Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak prawidłowo użytkować kominek?

Redakcja Pressland

Prawidłowe czyszczenie i konserwacja kominka gwarantują jego długie użytkowanie. W wielu domach kominki są centralnym elementem wystroju wnętrz i prezentują się okazale. Na równi z ich walorami estetycznymi należy zadbać o to, by były sprawne. Dlatego tak ważne jest dbanie o stan kominka. Salon z kominkiem to już nie tylko synonim luksusu, ale funkcjonalność wpływająca na ogrzewanie domu.

Czystość w obrębie kominka
Czystość w obrębie kominka
shutterstock

Jak prawidłowo używać kominek?

Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach związanych z użytkowaniem kominka. Wdrożenie ich sprawi, że można będzie cieszyć się ciepłem w całym domu. Nie będzie też dochodziło do awarii w działaniu kominka, które głównie dotyczą zanieczyszczeń przewodu kominkowego. W takiej sytuacji dym cofa się do środka mieszkania. Kominek w domu służy zwłaszcza jako źródło ciepła. Można przy nim również się zrelaksować. W związku z tym, należy nie tylko regularnie czyścić szybę i palenisko, ale też dwa razy w roku wezwać kominiarza. Wówczas sprawdzi on stan przewodu kominkowego i jeśli będzie potrzeba to go oczyści.

Właściciele kominków muszą pamiętać o tym, aby samodzielnie czyścić wkład kominkowy po każdym paleniu w kominku. Regularnie należy również usuwać sadzę z szyby kominkowej. Na rynku znajduje się wiele środków czyszczących, dzięki jakim można będzie efektywnie wyczyścić szybę, także nie powinniśmy mieć z tym większych problemów.

Z użytkowaniem kominka związany jest również właściwy wybór drewna.
Odpowiednie drewno pozwala zminimalizować ilość sadzy znajdującej się w kominku. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór drewna dokładnie osuszonego, nie zawierającego żadnej wilgoci. Natomiast, unikać należy drewna z drzew iglastych, ponieważ żywica sprzyja powstawaniu sadzy. Kolejną, równie ważną rzeczą o jakiej powinni pamiętać właściciele kominków jest to, by paleniska nie gasić wodą. Wilgoć kominka wpływa na wzrost sadzy oraz na korozję wkładu kominkowego.

Prawidłowe kominka ma znaczenie indywidualne dla bezpieczeństwa, jak i skuteczność działania kominka. Oto kilka kroków, które doprowadziły do ​​użycia kominka:

  • Sprawdź stan kominka: Regularnie przeglądaj i konserwuj swój kominek, upewniając się, że nie ma zagrożenia, nieszczelności ani innych problemów. Przeprowadzenie procedury i przegląd co najmniejsze raz w roku.
    Używaj odpowiedniego drewna: Używaj tylko suchego, dobrze sezonowanego drewna, które ma dostęp do poziomu poniżej 20%. Unikaj mokrego lub zielonego drewna, ponieważ może to być początek i zmniejszona liczba.
  • Rozpal ogień: Rozpocznij ogień od dołu, układając większe kawałki drewna na dnie i dodając mniejsze na wierzchu. zdarzenie to, że masz dostateczny dopływ powietrza, aby ogień mógł się dobrze rozpalić.
  • Używaj kratki lub paleniska: W kominkowie jest wbudowana kratka lub palenisko. Używaj ich, aby zapobiec wystąpieniu pożaru na zasilaczu i zapobiec wystąpieniu zagrożenia.
    Kontroluj ilość powietrza
  • Nie pal odpadów: Unikaj spalania odpadów, farb, lakierów, impregnatów, czy innych materiałów, których przyczyną może być wydzielanie toksycznego zagrożenia.
    Układ czujnika węgla: Zawsze zainstaluj czujnik spalin w pobliżu kominka, który znajduje się poza dodatkowym poziomem CO2.
  • Nie opuszczaj kominka bez nadzoru: Nigdy nie zostawiaj kominka bez nadzoru, gdy płonie ogień. przeciwdziałanie się, że ogień jest całkowicie zgasi, zanim opuścisz osobę.
  • Regularnie czyść popiół: Po każdym użyciu usuń popiół i pozostałości po spalenia. Popiół może być pojemnikiem jako nawóz lub wyrzucany do specjalnego pojemnika na odpady.
  • Przestrzegaj przepisów: Sprawdź, czy są jakieś przepisy lokalne lub ograniczenia dotyczące użytkowania kominków w zakresie określonym i przestrzegaj ich.
    Pamiętaj, że kominek ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa, a także wpływa na działanie kominka. Zawsze przestrzegaj zasad bezpieczeństwa.

Jak zwiększyć wydajność grzewczą kominka

Dzięki właściwie przeprowadzonym zabiegom konserwacyjnym w sezonie zimowym można wyraźnie zwiększyć wydajność grzewczą kominka. Cykliczne przeglądy sprawią, że kominek będzie działał wzorowo i do tego świetnie zaprezentuje się wizualnie. Drożność instalacji odprowadzającej spaliny zapewnia prawidłowy ciąg kominowy, umożliwiający bezpieczne oraz efektywne spalanie drewna w kominku. We własnym zakresie można oczywiście oczyszczać kominek z nieczystości wynikających z codziennego użytkowania.
Samodzielnie można też sprawdzać stan uszczelnień korpusu paleniska oraz uszczelek drzwi i szyby. Jeśli też zauważymy, że elementy te są zużyte to warto wymienić je na nowe. Pozwoli to zapobiec niekontrolowanemu dopływowi powietrza, czy zabezpieczy przed unoszeniem się nieprzyjemnego zapachu. Bardzo często wymianie mogą też podlegać drzwi lub uszczelki. Dodatkowo, jeśli właściciel kominka zauważy, że zużył się sznur we wkładzie to także może wymienić go samodzielnie, przy pomocy silikonu i papieru ściernego. Efektywne działanie kominka uzależnione jest też od czystości elementów żeliwnych.
Warto czyścić je cyklicznie, przy użyciu szczotki, pogrzebacza oraz zgarniaczki.

Kiedy przegląd zostanie zrobiony to w sezonie grzewczym należy do kominka wrzucać drewno z drzew liściastych, o minimalnej zawartości związków żywicznych. Jest to drewno gęste i twarde, wykazujące dobre właściwości twarde. W kominkach nie powinno używać się z kolei drewna lakierowanego, klejonego środkami chemicznymi. Niszczą one wkład kominka, a na dodatek negatywnie wpływają na stan naszego zdrowia. Najważniejsze jest to, aby zaopatrzyć się w materiał grzewczy rekomendowany przez producentów kominków, jaki nie zaburza ich działania oraz nie jest szkodliwy dla środowiska i zdrowia domowników.

Właściciele kominków, którzy dbają o ich prawidłowe użytkowanie oraz czyszczą je regularnie i pamiętają o cyklicznych przeglądach mogą być pewni, że kominek będzie im dobrze służył przez wiele lat. Trzeba jedynie mieć na uwadze warunki bezpiecznego użytkowania kominka oraz sprawdzać, czy instalacja działa poprawnie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak prawidłowo użytkować kominek?