Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak urządzić garderobę, aby pomieściła jak najwięcej?

Edyta Jabłońska

Podczas projektowania garderoby należy wziąć pod uwagę nie tylko dostępne miejsce, ale także potrzeby domowników. Dobrze urządzona szafa lub garderoba pomieści naprawdę dużo rzeczy.

Szafa czy garderoba?

Najlepszym miejscem na przechowywanie ubrań i sprzętów jest osobne pomieszczenie, czyli garderoba. Warto o niej pomyśleć nawet wtedy, gdy nie została uwzględniona na planie domu lub mieszkania. Można ją wydzielić np. w sypialni; strata miejsca będzie pozorna, bo do pokojów nie trzeba będzie już wstawiać dużych szaf czy komód. Aby jak najlepiej pełniła swoją funkcję, powinna być odpowiednio duża i rozsądnie zagospodarowana. Swobodę ruchów zapewni pomieszczenie o powierzchni już od 3 m kw. W tym o kształcie zbliżonym do kwadratu można zabudować trzy ściany, tworząc literę U, w wąskim i długim lepiej sprawdzi się zabudowa na planie litery L (na dwóch ścianach). Planując rozmieszczenie półek, pamiętajmy o pozostawieniu w garderobie. wolnego miejsca, umożliwiającego swobodne korzystanie ze schowków (na szerokość ok. 120 cm).

Jeśli garderoba nie wchodzi w grę, zdecydujmy się na dużą szafę. Można nią zabudować wnękę, jedną ścianę lub jej część. Aby pojemny mebel nie przytłaczał wnętrza, wybierzmy drzwi szklane lub w kolorze ścian (wtedy znikną w tle) bądź wyłóżmy je lustrzanymi taflami (optycznie powiększą przestrzeń). Jeśli chcemy wyeksponować mebel, wybierzmy drzwi dekoracyjne.

Jak urządzić wnętrze garderoby?

Urządzanie wnętrza garderoby zależy od tego, co w niej chcemy przechowywać. Od rodzaju ubrań zależy, czego powinno być więcej: drążków z wieszakami, szuflad, półek. Rozważmy także, czy potrzebne nam będzie miejsce na niewielkie sprzęty.

Drążki, na których zawisną sukienki i płaszcze, umieszcza się na wysokości 180-200 cm; te na koszule i bluzki - na wysokości ok. 110 cm (przestrzeń nad nimi będzie można wykorzystać na dodatkowe półki). Bardzo wygodne są drążki ruchome (wysuwane lub opuszczane), nazywane pantografami.

Standardowe półki mają 55-60 cm szerokości, jednak na mniejszą odzież, np. koszulki, wystarczy 35 cm. Pamiętajmy, by półki nie były zbyt głębokie - najlepiej bowiem układać ubrania w jednym rzędzie; sięganie po rzeczy umieszczone w głębi jest niewygodne i sprzyja powstawaniu bałaganu.

W szafie nie powinno zabraknąć szuflad, bo w nich najlepiej trzyma się bieliznę i dodatki. Szerokość szuflad zazwyczaj jest zbliżona do wymiarów półek (55-60 cm), natomiast głębokość nie powinna przekraczać 12-20 cm. Utrzymanie porządku zapewnią organizery.

Oświetlenie garderoby

Dodatkowe oświetlenie przyda się i w garderobie, i w szafie. Powinno docierać do wszystkich półek i zakamarków, dlatego w większym pomieszczeniu oprócz oświetlenia ogólnego przyda się punktowe, np. nad półkami.

Nie bez znaczenia jest też rodzaj światła. Najekonomiczniejsze są LED-y. Mogą mieć formę zintegrowanych opraw, taśm oraz tradycyjnych żarówek czy halogenów. Diody LED montuje się również w poszczególnych elementach wyposażenia szafy, np. w drążkach na ubrania i w szufladach.

ZOBACZ WYBRANE SZAFY I GARDEROBY >>

Skomentuj:

Jak urządzić garderobę, aby pomieściła jak najwięcej?