Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nieprzyjemny zapach ze zmywarki w kuchni. Jak sobie poradzić?

red.

Brzydki zapach ze zmywarki zazwyczaj oznacza, że czas na wielkie czyszczenie. Podpowiadamy, co zrobić, również wtedy, gdy problem się utrzymuje.

Regularnie też oczyszczajmy filtr zmywarki
Regularnie też oczyszczajmy filtr zmywarki
Fot. Pixabay.com/CC0 Public Domain

Nieprzyjemny zapach ze zmywarki - domowe sposoby

Domowe wypadki i pomyłki zdarzają się. Jeśli zostawisz w zamkniętej zmywarce brudne naczynia i wyjedziesz na tydzień, zapach po jej otworzeniu będzie cię prześladował latami. Jednak zdarza się, że zmywarka źle pachnie bez tak oczywistego powodu – również wtedy, kiedy jest pusta, i wówczas, kiedy ją otwieramy tuż po zmywaniu.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze zmywarki?

  • Jeśli tak się dzieje, zazwyczaj oznacza to, że zapomnieliśmy o regularnym myciu zmywarki. Mniej więcej raz w miesiącu trzeba umyć zmywarkę bez naczyń, z dodatkiem środka do czyszczenia zmywarek.

ZOBACZ, JAK ZROBIĆ DOMOWY ODŚWIEŻACZ POWIETRZA >>

  • Zanim się za to zabierzemy, warto obejrzeć filtr w zmywarce – powinno się go regularnie czyścić, zwłaszcza jeśli nie mamy zwyczaju wycierania talerzy papierowym ręcznikiem przed włożeniem do zmywania. Wtedy na naczyniach pozostają resztki jedzenia, które powoli zbierają się w filtrze.
  • Po umyciu filtra, wkładamy do zmywarki płyn do mycia zmywarek. Zazwyczaj jest dostępny w formie buteleczki, którą trzeba wstawić otworem do dołu w dolnym koszu Jej otwór zabezpieczony jest specjalną membraną, której nie można zdejmować – dzięki niej płyn będzie wydobywał się stopniowo.
  • Żeby solidnie umyć zmywarkę, trzeba ustawić program o najwyższej temperaturze i najdłuższym czasie, co przeważnie oznacza ten do zmywania zabrudzonych garnków.
  • Kiedy już zmywarka będzie w ten sposób umyta, warto jeszcze sprawdzić, czy osad nie pozostał w okolicach prowadnic koszy i w innych trudno dostępnych miejscach. Jeśli tak, usuwamy go ręcznie.
  • Nienajlepszym pomysłem jest wstawianie do zmywania na takim programie przekrojonej cytryny czy szklanki z octem. Jeśli chcemy użyć domowych środków czystości, tylko umyjmy wnętrze zmywarki wodą z dodatkiem kwasku cytrynowego, soku z cytryny czy octu.

JAK PORADZIĆ SOBIE ZE ŚMIERDZĄCYMI BUTAMI >>

  • Pamiętajmy też, żeby wstawiając brudne naczynia, zostawić drzwiczki zmywarki lekko uchylone – lepiej żeby resztki jedzenia raczej schły niż fermentowały.

Dziwny zapach naczyń ze zmywarki - problem z kanalizacją

Zdarza się, że zmywarka mimo naszych zabiegów ciągle pachnie brzydko. Warto wtedy wezwać hydraulika, żeby sprawdzić, czy przypadkiem nie zatkała się częściowo rura odprowadzająca wodę. Może też tak być, że na skutek wadliwej instalacji nie działa odpowiednio wentylacja kanalizacji – zapachy przedostają się z dalszej części rur z powrotem do pomieszczenia.

    Więcej o:

Skomentuj:

Nieprzyjemny zapach ze zmywarki w kuchni. Jak sobie poradzić?