Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

W nowym roku - zmiana przepisów budowlanych

Tekst: architekt Mariusz Jaworski, ekspert z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG

Od 1 stycznia 2017 roku zaczną obowiązywać nowe warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Co aktualne zmiany oznaczają dla inwestorów? Jakie domy będzie można budować? Czy przepisy budowlane zostaną intensywnie zmodyfikowane?

Dom Riko III G2
Dom Riko III G2
Fot. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Skąd nowe przepisy?

Zmiany w warunkach technicznych wynikają z postanowień dyrektywy unijnej, wg której od 2021 roku wszystkie nowe budynki powstające w krajach Wspólnoty Europejskiej będą musiały wyróżniać się praktycznie zerowym zużyciem energii. Takie regulacje są efektem troski o stan środowiska naturalnego, a ich celem jest systematyczna poprawa efektywności energetycznej budynków. Aby zmiana prawa nie była zbyt drastyczna, polski rząd wprowadził program polegający na stopniowym zmniejszaniu zapotrzebowania budynków na ciepło oraz popularyzacji wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Pierwsza optymalizacja miała miejsce w 2014 roku, druga nastąpi w styczniu 2017, a ostatnia w 2021 roku.

Co się zmieni?

Nowe warunki techniczne zaostrzą wymagania dotyczące współczynnika przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych, w tym również dla stolarki okiennej i drzwiowej. Nowo powstały budynek nie będzie mógł przekroczyć wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej.  

Maksymalne wartości EP wprowadzane przez aktualizowane warunki techniczne:

od 1 stycznia 2014 r. – 120 kWh/(m²/rok)

od 1 stycznia 2017 r. – 95 kWh/(m²/rok)

od 1 stycznia 2021 r. – 70 kWh/(m²/rok)

Co określa wskaźnik EP?

Wskaźnik EP określa roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną dostarczaną do budynku na potrzeby ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej i oświetlenia, przeliczaną na jednostkę powierzchni gotowego budynku, wyrażaną w kWh/(m²/rok). W zależności od rodzaju paliwa wartość zapotrzebowania na energię końcową mnoży się przez współczynnik nakładu energii pierwotnej – ustalany administracyjnie i pokazujący, jak energochłonna i obciążająca środowisko naturalne jest produkcja energii końcowej z tego paliwa.

Co czeka inwestorów?

Wszystkie projekty architektoniczno-budowlane złożone w urzędzie do końca 2016 roku będą budowane zgodnie ze starymi zasadami. Nowe przepisy dotyczą inwestorów, którzy skierują do urzędu zawiadomienie o rozpoczęciu budowy po 1 stycznia 2017. Osoby, które kupiły projekt domu jeszcze przed styczniem 2017 powinny postarać się o jego aktualizację, w przeciwnym wypadku dokumentacja może zostać odrzucona przez urząd, a czas budowy niepotrzebnie się wydłuży.

Jak zmiana prawa wpłynie na finanse budujących?

Koszt budowy domu jednorodzinnego będzie wyższy – inwestor więcej zapłaci za izolację i materiały budowlane o lepszych właściwościach, ale poniesione wydatki szybko się zwrócą, a koszty użytkowania budynku związane z ogrzewaniem będą o wiele niższe. Polski rynek budowlany jest dobrze przygotowany na nadchodzące zmiany. Najwięksi producenci materiałów budowlanych posiadają w swojej ofercie produkty spełniające wysokie parametry techniczne. Ich cena również powinna utrzymać się na jednym poziomie. Styczniowe modyfikacje to dla producentów żadna nowość – nowelizacja ustawy pochodzi z 2013 roku i wszyscy zdążyli się do niej przygotować.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

Skomentuj:

W nowym roku - zmiana przepisów budowlanych