Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ekologia i elegancja – domy z elewacjami z drewna

Wojciech Rynkowski, ekspert Extradom.pl

Powszechna w naszym życiu obecność tworzyw sztucznych sprawiła, że naturalne drewno zaczęło się nam kojarzyć z czymś eleganckim, wręcz ekskluzywnym. A przecież drewno jest wdzięcznym i łatwym w obróbce materiałem, któremu można nadać bez problemu odpowiedni kolor, formę, kształt czy wymiary. Na szczęście właśnie przeżywa swój renesans, m.in. w architekturze i budownictwie.

Dom z drewnianą elewacją
Dom z drewnianą elewacją
Fot. Extradom.pl

Wykorzystanie drewna do budowy i ozdabiania domów

jest z tak stare jak same domy. Przez wiele lat to przecież drewno stanowiło podstawowy budulec wiejskich chałup czy domów jednorodzinnych. Jednak nienajlepsze skojarzenia i narastające wokół budulca mity sprawiły, że przez kilka dekad PRL drewno nie cieszyło się uznaniem. Kojarzyło się z przeszłością, było odbierane za tanie i przaśne, a jako budulec przetrwało głównie w postaci góralskiej architektury regionalnej, czyli domów z bali krytych drewnianym gontem.

Tymczasem w innych częściach Europy, zwłaszcza w Skandynawii, drewniane domy cieszą się niezmienną popularnością i uznaniem. O popularności drewna zadecydowała m.in. ekologia, dostępność materiału, jego różnorodność i łatwość obróbki. Te same cechy decydują teraz o jego powrocie do łask również u nas, a wykonana z desek elewacja doskonale komponuje się z nowoczesnymi, minimalistycznymi bryłami.

Drewno! Ale jakie?

Niezależnie od tego, czy zamierzamy budować cały dom z drewna, czy tylko ozdobić nim elewację naszego domu, musimy użyć do tego odpowiednio przygotowanego i wysezonowanego drewna. Wybór odpowiedniego rodzaju desek na drewnianą elewację domu to ważna decyzja.

Największą popularnością wśród inwestorów cieszą się elewacje wykonane z:

  • modrzewia syberyjskiego,
  • sosny kanadyjskiej lub skandynawskiej,
  • świerka skandynawskiego.

Drewno pozyskane z tych gatunków drzew jest trwałe i funkcjonalne. Niezależnie od tego, na co ostatecznie postawimy, będzie zapewniać należytą ochronę naszego domu. Jest na tyle solidne, że przez wiele lat będzie cieszyć oko i opierać się wpływowi negatywnych czynników atmosferycznych.

Bardzo ważną cechą wspomnianych gatunków drewna jest ich wysoka odporność na degradację biologiczną w wyniku działania szkodników, pleśni czy grzybów.

Jakie gatunki drewna?

Świerk skandynawski charakteryzuje się bardzo jasnym, prawie białym lub lekko żółtawym drewnem. Ma ładną fakturę, nieliczne sęki i małe przyrosty roczne, dlatego jest bardzo wytrzymałe.

Surowe drewno z modrzewia naturalnie jest czerwono-żółtawe, ale jeśli zabezpieczymy je środkiem chemicznym, to kolor ulegnie zmianie. Może być srebrnoszary lub nawet czarnobrunatny. Proste zasady obróbki modrzewia sprawiają, że często stosuje się go również na elewacjach domów.

Sosna skandynawska posiada sęki i spękania. Trudno się więc dziwić, że większą popularnością wśród inwestorów cieszy się sosna kanadyjska. Ma piękny wzór słojów, ciepły, lekko beżowy kolor, który dodatkowo podkreśli impregnacja lub proces obróbki cieplnej. Co ważne – jest praktycznie pozbawiona sęków. Wszystko to sprawia, że budynki nią wykończone prezentują się bardzo elegancko i nowocześnie.

Możemy też zdecydować się na droższe, ale odporniejsze na warunki atmosferyczne drewno cedru czerwonego. W naturze występuje on w surowych warunkach podbiegunowych. Ma zabarwienie od beżowego po ciemnobrązowe, a z upływem czasu zmienia się w srebrnoszare. Cedr czerwony bez jakiegokolwiek zabezpieczenia, malowania czy impregnacji wytrzyma nawet 60 lat!

Warto też wspomnieć o dwóch innych gatunkach drewna egzotycznego – okoume i meranti. Cieszą się dużą popularnością i sprawdzają się w roli materiału wykończeniowego elewacji. Zawdzięczają to na pewno konkurencyjnej cenie i drewnie bez sęków, za to z wyraźnym rysunkiem słojów.

Czy warto zainwestować w elewację z drewna?

Dobrze dobrana i właściwie wykonana elewacja z drewna wygląda imponująco, ale nie oszukujmy się, również sporo kosztuje. Praktycznie ten sam efekt wizualny uzyskamy, jeśli wybierzemy elewację z drewna kompozytowego, które składa się w 80% z włókien drzewnych i w 20% z osnowy polimerowej.

Jeśli zależy Ci na prawdziwym, naturalnym drewnie, ale nie masz czasu na jego regularną impregnację i obawiasz się o trwałość elewacji, to wybierz trwalsze deski z thermodrewna. To nowoczesna technologia, która polega na poddaniu drewna obróbce cieplnej w specjalnych komorach. Dzięki temu nie tylko zyskuje ono lepsze właściwości – w tym procesie usuwany jest także nadmiar wilgoci i eliminowane są wszystkie grzyby i szkodliwe mikroorganizmy. Tak przygotowane deski są gotowe do użycia nawet bez zabezpieczenia. Jednak pamiętaj, że na skutek naturalnych procesów dość szybko zszarzeją.

Jak wykonać elewację z drewna?

Deski na elewacji nie powinny do siebie ściśle przylegać. Wszystko dlatego, że z czasem drewno (i budynek) może się zmieniać, dlatego montaż powinien być zrealizowany tak, by pomiędzy kolejnymi deskami pozostały kilkumilimetrowe odstępy. Jeśli przy okazji chcesz zwiększyć ochronę termiczną budynku, montaż rozpocznij od wykonania ocieplenia. W tym przypadku znakomicie sprawdzi się np. wełna mineralna, która ma bardzo dobre właściwości izolacyjne, akustyczne i jest niepalna. Żeby spełniać swoją funkcję, powinna mieć minimum 12 cm grubości.

Renesans drewna w architekturze

Drewno budowlane i elewacje drewniane na pewno przeżywają właśnie swój wielki come back. Są uniwersalne, praktyczne, ale i ładne. Drewno na elewacji dodaje budynkom charakteru, chroni przed czynnikami zewnętrznymi, przy właściwym montażu wpływa korzystnie na termoizolację, a do tego pięknie się starzeje. Pasuje przy tym nie tylko do obiektu wykonanego w tradycyjnym stylu dworkowym czy stylizowanego na chatę góralską, ale doskonale sprawdzi się również na budynku o prostej bryle w typie nowoczesnej stodoły.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ekologia i elegancja – domy z elewacjami z drewna