Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wyczyścić srebro?

red.

Nawet jeśli trzymasz je na co dzień w szafkach i rzadko używasz, srebro prędzej czy później pokryje się zabrudzeniami czy osadem. Najlepiej wyczyścić je za pomocą sprawdzonych, domowych sposobów.

Srebro utlenia się i pokrywa czarnym nalotem
Srebro utlenia się i pokrywa czarnym nalotem
Fot. Pixabay.com/CC0 Public Domain

Srebro pod wpływem powietrza utlenia się, a na jego powierzchni osadza się warstwa ciemnego tlenku srebra. Zobacz, jak skutecznie go usunąć.

Ketchup

Ketchup to świetny sposób na pozbycie się osadu, który z czasem pojawia się na srebrze: biżuterii, sztućcach czy naczyniach. Kwasowy ketchup szybko upora się z nim nawet w kilkanaście minut, pozwalając srebrnej powierzchni odzyskać dawny blask. Mniejsze elementy (np. elementy biżuterii) zanurz w miseczce z ketchupem i pozostaw na 10 minut. Jeśli powierzchnia jest nierówna, a srebrne elementy większe, możesz wypolerować ją starą szczoteczką do zębów umoczoną w ketchupie. Po czyszczeniu wypłucz srebro w ciepłej wodzie i wysusz bawełnianą ściereczką.

ZOBACZ, JAK WYCZYŚCIĆ OSAD Z KUBKÓW >>

Proszek do prania

Wyłóż garnek folią aluminiową, a potem zalej go gorącą wodą. Dodaj jedną łyżkę proszku do prania. Włóż do środka srebrne elementy, pozostaw na 10 minut. Proszek nie tylko usunie osad, sprawi też, że srebro odzyska blask. Wyjmij srebro, opłucz w chłodnej wodzie, wysusz bawełnianym ręcznikiem.

Mąka kukurydziana

Wymieszaj 1 szklanki ciepłej wody z 1 łyżką mąki. Powstałą masę nałóż na srebrną powierzchnię i pozwól wystygnąć, a potem zatrzyj za pomocą gazy.

Pasta do zębów

Wybierz pastę z umiarkowaną ilością sodu czy środków wybielających zęby, inaczej możesz zniszczyć srebrną powierzchnię. Nanieś pastę na srebro za pomocą bawełnianej ściereczki lub miękkiej szczoteczki do zębów. Kiedy cała powierzchnia zmieni się w pianę, zmyj srebro pod ciepłą wodą i osusz czystym ręcznikiem.

ZOBACZ, CZYM WYCZYŚCIĆ PRZYPALONE GARNKI >>

Ocet

Biały ocet winny pozwoli przywrócić srebru połysk. Wymieszaj 1 szklanki białego octu winnego z 2 łyżeczkami sody oczyszczonej. Powstałą masą pokryj srebro i zostaw na 2-3 godziny. Po upływie tego czasu zmyj srebro zimną wodą i dokładnie wysusz.

Sól

Dno naczynia wyłóż folią aluminiową. Zalej je ciepłą wodą, dodaj 2 garści soli kuchennej. Włóż srebro do środka, pozostaw na kilka godzin. Po upływie czasu opłucz srebrne elementy wodą i dokładnie wysusz.

Jeśli używasz kominka, na pewno masz do dyspozycji dużo popiołu. To świetny, tradycyjny środek do usuwania ciemnego nalotu ze srebra.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak wyczyścić srebro?