Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zdrowe powietrze - część trzecia: oczyszczanie

Ewa Stroik

Zanieczyszczone powietrze to utrapienie nie tylko dla alergików. Aby pozbyć się niepożądanych cząsteczek, dobrze jest stosować oczyszczacze powietrza.

19804563 https bi
Fot. Elektrolux

Zanieczyszczenia są w nich separowane – oddzielane od powietrza – za pomocą filtrów. Są to: filtr HEPA (usuwanie bakterii, pyłów i prochu), filtr węglowy (usuwanie zanieczyszczeń gazowych), filtr wodny (wychwytywanie zanieczyszczeń do zbiornika z wodą), filtry elektrostatyczne (usuwają nieprzyjemne zapachy, mogą być myte pod wodą). Stosowane są także: filtr tkaninowy, filtr fotokatalityczny, lampa UV (rozkład chemiczny zanieczyszczeń na bezpieczne składniki, jak woda czy dwutlenek węgla oraz zakwaszenie powierzchni fotokatalitycznej pod wpływem promieniowania UV; efektywne niszczenie toksyn, wirusów i bakterii) oraz jonizator (przyśpiesza łączenie i sedymentację cząstek prochu w powietrzu; zaletą jonizatora jest cicha praca oraz produkcja ujemnych jonów).

Dostępne są także nawilżacze-oczyszczacze, w których elementem filtrującym są wirujące tarcze zanurzone w zbiorniku z wodą. Mokre tarcze wychwytują z przepływającego między nimi powietrza wszelkie zanieczyszczenia, dzięki czemu powietrze to jest spłukiwane jak przez deszcz. Aby w wodzie nie rozwijały się chorobotwórcze drobnoustroje, dodaje się do niej specjalne preparaty. Są też modele z elementami działającymi bakteriobójczo: jonizatorem lub elektrodą srebrną. Wodę wymienia się co 2-3 dni.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD.

    Więcej o:

Skomentuj:

Zdrowe powietrze - część trzecia: oczyszczanie