Wodna pompa ciepła

Redakcja Pressland

Wodna pompa ciepła to jedna z nowoczesnych rozwiązań grzewczych wdrażane tuż obok jej gruntowych bądź powietrznych odpowiedników. W przypadku wodnej pompy ciepła, ciepło przenoszone do domu jest z dolnego źródła, jakie stanowi woda. Co ważne - system instalacyjny wykorzystujący wodną pompę ciepła może działać cały rok. Niestety, jego koszt jak i poziom skomplikowania wykonania jest niezwykle wysoki.

Wodna pompa ciepła
Wodna pompa ciepła
Fot. shutterstock

Jak wybrać pompę ciepła?

Wybierając odpowiednią pompę ciepła należy brać pod uwagę wiele czynników np. strefę klimatyczną, rodzaj gruntu, skład chemiczny wód gruntowych, zapotrzebowanie budynku na ciepło i wiele więcej. Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie pompy powietrznej (powietrze-woda). Niestety, w zależności od wymagań budynku może okazać się, że będzie ona niewystarczająca podczas mroźnych zim. Dużo lepsze pod względem efektywności są pompy, w których dolnym źródłem jest grunt bądź woda. Ich zasada działania jak i konstrukcja są podobne. W przypadku instalacji z wodną pompą ciepła w jej wnętrzu krąży woda gruntowa, z której pobierana jest energia niezbędna do ogrzania wnętrz.

Wodna pompa ciepła
Wodna pompa ciepła
Fot. shutterstock

Jak działa wodna pompa ciepła?

Wodna pompa ciepła działa przy wykorzystaniu istniejących wokół działki zbiorników wodnych. Może też działać przy wykorzystaniu dwóch studni głębinowych wykopanych na terenie działki - jedna z nich nazywana jest czerpną, druga zrzutową. W drugim przypadku, z pierwszej studni pobierana jest woda, odzyskiwane ciepło a sama schłodzona woda trafia do drugiej studni. W takim przypadku urządzenie musi być wyposażone w układy kontrolne, które pozwolą na automatyczne wyłączenie w momencie dopływu wody o zbyt niskiej temperaturze.

Co zamiast studni?

Jeśli w pobliżu Twojego domu znajduje się rzeka, staw czy też jezioro możesz zainstalować wodną pompę ciepła bez konieczności kopania studni. Takie rozwiązanie jest najtańsze w realizacji i najbardziej efektywne. Pomimo iż zimą temperatura wód gruntowych waha się od 0 do 10 stopni Celsjusza, to wskaźniki energetyczne pomp wodnych pracujące we wspomnianych systemach są jeszcze korzystniejsze niż w przypadku pomp gruntowych. Pamiętajmy, że efektywność staje się tym wyższa im niższa jest temperatura czynnika grzewczego. Nie zapominajmy jednak, że wykorzystując wodę ze stawu czy jeziora trzeba brać pod uwagę również poziom jej zanieczyszczenia i zadbać o odpowiednią filtrację. Wystarczy zainstalować filtry i wprowadzić do zbiornika wodnego rośliny nadające się do oczka wodnego - poza pięknym wyglądem dbają o dodatkową filtrację wody. Nieodpowiednie zadbanie, o jakość wody spowoduje szybszą korozję elementów instalacji a w konsekwencji konieczność jej wymiany i wzrost kosztów. Wodną pompę ciepła poleca się w przypadku domów o dużym zapotrzebowaniu na ciepło, gdyż koszty jej użytkowania stają się zniwelowane ilością uzyskanej energii.

Pompa wodna a ogrzewanie domu

Wodne pompy ciepła mogą współpracować z ogrzewaniem zarówno płaszczyznowym, powietrznym jak i z grzejnikami konwekcyjnymi. Najlepsze efekty można uzyskać po połączeniu pompy z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. Dobrym rozwiązaniem jest również pompa wodna w systemie ogrzewania nadmuchowego, gdyż wymaga powietrza o temperaturze nie większej niż 40 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o współpracę pompy wodnej z grzejnikami konwekcyjnymi to należy zaznaczyć, że są one głównie przystosowane do zasilania wodą z kotła centralnego ogrzewania. Tradycyjny grzejnik rozgrzewa się do temperatury około 70-80 stopni Celsjusza. W przypadku pompy wodnej nie będzie to możliwe, gdyż jej temperatura osiąga maksymalnie 50 stopni Celsjusza. Istnieje jednak możliwość zniwelowania wspomnianych różnic - wystarczy zwiększyć powierzchnię grzejników dwukrotnie. Pomimo iż wykonanie większej ilości grzejników jest możliwe to nie jest to rozwiązanie pożądane przez właścicieli domów.

Skomentuj:

Wodna pompa ciepła