Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Narzędzia dla ogrodnika: do cięcia gałęzi i łodyg

Alicja Gawryś

Kilkakrotnego strzyżenia w roku wymagają żywopłoty. Niewielkie założenia tego typu (np. z bukszpanu lub tawuł o dość cienkich gałązkach) łatwo można strzyc za pomocą nożyc (ręcznych bądź akumulatorowych).

Sekatory z długimi uchwytami pozwalają ciąć nawet dość grube gałęzie drzew
Sekatory z długimi uchwytami pozwalają ciąć nawet dość grube gałęzie drzew
fot. Gardena

Te same narzędzia (a dodatkowo małe, ostre sekatory) przydadzą się też do formowania żywych figur z krzewów – tzw. topiarów.

Żywopłoty z gatunków o twardszych gałęziach (np. z grabu czy żywotnika), lepiej jest przycinać nożycami akumulatorowymi, elektrycznymi, a nawet użyć do tego nożyc zasilanych silnikiem spalinowym, szczególnie gdy żywopłot jest długi i wysoki.

Do przycinania drzewek i krzewów ozdobnych wystarczy nam piła typu lisi ogon, która radzi sobie z gałęziami grubości kilku centymetrów, a także ręczny sekator do obcinania cieńszych pędów.

Do wycinania wyżej położonych odrostów odpowiednie są narzędzia na długiej rączce, takie jak: sekatory nożycowe i nożyce do gałęzi. Starajmy się wybierać modele z lekkich tworzyw, bo łatwiej nimi pracować. Do cięcia na mniejsze części odciętych grubych gałęzi przydaje się piła kabłąkowa i siekiera.

Do pielęgnacji bylin i roślin sezonowych zaopatrzmy się w sekatory i nożyce o cienkich ostrzach, a także nóż ogrodniczy.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail.

    Więcej o:

Skomentuj:

Narzędzia dla ogrodnika: do cięcia gałęzi i łodyg