Jak optycznie powiększyć mały salon?

red.

Kiedy nie można fizycznie powiększyć salonu, warto go powiększyć optycznie. Jak to zrobić? Oto sprawdzone sposoby stosowane przez projektantów na optyczne powiększenie małych wnętrz.

Jasne kolory powodują, że mały salon wydaje się większy, mimo że wprowadzono do niego całkiem sporo mebli.
Jasne kolory powodują, że mały salon wydaje się większy, mimo że wprowadzono do niego całkiem sporo mebli.
fot. Ewelina Golinowska, EG Projekt

Mały salon może sprawiać wrażenie większego. Zastosowanie odpowiednich trików sprawi, że będzie wyglądał na bardziej przestronny. Można je stosować nie tylko w salonie, ale i każdym innym pomieszczeniu.

Mały salon - wyrzucamy to co zbędne

Im mniej, tym lepiej - to podstawowa zasada w urządzaniu małych wnętrz, niezależnie od ich przeznaczenia. Im mniej w małym salonie mebli, dekoracji, przedmiotów, kolorów, tym będzie się wydawał większy. Jeśli mamy kolekcję drobnych rzeczy, niech będzie schowana w szafce. Wszystko, co nie jest niezbędne, powinno być ukryte. Powinniśmy ograniczyć także liczbę kolorów do najwyżej trzech zbliżonych odcieni.

Mały salon - kolor ma znaczenie

W aranżacji małych wnętrz biel jest niezastąpiona. Wprowadza do pomieszczenia wrażenie świeżości, czystości i przestronności. Stanowi pierwszy wybór każdego dekoratora wnętrz urządzającego mały salon. Białe mogą być nie tylko ściany, ale i podłogi. Zaraz za nią plasują się jasne odcienie szarości, rozbielone beże, błękit i chłodne pastele. Przy takich kolorach meble mogą być nieco ciemniejsze, ale raczej powinniśmy wybierać jasne, np. w odcieniu naturalnego drewna, białe lub szare. W małych pokojach powinniśmy natomiast unikać ciepłych barw - żółtego, pomarańczu, brązów.

Meble do małego salonu

Meble w małym salonie powinny być lekkie i smukłe. Ciężki kredensy i masywne meblościanki łatwo przytłoczą wnętrze. Jeśli tylko mamy taką możliwość, wieszajmy meble na ścianach - szafki i półki. Unikniemy wtedy zastawiania podłogi. Szczególnie warto rozważyć zawieszenie szafek wysoko pod sufitem - nie ograniczają one funkcjonalności pokoju, a dostarczają dodatkowego miejsca na przechowywanie. W małym salonie dobrze się sprawdzą meble wielofunkcyjne, np. stolik ze schowkiem pod blatem czy sofa z funkcją spania. Warto także rozważyć meble wykonane z transparentnych materiałów.

Dekoracje do małego salonu

Dekoracje do małego salonu należy dobierać mądrze. Jeśli chcemy powiesić coś na ścianie, niech to będzie lustro, lub grafika z dużą ilością białego tła. Z kolei dekorując okna, unikajmy ciężkich zasłon i firan - czasem lepiej z nich w ogóle zrezygnować, jeśli okno dobrze wygląda. Lepiej wybrać żaluzje lub rolety, np. rzymskie, które wyglądają bardzo dekoracyjnie. Jeśli natomiast nie możemy obejść się bez zasłon, niech będą w kolorze zbliżonym do ścian, z lekkiego materiału.

PRZEJDŹ DO GALERII >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak optycznie powiększyć mały salon?