Montaż kabiny nawannowej
W zależności od tego, jakim miejscem ktoś dysponuje w łazience może zdecydować się na rozwiązanie "2 w 1", czyli na wannie zamontować kabinę. Dzięki temu, podczas korzystania z prysznica woda nie będzie zalewała posadzki. Parawan nawannowy świetnie sprawdza się w niewielkiej łazience, w jakiej nie ma miejsca na wannę i na prysznic. Parawany nawannowe pozwalają na połączenie zalet prysznica i wanny. Sam montaż nie jest zbyt skomplikowany.
Parawan nawannowy: jak go zamontować krok po kroku?
Do zamontowania parawanu nawannowego należy skompletować narzędzia takie jak: ołówek, poziomica, młotek z gumową końcówką, śrubokręt, wiertarka, 2 wiertła ceramiczne, pistolet do silikonowej masy uszczelniającej. Niezbędna będzie również taśma papierowa oraz silikon. Żeby montaż był prawidłowy konieczne jest dokładne wyznaczenie miejsc, w których pojawią się profile mocujące. Profil przykłada się do ściany, poziomuje i zaznacza miejsca, gdzie wywiercone będą otwory potrzebne do zamocowania. Po wierceniu w dziurkach umieszcza się kołki. Profil przykręca się do ściany i uszczelnia silikonem na całej jego długości.
Po zamocowaniu profilu wsuwa się w niego parawan i lekko dokręca wkręty mocujące. Należy sprawdzić, czy profil przylega do wanny na całej długości oraz czy swobodnie się składa lub przesuwa, bez zacinania. Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na szczelinę pomiędzy wanną a parawanem. Nie może być ona zbyt wąska, ponieważ parawan nie może stawiać oporu podczas przesuwania. Zbyt szeroka szczelina powoduje ryzyko, że podczas kąpieli lub brania prysznica woda będzie przeciekała, a parawan nie spełni swojej funkcji. O ile dostrzega się problem w funkcjonowaniu parawanu to trzeba na tym etapie od razu wyregulować jego położenie za pomocą wkrętów. Jeśli natomiast parawan będzie funkcjonował bez zarzutu to należy dokręcić go do profilu. Silikon musi całkowicie wyschnąć dlatego przez dobę nie powinno się korzystać ani z wanny ani z kabiny nawannowej. Jako, że do każdego parawanu kąpielowego dodana jest instrukcja obsługi od producenta wraz z tym jak powinien wyglądać montaż krok po kroku to nie powinno być trudności z zamontowaniem parawanu.
Jaki wybrać parawan nawannowy?
Parawan nawannowy to bardzo dobre rozwiązanie dla niewielkiej łazienki. Najważniejsze jest to, aby zadbać o odpowiednie zabezpieczenie łazienki przed zalaniem wodą jaka tryska z wysoko umieszczonej dyszy. Parawany nawannowe sprawdzają się jako alternatywa dla zasłonki zawieszonej na szynie nad wanną. Wyróżnia się parawany nawannowe otwierane i zamykane. Parawany nawannowe jednoczęściowe są otwierane wahadłowo, podobnie jak drzwi. Są tanie i bez trudu można je zamontować. Po odchyleniu nie utrudniają dostępu do wanny, ponieważ ich rama nie jest mocowana na stałe. Niestety, nie są w 100% zabezpieczeniem przed wylewaniem się wody. Zasłaniają jedynie obszar o szerokości kilkudziesięciu centymetrów. Obok parawanu, nad wanną nadal zostaje otwarta przestrzeń. Parawany składane złożone są z kilku paneli, jakie po rozłożeniu zasłonią obszar nawet całej szerokości wanny.
Najbardziej popularne i solidne są kabiny nawannowe z drzwiami przesuwnymi. Zapewniają szczelne zamknięcie i solidną osłonę. Kształt i wymiary takiej kabiny dopasowane są do wymiarów wanny. Warto wybierać kabiny nawannowe z profili metalowych, gdyż wyróżniają się sporą sztywnością. Profile mogą być lakierowane, chromowane lub ze stali nierdzewnej. Najlepiej prezentują się parawany nawannowe z szybami ze szkła hartowanego. Są one również najsolidniejsze. Nie trzeba ich dodatkowo wzmacniać. Nowoczesne modele nie muszą być nawet mocowane w ramie. Przezroczystych paneli bez ram nie widać, dlatego nie ma poczucia ograniczenia przestrzeni. Łazienka prezentuje się również bardziej elegancko. Dlatego warto decydować się na to, aby dobierać wyłącznie wysokiej jakości kabiny nawannowe. Ich montaż, wcale nie jest skomplikowany. W zamian, w niewielkiej łazience można będzie wprowadzić więcej komfortu.
- Więcej o:
Hydroizolacja łazienki. Dlaczego jest tak ważna i jak prawidłowo ją wykonać?
Ośrodek bez barier – komfort i funkcjonalność
Co to jest biały montaż? Jak wygląda w małej i dużej łazience? [CENY]
Bezawaryjna domowa instalacja – jak wybrać najlepsze zawory?
Jak zabudować stelaż podtynkowy WC – czyli WC Set od firmy Botament
Dodatkowa łazienka - z dala od pionu kanalizacyjnego
Funkcjonalne systemy spłukiwania AQUA dopasowane do łazienki
Remont łazienki: 10 najczęściej zadawanych pytań o stelaże