Transparentny beton dekoracyjny: gdzie go zastosować?
Transparentny beton dekoracyjny jest aktualnie bardzo modny. To nowoczesny materiał, powstały z połączenia światłowodów oraz betonu. Powstałe z tego tworzywo może być wyprodukowane w postaci bloków lub paneli budowlanych. Niewielki rozmiar włókien sprawia, że wtapiają się one w strukturę kruszywa.
Typowa mieszanka a beton transparentny
Typowa mieszanka betonowa składa się z 60 do 75% piasku, żwiru, 15 do 20% wody oraz 10 do 15% cementu stanowiącego spoiwo wiążące elementy w betonie. Podczas produkcji transparentnego betonu zachowana zostaje struktura zwykłego betonu mimo zatopienia w niej włókien światłowodów. Tego typu dekoracyjny beton produkuje się pod postacią prefabrykowanych bloków. Udział objętościowy wynosi: 96% betonu, 4% światłowodów – włókien optycznych. Niewielkie rozmiary włókien optycznych sprawiają, że wtapiają się one bardzo dobrze w strukturę betonu, pomiędzy elementami kruszywa. Pozwala to na uzyskanie zupełnie odrębnego kompozytu, jednorodnego w strukturze oraz w wyglądzie zewnętrznym. Główne cechy betonu to: wytrzymałość, półprzezroczystość i przepuszczalność światła.
Gęstość materiału mieści się w zakresie 2100 do 2400 kilogramów/m3. Standardowy blok betonu transparentnego ma wymiary 600x300 milimetrów, a jego grubość wynosi od 25 do 500 milimetrów. W sprzedaży dostępny jest beton transparentny w kolorze szarym, a także czarnym i białym. Obróbka wykończeniowa odbywa się poprzez polerowanie.
Biorąc pod uwagę inne parametry to wytrzymałość na ściskanie wynosi 50MPa,
a na rozciąganie 7 MPa. Zmiany w natężeniu światła przekazywane są od jaśniejszej strony muru na ciemniejszą. Jest to efekt równoległego ułożenia włókien. Jeśli ktoś zdecyduje się na złożenie indywidualne zamówienie to beton transparentny może mieć inne wymiary. Może też zostać osadzony na izolacji cieplnej.
Jako, że beton transparenty wykazuje spore możliwości, jeśli chodzi o przenikanie światła to można z niego zbudować nawet kilkumetrowe ściany. Są one w stanie przepuszczać promienie słoneczne bez większej straty ciepła nawet do 20 metrów. Beton transparentny można też wykorzystać do budowania konstrukcji nośnych ze względu na to, że włókna szklane nie mają wpływu na wytrzymałość betonu. Można uzyskać nawet tak ciekawe efekty jak ostry obraz cieni rzucanych po przeciwnej stronie ściany.
Nieograniczone możliwości wykorzystania betonu transparentnego
Beton transparentny można zastosować nie tylko w aranżacji, ale też w architekturze. Świetnie sprawdza się przy podświetlonych fasadach budynków, sklepowych roletach
i ściankach, ścianach wewnętrznych, czy różnego rodzaju ściankach. Jeśli chodzi o aranżację to beton transparentny można wykorzystać do nowoczesnych obudów lamp, latarni lub jako podświetlenie obudowy śmietników miejskich.
Beton ten stworzyła węgierska firma LiTraCon. Beton ze światłoprzepuszczalnymi właściwościami, uzyskanymi dzięki wbudowanym włóknom optycznym jest rzeczywiście bardzo efektywny. Sam beton jest coraz częściej wykorzystywany w wystroju wnętrz.
Można z niego uzyskać różne struktury. Na dodatek, warto zwrócić uwagę na jego wiele korzystnych właściwości, w tym przede wszystkim na solidność. Beton, kiedyś stosowany wyłącznie na zewnątrz coraz częściej zdobi wnętrza mieszkań. Sprawdza się we wnętrzach industrialnych, nowoczesnych, jak i w klasycznych. Wiele zależy od pomysłu osoby,
która urządza mieszkanie.
Beton transparentny jest materiałem dosyć drogim. Jednak już teraz decyduje się na niego coraz więcej osób. Był on swego czasu rewolucją w wystroju wnętrz oraz w architekturze. Nadal uchodzi za materiał oryginalny. Dlatego warto przyjrzeć się temu kompozytowi i dowiedzieć się, jakie ma właściwości. Być może pozwoli to stworzyć unikalną kompozycję designerską lub architektoniczną. Jest to najbardziej unikatowy spośród dekoracyjnych betonów użytkowych. Jego właściwości i parametry są imponujące, tak samo jak uzyskana powłoka. Z pewnością, beton transparentny będzie można coraz częściej zobaczyć w wystroju wnętrz.
- Więcej o:
Cement ECOPlanet Budowlany z dodatkiem ECOCycle
Jak dobrać odpowiedni podkład podłogowy do konkretnego rodzaju posadzki?
Nowa generacja niskotemperaturowych powłok proszkowych zmniejsza emisję CO2
Zdrowe ściany, zdrowszy klimat, zdrowsi my
Grunt - czego jeszcze nie wiesz o gruncie? Ile schnie? Jak używać?
Nowe kolory tynków dekoracyjnych do wnętrz z efektem kamienia i miki
10 powodów, dla których kompozyty to przyszłość budownictwa
Wykwity na ścianach i sufitach – jak skutecznie usunąć przyczyny i efekty zawilgoceń?