Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wełna czy styropian: na co się zdecydować?

Redakcja Pressland

Do najpopularniejszych materiałów izolacyjnych zaliczają się wełna mineralna oraz styropian. Mają one podobny współczynnik przenikania ciepła. Natomiast, różnią się innymi parametrami oraz ceną. Styropian jest tańszy od wełny. Dlatego należy zastanowić się, który materiał wybrać do ocieplenia domu.

Wełna czy styropian: na co się zdecydować?
Wełna czy styropian: na co się zdecydować?
Fot. shutterstock

Wełna mineralna i styropian: ogólne właściwości

Wełna mineralna powstaje z naturalnego surowca jakim jest szkło lub skała bazaltowa. Skomplikowane procesy produkcyjne zamieniają te tworzywa w płyty i maty izolacyjne. W specjalnym piecu kamień i piasek ulegają roztopieniu w temperaturze dochodzącej do 1400 stopni Celsjusza. Następnie, rozdmuchuje się je na cieniutkie włókienka z których robi się wełnę. Później nasyca się wełnę żywicą organiczną i formuje, aby utwardzić w piecu hartowniczym i pociąć. Z 1 metra sześciennego szkła lub kamienia można pozyskać około 60 metrów sześciennych wełny. Płyty, maty i granulaty z wełny mineralnej stosuje się do ociepleń i wyciszeń w różnych elementach budynków. Otuliny z tego materiału sprawdzają się jako izolacja termiczna rur. Płyty z wełny mineralnej można dodatkowo wykorzystać
w izolacjach przemysłowych i technicznych.

Wełna czy styropian: na co się zdecydować?
Wełna czy styropian: na co się zdecydować?
Fot. shutterstock

Styropian, czyli spieniony, ekspandowany polistyren ma postać lekkich, białych porowatych granulek. Można z niego uformować płyty albo maty laminowane papą. Może też przyjąć formę sypkiego granulatu i wtedy służy jako samodzielna izolacja termiczna lub dodatek do zapraw i tynków.

Wełna mineralna i styropian: porównanie poszczególnych cech

Izolacyjność cieplna wełny wynosi 0,045 do 0.032  W/ (m*K). Im niższa wartość tym lepsza termoizolacyjność. Izolacyjność cieplna styropianu rozpoczyna się już od 0,031 W/(m*K), dlatego jest nieco lepszy w tej konkurencji. Należy jednak mieć świadomość, że izolacyjność termiczna zależy od tego, czy materiał zostanie ułożony poprawnie.

Izolacyjność akustyczna wełny mineralnej jest doskonała, ze względu na jej ciężar i specyficzną strukturę. Wykonanie ocieplenia z wełny mineralnej wpływa wobec tego na komfort akustyczny w pomieszczeniu. Styropian ma gorsze parametry akustyczne.

Wełna czy styropian: na co się zdecydować?
Wełna czy styropian: na co się zdecydować?
Fot. shutterstock

Dyfuzyjność wełny mineralnej, czyli jej zdolność do przepuszczania powietrza i wilgoci kształtuje się na bardzo dobrym poziomie. Podobnie jest w przypadku styropianu. Jedynie należy mieć świadomość, że wełna mimo swojej paroprzepuszczalności wolno schnie po zalaniu wodą. Wełna jest materiałem dosyć nasiąkliwym, z kolei styropian jest mniej nasiąkliwy i szybciej wysycha.

Wełna mineralna jest bardzo sprężysta, czyli mało podatna na trwałe odkształcenia. Styropian ma mniejszą sprężystość i dlatego łatwiej jest go trwale odkształcić. Jeśli chodzi o łatwość montażu i obróbki to oba materiały nie są trudne do cięcia i szlifowania. Wełna podczas obróbki może pylić, z kolei styropian jest materiałem brudzącym. Na korzyść wełny mineralnej przemawia to, że jest odporna na działanie ognia. Wełna jest także wysoce odporna na działanie chemikaliów, a styropian nie ma tej odporności.

Kiedy zastosować wełnę mineralną, a kiedy styropian?

Wełna mineralna nadaje się do wypełnienia konstrukcji drewnianych lub stalowych,
tam gdzie ważna jest ochrona przeciwpożarowa. Wełna mineralna stanowi doskonałe wypełnienie wewnętrznych ścian szkieletowych. Jest to materiał doskonale nadający się do izolacji termicznej i akustycznej w sufitach podwieszanych.

Styropian nadaje się do ocieplenia podłóg na gruncie, ocieplenia ścian fundamentowych oraz piwnic. Sprawdza się także do ocieplenia balkonów i tarasów. Dlatego, należy zapoznać się z właściwościami jakie mają te dwa materiały izolacyjne i wybrać najlepszy pod własne warunki domowe. To, jaki materiał się wybiera jest kluczowe dla komfortu cieplnego.

Oba materiały izolacyjne sprawdzają się bardzo dobrze, należy jedynie zastanowić się nad tym, jakie kluczowe właściwości są dla nas najważniejsze. Zarówno wełna mineralna, jak i styropian są najczęściej wybierane. Warto więc podjąć decyzję co do tego, jaki materiał ma ocieplić poszczególny element budynku.

Skomentuj:

Wełna czy styropian: na co się zdecydować?