Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Narzędzia dla ogrodnika: do trawnika

Alicja Gawryś

Kiedy wprowadzamy się do nowego domu, zwykle rozpiera nas chęć, by teren wokół zmienić w rajski ogród. Nie obędzie się bez co najmniej podstawowego zestawu narzędzi.

Narzędzia dla ogrodnika
Narzędzia dla ogrodnika
fot. materiały prasowe

W intensywnie użytkowanym ogrodzie lista może być długa, bo pielęgnacji wymaga i trawnik, i drzewa, i rośliny ozdobne, nie mówiąc o warzywniku czy oczku wodnym. Do tego są jeszcze sprzęty, które – choć nie są niezbędne – po prostu ułatwiają życie.
Na ogrodniczym rynku pojawiają się też całkiem nowe rozwiązania, takie jak elektryczne narzędzia akumulatorowe czy zautomatyzowane kosiarki samojezdne.

Jak wybierać narzędzia

Pamiętajmy o dwóch podstawowych wartościach jako kryteriach wyboru:

Jakość. Sekator nie może mieć tępych ostrzy i kaleczyć drewna, a stylisko szpadla nie może się złamać po przekopaniu kilku rabat. Narzędzia powinny być dobrej jakości, wtedy przy prawidłowej konserwacji posłużą nam przez wiele lat.

Ergonomia. Niektóre z prac ogrodowych wymagają sporo sił, a duży ciężar narzędzi i niewygodne uchwyty, powodują, że jeszcze szybciej się męczymy. Producenci nowoczesnego sprzętu dbają o to, byśmy nie nadwyrężali kręgosłupa ani mięśni. Narzędzia ergonomiczne zbudowane są z lekkich materiałów, a zastosowane w nich najnowsze technologie pozwalają nam ograniczyć wysiłek do minimum.

Do trawnika

Przed jego założeniem trzeba przekopać i zagrabić glebę, a następnie ją zwałować (dla wyrównania powierzchni).

Niewielki spłachetek ziemi skopiemy ostro zakończonym szpadlem lub grabiami amerykańskimi, a następnie zagrabimy grabiami, jednocześnie usuwając chwasty. Do spulchnienia większego obszaru niezbędna jest glebogryzarka spalinowa. Koszt jej zakupu jest dość wysoki, można ją jednak wypożyczyć, podobnie jak wał oraz siewnik do trawy.

Do koszenia trawnika o powierzchni do 200-300 m2 możemy zatrudnić małą lekką kosiarkę akumulatorową. O jego równą linię brzegową zadbamy, używając akumulatorowej podkaszarki oraz półokrągłego szpadla do podcinania kęp trawy. Przydadzą się też wachlarzowe grabie do trawy oraz wycinak do chwastów. Murawę o powierzchni ok. 1000 m2 łatwo skosimy kosiarką elektryczną, najlepiej z koszem na ścinki, ale już do większych zielonych trawników lepsza będzie szeroka kosiarka spalinowa z dużym koszem. Najnowsze takie modele zużywają mało paliwa (i produkują mniej spalin) a ich praca nie jest tak głośna, jak urządzeń sprzed lat. W sprzedaży są także kosiarki samojezdne do naprawdę dużych trawników.

Automatyczne kosiarki akumulatorowe, nowość i przebój ostatnich sezonów, to koszt co najmniej 5 tys. zł. Odpowiednio zaprogramowane koszą trawnik o dowolnym kształcie oraz powierzchni i w wyznaczonym czasie same powracają do miejsca ładowania. Samoczynnie chowają się, gdy zaczyna padać.

W każdym ogrodzie potrzebny będzie wertykulator do usuwania zaschniętej trawy i mchu, a także aerator – narzędzie do napowietrzania warstwy w której rosną korzenie. Gdy murawa ma sporą powierzchnię, warto pomyśleć o zakupie siewnika do nawozów, którym także rozsypiemy środki przeciwko chwastom dwuliściennym (jak np. mniszek czy koniczyna).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail.

    Więcej o:

Skomentuj:

Narzędzia dla ogrodnika: do trawnika