Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zacieki na tynku mozaikowym

Ewa Pietruszczak

Takie białe zacieki - zwane fachowo wykwitami - są charakterystyczne dla wykończenia z klinkieru. Rzadko, ale zdarza się, że wstępują również na tynkach cienkowarstwowych i mozaikowych. Aby skutecznie się ich pozbyć, trzeba znaleźć przyczynę ich powstania.

Cokół budynku jest podwójnie narażony na pojawienie się wysoleń. Działa na niego para wodna migrująca poprzez przegrodę na zewnątrz i woda opadowa odbijająca się od ziemi w czasie deszczu.
Cokół budynku jest podwójnie narażony na pojawienie się wysoleń. Działa na niego para wodna migrująca poprzez przegrodę na zewnątrz i woda opadowa odbijająca się od ziemi w czasie deszczu.
fot. Archiwum Czytelniczki

Borykam się z białymi zaciekami (sól?) na tynku mozaikowym na ścianie zewnętrznej. Zacieki mają parę miesięcy. Próbowałam ciepłej wody z detergentem - odrobinę puściło. Próbowałam też preparatu usuwającego resztki cementu - żadnego spektakularnego efektu. Czy można temu zaradzić? Pyta: Katarzyna P.

Skąd się biorą wykwity

Powodem powstania białych zacieków są sole rozpuszczalne w wodzie, które wskutek działania wody gruntowej lub opadowej wydostają się na powierzchnie ścian zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. To właśnie migracja wody przez porowate materiały budowlane jest bezpośrednią przyczyną powstawania wykwitów solnych na powierzchni elewacji. Wilgoć odparowuje, a osadzone w niej kryształki ulegają krystalizacji, pozostawiając na powierzchni ślad w postaci nieestetycznego białego nalotu.
W opisywanej sytuacji warto zwrócić uwagę na to, że zaciek zaczyna się od linii prostej, jakby był "odrysowany" od linijki. Bardzo prawdopodobne jest więc, że w tym miejscu tynk popękał, a ściana budynku jest zawilgocona. Aby skutecznie usunąć zaciek, trzeba znaleźć tego przyczynę. Jednym z takich powodów może być brak hydroizolacji ścian podziemia lub jej uszkodzenie. Wówczas woda migruje do miejsca, gdzie ma ujście, na przykład w spoinie poziomej. To powoduje wysolenie i zaciek na tynku. Warto więc po raz kolejny zmyć nalot i obserwować, co się dzieje z tynkiem, czy biały nalot pojawi się ponownie i w tym samym miejscu. Dobrze jest również sprawdzić, czy na ściana od wewnątrz domu nie jest zawilgocona.

Jak usunąć nalot

Do usunięcia nalotu z powierzchni tynku mozaikowego nie trzeba od razu stosować specjalnych środków czyszczących. Jeśli warstwa osadu jest cienka i da się ją zetrzeć ręką, wystarczy przetarcie na sucho szczotką (nie stalową) lub gąbką.
Jeżeli nie jest możliwe usunięcie osadu w taki sposób, zabrudzoną powierzchnię można zmyć wodą pod ciśnieniem lub mokrą szczotką. Jeżeli nalot nie zniknie, a wręcz przeciwnie - na powierzchni tynku utworzą się jasnoszare przebarwienia, wykwity wymagają usunięcia specjalnie do tego przeznaczonym środkiem. W hurtowniach budowlanych można znaleźć preparaty do usuwania wykwitów solnych z klinkieru. Warto wypróbować jeden z nich na tynku mozaikowym w mało widocznym miejscu. Jednak nie zawsze te preparaty będą skuteczne. Niektóre rodzaje wysoleń z łatwością rozpuszczają się w wodzie, ale wielu z nich nie da się usunąć, nawet przy zastosowaniu tych preparatów.

    Więcej o:

Skomentuj:

Zacieki na tynku mozaikowym