Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wzór chevron, czyli zygzak. Jak go wprowadzić do wnętrz?

Monika Utnik-Strugała

Wyrazisty i zdecydowany, ale w odpowiednim towarzystwie łagodnieje. Podpowiadamy, z czym i jak zestawić wzór chevron, by zdobił i ożywiał wnętrze, ale by go nie zdominował.

Czarno na białym. Pościel, bawełna, 240 x 200 cm, 309 zł, bonami.pl
Czarno na białym. Pościel, bawełna, 240 x 200 cm, 309 zł, bonami.pl
fot. mat. prasowe

Modę na wzór chevron zapoczątkowała w latach 70. ubiegłego wieku słynna marka Missoni. Kolekcja ubrań Target z abstrakcyjnym zygzakiem w intensywnych kolorach sprzedała się podobno w 24 godziny.

Od kilku lat wzór chevron znów święci triumfy. Wszędzie go pełno: na torbach, poduszkach, pledach, nawet porcelanie. Dobrze mu zarówno w rockowej czerni, jak i w romantycznych pastelach. Solo albo w duecie z innymi wzorami. A czy wiecie, skąd jego nazwa? Pochodzi prawdopodobnie od francuskiego słowa "chevre" – koza (motyw skojarzył się komuś ze śladem, jaki zostawia kozia raciczka). Ale chevron po francusku oznacza też krokiew. Od wieków wzór ten występował w heraldyce – odwrócone V było symbolem domu i bezpieczeństwa. Nic więc dziwnego, że tak dobrze odnajduje się we wnętrzach.

Jak stosować chevron we wnętrzach?

Dobierz do wzoru chevron jeden uzupełniający wzór w tym samym kolorze – unikniesz wizualnego chaosu.

W zależności od tego, z jakim wzorem go połączysz, chevron zmienia charakter. Zestawiony z rombami, pasami, kratami nabiera drapieżności. Przy motywach roślinnych subtelnieje. A w towarzystwie wesołych deseni do pokoi dziecięcych robi się powściągliwy.

PRZEJDŹ DO GALERII >>

Skomentuj:

Wzór chevron, czyli zygzak. Jak go wprowadzić do wnętrz?