i przyczepia się do wszystkich powierzchni, materiałów, mebli, również filtrów. Niektórzy stosują przenośne separatory do kominka, które mają własne filtry. Systemowym rozwiązaniem jest natomiast zastosowanie separatora do popiołu zamontowanego w kotłowni, koło jednostki centralnej, do którego doprowadza się osobny przewód instalacyjny od gniazda ssawnego usytuowanego przy kominku. Pozwala to na wstępną separację popiołu i jego zebranie w kotłowni lub garażu. Bez konieczności przenoszenia brudnego separatora.
...typu bliźniak
W tym przypadku można pokusić się o zainstalowanie jednostki centralnej, z której korzystać będą dwie rodziny, pod warunkiem że nie boją się one niuansów związanych ze wspólnym użytkowaniem, tzn. kto wyrzuca zebrane śmieci, kto kiedy odkurza itp. Tego typu domy najczęściej są połączone ze sobą garażami lub przedzielone wspólną ścianą. Jednostkę centralną można więc zamontować tylko w jednym z nich. Ważne jest, aby było to miejsce znajdujące się w pobliżu styku obu domów – wtedy każda ze stron zużyje podobną ilość materiałów instalacyjnych. Należy jednak pamiętać, że odkurzacz nie będzie mógł obsługiwać dwóch użytkowników jednocześnie, gdyż taki system byłby droższy niż dwie osobne jednostki do każdego z domów.
Jeśli planujemy instalację w domu użytkowanym...
...który jest podpiwniczony/niepodpiwniczony
Jeśli dom jest podpiwniczony, a w piwnicach dopuszczamy poprowadzenie instalacji pod sufitem, można ją rozprowadzić do pionów wentylacyjnych, w których poprowadzimy instalację pionową do pomieszczeń. Gdy nie ma piwnic ani kanałów wentylacyjnych, można zamontawać odkurzacz centralny – decentralny. Polega on na montażu autonomicznych jednostek centralnych z własnym gniazdem ssawnym i wyrzutnią powietrza. Przy zastosowaniu węża giętkiego o dł. 15 m dla domu 200 m² wystarczą dwie takie jednostki, po jednej na każdej kondygnacji. Przy podobnych kosztach można sprzątać bez obawy o recyrkulację zassanego powietrza.
...w którym planujemy remont
Jeśli w domu planujemy remont, w czasie którego chcemy przeprowadzić prace adaptacyjne związane z ukryciem przewodów instalacyjnych, praktycznie nie ma ograniczeń przy projektowaniu instalacji. Jeśli natomiast remont będzie polegał raczej na odmalowaniu ścian i przeprowadzeniu kosmetycznych prac renowacyjnych, trzeba pomyśleć, jak bez kucia i niszczenia istniejących powierzchni rozprowadzić przewody instalacyjne. W takich przypadkach warto je ukryć w szafach wnękowych, istniejących szachtach instalacyjnych. Krótkie odcinki niekiedy prowadzi się po wierzchu, a potem obudowuje płytami gipsowo-kartonowymi. Istnieją specjalne płaskie kanały instalacyjne, które zajmują mniej miejsca i są łatwiejsze do ukrycia.
Niezależnie od tego, w jakim domu będziemy montować odkurzacz centralny
...jeśli mieszkają w nim alergicy
Jeśli w domu mieszkają osoby skłonne do alergii, koniecznie wyprowadźmy przewód wydechowy z jednostki centralnej na zewnątrz domu, pozwoli to na eliminację efektu recyrkulacji powietrza zasysanego wraz z kurzem w trakcie sprzątania i w efekcie ostateczne pozbycie się alergenów. Nawet najlepsze filtry stosowane w odkurzaczu centralnym nie oczyszczą powietrza z niewidocznych gołym okiem cząsteczek kurzu, na które alergicy reagują stanami zapalnymi. Wyrzut powietrza oczyszczonego wstępnie w jednostce centralnej na zewnątrz domu problem rozwiązuje raz a dobrze.
...jeśli znajdują się w nim zwierzęta
W domu, w którym są zwierzęta, należy stosować jednostki centralne typu split, które wyposażone są w dodatkowe filtry włosów, dzięki czemu filtry zasadnicze urządzenia nie wymagają konserwacji, a włosy zebrane w osobnym filtrze są łatwe do wyrzucenia razem ze śmieciami zebranymi w zbiorniku na kurz. Dzięki odkurzaczowi nie tylko szybko usuniemy sierść z podłogi i mebli, ale też po dokupieniu specjalnej szczotki wyczeszemy nią naszego pupila. W zależności od modelu może być ona wyposażona w krótkie lub długie plastikowe kolce bądź włosie ułatwiające rozczesywanie.
System węża chowanego
Zarówno w dużych, jak i w małych domach podczas planowania montażu odkurzacza centralnego na etapie budowy można zainstalować system automatycznego chowania węża ssawnego w ścianach. Pozwala on na schowanie węża giętkiego używanego przy sprzątaniu do wewnątrz instalacji centralnego odkurzania, dzięki czemu użytkownik ma do niego dostęp bez konieczności jego przenoszenia z gniazda do gniazda. Po prostu wąż czeka schowany w ścianie lub w podłodze na swoją kolej przy sprzątaniu domu. Po sprzątaniu podciśnienie generowanej przez jednostkę centralną wciąga go z powrotem do instalacji. Dodatkowo dzięki temu rozwiązaniu wąż jest zawsze prosty, nie skręca się, ułatwiając obsługę całego systemu. Najczęściej wykonuje się instalacje dla węża o długości 9 lub 12 m, ale można ją wykonać również dla długości 15 i 18 m, co zapewnia wiele możliwości wykorzystania.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD
- Więcej o:
Odkurzacz centralny: jak wybrać najlepszy?
Odkurzacz centralny bez obaw
Wodne ogrzewanie podłogowe Konfiguracja, montaż, użytkowanie
Odnawialne źródła energii (OZE) Oszczędności, komfort, ekologia
Kocioł kondensacyjny – eksploatacja i serwis
Inteligentny dom – czy warto?
Pompy ciepła – ciche i niezawodne w działaniu
Nowoczesne kotły kondensacyjne na gaz