Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Baterie kuchenne

Opracowanie Małgorzata Krośnicka

Baterie kuchenne to jedne z bardziej eksploatowanych urządzeń domowych. Odkręcamy je i zakręcamy wiele razy dziennie. Warto więc wybierać takie, które w dobrej formie zniosą ciężką pracę, a dodatkowo pomogą oszczędzać wodę.

baterie kuchenne, bateria kuchenna
Baterie kuchenna z wyjmowaną wylewką
Fot. Kludi
Wybór baterii do kuchni i łazienki wydaje się zadaniem prostym, wręcz przyjemnym, jeśli potraktujemy je jako elementy dekoracji wnętrz. Tymczasem od wyboru odpowiednich modeli zależy to, czy zmywanie i przygotowywanie produktów w kuchni okaże się wygodne. Równie istotne jest, by z łazienkowych sprzętów dało się korzystać bez irytacji, że woda płynie za wolno lub nie sposób szybko ustawić zadowalającej temperatury strumienia.

Istotne są również kwestie związane z montażem różnych typów baterii.

Baterie kuchenne oszczędzające wodę

Jej rosnące koszty sprawiają, że kwestia racjonalnego zużycia staje się ważna nie tylko dla ekologów. Oszczędnościom sprzyjają nowoczesne modele, wyposażone w ceramiczne głowice. Warto też sprawdzić tak zwany przepływ wody wybranych baterii, który zależy od przepustowości głowicy, aeratora i wylewki. Podawany jest w litrach na minutę, albo oznaczany klasą przepływu. Najoszczędniejsza jest klasa Z, która gwarantuje zużycie poniżej 0,15 l/s, następna w kolejności klasa A oznacza przepływ nie więcej niż 0,25 l/s, klasa S - do 0,33 l/s, klasa B - 0,42 l/s, C - 0,50 l/s; ostatnia to klasa D z maksymalnym zużyciem 0,63 l/s.

W odróżnieniu od sprzętu AGD, który im oszczędniejszy, tym lepszy, nie każda bateria musi mieć najwyższą klasę - przy umywalce dobra będzie armatura w klasie Z czy A, ale do szybkiego napełnienia wanny zalecane są baterie w klasie C bądź D.

Perlator. To rodzaj sitka zamocowanego na końcu wylewki. Może być wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu. Niektóre są profilowane, aby ograniczyć zużycie wody (nawet o 60%) przez jej napowietrzenie. Dostępne są baterie z ruchomymi perlatorami, co ułatwia ich czyszczenie z osadów wapiennych.

Ogranicznik przepływu. Pierścień wewnątrz baterii, który pozwala ograniczać średnicę strumienia wody. Oczywiście nie pozbawia on możliwości skorzystania z pełnej mocy strumienia wody, ale jeśli chcemy to osiągnąć należy - zależnie od modelu - wcisnąć przycisk na korpusie baterii albo mocniej nacisnąć jej uchwyt.

Baterie kuchenne z wartością dodaną

Producenci baterii dbają, by były one coraz wygodniejsze i przyjaźniejsze dla użytkowników. Stąd rozmaite funkcje, które mają ułatwiać nam życie - na przykład bateria kuchenna, w której wylewka nie dość, że obraca się o 360 st., to jeszcze ma postać składanego ramienia. Dzięki temu znacznie zwiększa się jej zasięg. Podobne zalety mają baterie wielootworowe (do montażu w blacie) z dodatkową słuchawką prysznicową.

Wśród modeli łazienkowych rozwiązaniem popularnym, oferowanym przez kilku producentów, są baterie umywalkowe zintegrowane z rączkami prysznicowymi, które sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, w których brak miejsca na bidet.

Najpopularniejsze baterie kuchenne, czyli modele sztorcowe, mają obracaną wylewkę - od 90 do 360 st.. Zasięg baterii dopasowuje się do gabarytów zlewozmywaka - przy jednokomorowym wystarczy obracana o 90 st., natomiast przy dwukomorowym minimum to 120 st.. Jednak generalnie im większy zasięg, tym lepiej.

Z wyciąganą wylewką. Wylewka taka jest połączona z korpusem baterii za pomocą elastycznego wężyka o długości około 120-150 cm. Zwiększa on o 50-100 cm zasięg wylewki, co pozwala nie tylko dokładnie opłukać owoce lub warzywa czy umyć zlewozmywak, ale także łatwo napełnić wysokie naczynie (nawet stojące poza zlewem). Wylewka mocowana na elastycznym wężyku może mieć na końcu perlator, jak w standardowych bateriach, lub być wyposażona w słuchawkę prysznicową z przełącznikiem rodzaju strumienia.

W baterii z wyciąganą wylewką elementem najbardziej podatnym na zużycie jest elastyczny wąż. Wyciągany nawet kilkadziesiąt razy dziennie może się przecierać i rozszczelniać. Dlatego podczas zakupu tego typu armatury warto zwrócić uwagę na to, z czego wykonany jest wąż (najtrwalsze są metalowe). Dobrze też sprawdzić u sprzedawcy lub producenta dostępność i cenę części zamiennych do wybranego modelu baterii.

Baterie kuchenne do montażu pod oknem. Umieszczanie zlewozmywaka bezpośrednio pod oknem to rozwiązanie lubiane, ale trudne do zastosowania ze standardowymi bateriami. Producenci oferują jednak specjalne modele, występujące w kilku wariantach: ze złączem Bajonett, umożliwiającym złożenie baterii na bok, z przechylaną wylewką oraz częściowo chowaną w blacie (z takiej baterii można korzystać w obydwu położeniach).

Z dwiema wylewkami. Najbardziej efektowne są baterie z wysoką wylewką na "sprężynie", przypominające profesjonalną armaturę restauracyjną. Ale do tego typu należą też inne modele, w których górna (często wyciągana) wylewka służy do normalnej pracy, a dolna pozwala szybko napełnić naczynie.

W niektórych modelach wylewka jest jedna, ale ma dwa otwory - jednym płynie woda z wodociągu, drugim - z filtra.

Baterie kuchenne sterowane fotokomórką. W kuchennej armaturze to rozwiązanie bywa najczęściej stosowane w modelach z dwiema wylewkami, w których dolną wyposaża się w automatyczne sterowanie - będzie bardzo wygodna, gdy zechcemy opłukać ubrudzone ręce, bo nie trzeba dotykać baterii.

Wylewki automatyczne nie mają pokręteł ani dźwigni. Temperaturę i strumień wody ustawia się regulatorem znajdującym się na korpusie baterii lub bezpośrednio na wylewce. W wielu modelach jednak urządzenie programuje się na stałe podczas montażu. Wymagają zasilania z baterii 6, 9 lub 12 V albo podłączenia do prądu sieciowego, ale wówczas napięcie musi być obniżone przez transformator.

Baterie kuchenne z zaworem do podłączenia zmywarki. To bardzo dobre rozwiązanie, gdy nie ma innej możliwości podłączenia tego urządzenia do instalacji wodnej. Jego zaletą jest możliwość zakręcania dopływu wody do zmywarki bez potrzeby schylania się pod zlewozmywak (gdzie zwykle umieszcza się zawór).

Zawór do otwierania lub zamykania dopływu wody zintegrowany z baterią, do którego można podłączyć zmywarkę, znajduje się zwykle w dolnej części korpusu i ma formę nierzucającego się w oczy przełącznika lub przycisku. W niektórych modelach baterii montowane są tak zwane inteligentne zawory, automatycznie zamykające się po określonym czasie.

Woda i światło

W ofercie wielu producentów można znaleźć baterie z oświetleniem. W wylewkach takiej armatury montowane są diody LED, które podświetlają strumień wody, wydobywając jego kształt (takie oświetlenie często montowane jest w bateriach kaskadowych). Światło może być jednobarwne albo wielokolorowe. W niektórych modelach jego odcień zmienia się wraz z temperaturą wody - od niebieskiego po czerwony.

Rodzaje wykończenia

Korpus baterii produkowany jest na ogół z mosiądzu lub stali, ale w modelach gorszej jakości uchwyty bywają zrobione z tworzywa sztucznego pokrytego chromem. Baterie stalowe są oferowane w wersji polerowanej lub matowej (tak zwana stal szczotkowana).

Większość baterii jest chromowana i najczęściej powłoka ta jest błyszcząca, rzadziej bywa matowa. W sprzedaży są jednak także krany w kolorze stali (inox) oraz satynowane. Dostępne, choć mniej popularne, są modele wykończone miedzią, patynowane, złocone lub pokryte jednolitą barwną powłoką, na przykład białą albo czarną. Do zlewozmywaków z konglomeratu i kamienia można zamówić armaturę powlekaną takim samym tworzywem, w odcieniu dopasowanym do barwy zlewu. Zgodność kolorów warto jednak sprawdzić w sklepie, bo baterie "granitowe" malowane proszkowo na wzór granitu mogą różnić się barwą od granitowego zlewu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>    Więcej o:

Skomentuj:

Baterie kuchenne