Narzędzia dla ogrodnika: do cięcia gałęzi i łodyg
Kilkakrotnego strzyżenia w roku wymagają żywopłoty. Niewielkie założenia tego typu (np. z bukszpanu lub tawuł o dość cienkich gałązkach) łatwo można strzyc za pomocą nożyc (ręcznych bądź akumulatorowych).
Te same narzędzia (a dodatkowo małe, ostre sekatory) przydadzą się też do formowania żywych figur z krzewów – tzw. topiarów.
Żywopłoty z gatunków o twardszych gałęziach (np. z grabu czy żywotnika), lepiej jest przycinać nożycami akumulatorowymi, elektrycznymi, a nawet użyć do tego nożyc zasilanych silnikiem spalinowym, szczególnie gdy żywopłot jest długi i wysoki.
Do przycinania drzewek i krzewów ozdobnych wystarczy nam piła typu lisi ogon, która radzi sobie z gałęziami grubości kilku centymetrów, a także ręczny sekator do obcinania cieńszych pędów.
Do wycinania wyżej położonych odrostów odpowiednie są narzędzia na długiej rączce, takie jak: sekatory nożycowe i nożyce do gałęzi. Starajmy się wybierać modele z lekkich tworzyw, bo łatwiej nimi pracować. Do cięcia na mniejsze części odciętych grubych gałęzi przydaje się piła kabłąkowa i siekiera.
Do pielęgnacji bylin i roślin sezonowych zaopatrzmy się w sekatory i nożyce o cienkich ostrzach, a także nóż ogrodniczy.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail.
- Więcej o:
Narzędzia dla ogrodnika: do gleby
Narzędzia dla ogrodnika: do trawnika
Jak pozbyć się chwastów?
Grill własnej roboty na 3 sposoby. Jak zrobić grill ogrodowy?
Zewnętrzne płyty gresowe – sposób na stylową przestrzeń wokół domu
Pergola w niewielkim, miejskim ogródku? Postaw na MB-OPENSKY 120 od Aluprof
Ognisko - czy można je rozpalić w ogrodzie? Czy można palić gałęzie i liście na działce?
Hydroizolacja basenu, czyli w jaki sposób można zaimpregnować swój basen?