Deski z włóknocementu: ładne i trwałe wykończenie elewacji
Deski z włóknocementu mają kształt tradycyjnej deski oraz fakturę drewna. Produkowane są jednak z cementu portlandzkiego, piasku, wapna, organicznych włókien wzmacniających i z wody. Deska z włóknocementu to odbicie drewnianego piękna, wykazujące o wiele większą odporność na uszkodzenia.
Charakterystyka desek z włóknocementu
Odpowiednio dobrane proporcje składników, produkcja przy użyciu maszyny Hatscheka, a także autoklawowanie sprawiają, że deski z włóknocementu są materiałem uodpornionym na czynniki niszczące. Deski na spodniej stronie są dodatkowo zabezpieczone bezbarwną, wodoodporną impregnacją. Od strony wierzchniej nakłada się natomiast dyspersyjny preparat akrylowy. Mało tego, krawędzie niektórych desek z włóknocementu mogą zostać zaimpregnowane bezbarwnym środkiem hydrofobowym. Dzięki temu,
deski włóknocementowe świetnie znoszą zmieniające się warunki atmosferyczne oraz nie wykazują podatności na działanie bakterii, grzybów, czy uszkodzenia zrobione przez owady lub gryzonie. Deski z włóknocementu nie gniją, nie odkształcają się pod wpływem wody oraz zmian temperatury. Są również niepalne. Jeśli zostaną zamontowane prawidłowo to warstwa ocieplenia pozostanie sucha, zachowując swoje właściwości termoizolacyjne. Wszystkie te zalety desek z włóknocementu sprawiają, że można je bez obaw wykorzystać do wykańczania fasad budynków, podbitek dachowych, okiennic, kominów lub do wykonywania ogrodzeń. Szacuje się, że żywotność desek z włóknocementu może wynosić nawet kilkadziesiąt lat. Deski te zwykle nie domagają się też konserwacji. Wystarczy je przemyć wodą z dodatkiem mydła.
Deski z włóknocementu od poszczególnych producentów różnią się kształtem, sposobem wykończenia powierzchni oraz kolorystyką. Można wybierać deski klasyczne lub deski o wyprofilowanych brzegach. Jeśli dopasuje się je jedna do drugiej to stworzą gładką powierzchnię. Tego typu deski doskonale wpisują się w nowoczesne budownictwo.
Można też zdecydować się na zakup desek z włóknocementu surowych, jakie kolejno można pomalować farbami akrylowymi na wybrany przez siebie kolor. Można też wybierać deski w dowolnej kolorystyce. Popularne są na przykład deski w kilku kolorach drewna egzotycznego lub w barwach pastelowych.
Jak zamontować deski z włóknocementu?
Niezależnie od tego, czy deski z włóknocementu kładzie się na elewację, czy na podbitkę dachu zawsze mocuje się je na podkonstrukcji drewnianej. Przyjmuje się, że łaty powinny mieć szerokość 4 centymetrów oraz grubość taką, by zapewniona była przynajmniej 3 centymetrowa szczelina wentylacyjna pomiędzy spodem deski a izolacją. Różny może być rozstaw łat. Odległość pomiędzy nimi powinna wynosić 60 centymetrów, a na okapie 40 centymetrów. Do pierwszej łaty trzeba przybić profil wentylacyjny umożliwiający cyrkulację powietrza i będący równocześnie ochroną przed gryzoniami. Przed montażem desek z włóknocementu do łat należy przymocować taśmę uszczelniającą. Można to zrobić na przykład zszywaczem ręcznym, czyli takerem.
Podczas układania desek z włóknocementu na zakład trzeba najpierw umieścić pierwszą deskę na drewnianej listwie. Musi być ona wysunięta do przodu o około 1 centymetr. Powinna zostać przykręcona w taki sposób, aby elementy mocujące znajdowały się co najmniej 2 centymetry od górnej krawędzi deski. Później deskę należy przymocować w części końcowej z pięciocentymetrowym odstępem od jej krawędzi. Następna w kolejności deska powinna być przymocowana z zakładką 3 centymetrową w stosunku do pierwszej. Należy przykręcić ją w części górnej oraz w miejscu zakładki. Kolejne deski mocuje się analogicznie. Układanie płaskiej powierzchni z desek włóknocementowych zaczynać należy od oparcia pierwszej deski o profil startowy. W wyznaczonym miejscu przykręca się specjalne klipsy do każdej łaty, co pomaga zamocować krawędź deski we właściwym położeniu. Później deskę wsuwa się do zamocowanych klipsów i opiera na profilu startowym. Analogicznie, klipsy umieszcza się na kolejnych deskach i mocuje.
- Więcej o: