Konwektory ścienne, stojące i kanałowe [WYBÓR, CENY]
Zbudowane są z miedzianej rury, na którą gęsto zostały nałożone lamele, czyli ożebrowanie z aluminium lub stali. Podobnie jak w grzejniku płytowym, im bardziej jest ono pofalowane, tym większa jest powierzchnia wymiany ciepła urządzenia, a tym samym wzrasta jego wydajność.
Przepływ powietrza może odbywać się w nich w sposób naturalny lub wymuszony wentylatorem. Grzejniki konwektorowe, w zależności od modelu montuje, się w specjalnej wannie wzdłuż okien, wiesza na ścianie lub ustawia na podłodze.
Po ich umieszczaniu w zagłębieniu w podłodze widzimy jedynie estetyczną kratkę, z której płynie strumień ciepłego powietrza, często nazywany kurtyną powietrzną. Chociaż nie jest to najtańsze rozwiązanie, to eliminuje odczucie chłodu przy oknach, ogrzewa równomiernie całe pomieszczenie oraz skutecznie osusza szyby przy nieskutecznie działającej wentylacji grawitacyjnej.
Modele kanałowe z naturalnym obiegiem powietrza mogą być głębokie (mają 30, a czasami nawet 50 cm) lub płytkie (na przykład o głębokości 9 cm). Głębsze mocniej grzeją, gdyż zachodzi w nich intensywniejsza wymiana powietrza pomiędzy zimnym napływającym, a ciepłym - wypływającym z grzejnika. Jednak by nie było kłopotu z wykonaniem kanału o odpowiednich wymiarach oraz ułożeniu izolacji termicznej i przeciwwilgociowej, należy je przewidzieć na etapie projektowania domu.Urządzenia z wentylatorem mają natomiast większą wydajność. Mogą więc być one płytkie (6-14 cm), a także krótsze i węższe. Aby mogły działać, trzeba doprowadzić do nich instalację elektryczną; powinna być ona zabezpieczona wyłącznikiem różnicowoprądowym.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail.
- Więcej o:
Grzejniki drabinkowe [WYBÓR, CENY]
Grzejnik źle grzeje: problemy z instalacją centralnego ogrzewania
Grzejniki, ogrzewanie podłogowe czy instalacja mieszana?
Pompa ciepła – ekologiczne i efektywne źródło ciepła
Piec kaflowy w nowym domu? Pomysły na nowoczesne piece kaflowe
Zmiana starego ogrzewania na pompę ciepła – kiedy się opłaca?
Piecokominki - współczesne piece centralnego ogrzewania na biomasę drzewną
Jak piecokominek akumulacyjny współpracuje z innymi urządzeniami grzewczymi?