Baterie kuchenne [standardowe]
Kupno baterii kuchennej to kompromis pomiędzy jej wyglądem, funkcjonalnością a ceną. Musi ona nie tylko ładnie się prezentować, lecz być również wygodna i trwała w użyciu, a koszt jej zakupu nie może być wygórowany.
Montowana przy zlewie bateria przeznaczona jest do wykonywania różnych czynności – umycia tłustej paleni, opłukania owoców czy napełnienia wysokiego garnka. I w każdej z tych sytuacji oczekujemy od niej innego działania. Dlatego przed jej zakupem warto sprawdzić, w jakie praktyczne rozwiązania może być wyposażona.
Zwróćmy też uwagę na gwarancję, gdyż jest ona odzwierciedleniem jakości armatury. Właściwe działanie głowicy ceramicznej (czyli jednego z najważniejszych elementów baterii) producenci gwarantują zwykle przez 5 lub 7 lat. Zalecany jest przy tym montaż filtra mechanicznego. Szczelność korpusu objęta jest dłuższą gwarancją, nawet 10-letnią.
Baterie standardowe
W kuchni dominują baterie stojące (inaczej sztorcowe), które montowane są na brzegu zlewozmywaka lub w blacie kuchennym. Z instalacją wodną łączy się je najczęściej za pomocą metalowych, giętkich wężyków. Większym zainteresowaniem niż wszechobecne kiedyś modele dwuuchwytowe cieszą się obecnie baterie jednouchwytowe. Na ich korzyść przemawia bowiem łatwość regulowania strumienia oraz prosty sposób ustawiania odpowiedniej temperatury, nawet jedną ręką. Dlatego dźwignia baterii kuchennej powinna przesuwać się (zarówno na boki, jak i góra-dół) lekko i precyzyjnie.
Większość standardowej armatury kuchennej ma na zakończeniu wylewki perlator, czyli małe sitko, które napowietrza strumień wypływającej wody. Dzięki temu zwiększa się jego objętość, a jednocześnie zmniejsza zużycie wody bez uszczerbku dla komfortu użytkowania (producenci podają różne liczby, ale na ogół wahają się one w zakresie od 40 do nawet 60%).
Klasyczne modele baterii, podobnie jak pozostałe, mają zwykle korpusy z mosiądzu, pokryte błyszczącymi lub matowymi powłokami chromowanymi. Takie rozwiązanie pasuje na ogół do każdego pomieszczenia i – co równie istotne – chrom jest łatwy w czyszczeniu.
Uwaga! Aby powłoka chromowana (podobnie zresztą jak pozostałe rodzaje) długo zachowała swój pierwotny wygląd, nie należy jej czyścić preparatami zwierającymi substancje ścierne i wybielacze. Zabrudzenia wystarczy zmyć łagodnym detergentem i spłukać.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD
- Więcej o:
Jak czyścić i pielęgnować zlewozmywak
Styk blatu ze ścianą
Baterie kuchenne
Jak działają zabezpieczenia płyt gazowych?
Nieoczywiste akcesoria dla nowoczesnej i funkcjonalnej kuchni
Kąt jadalny w małej kuchni - 20 typowych i nietypowych pomysłów
Najbardziej poszukiwana porcelana. Sygnatury na porcelanie: jak rozpoznać autentyk?
Czy korzystanie z płyty gazowej jest bezpieczne?