Moda na kolor granatowy w kuchni

Edyta Jabłońska, Ilona Szajkowska

W kuchniach nastała moda na ciemne, wyraziste barwy, jednak główną rolę gra kolor granatowy. Może pojawiać się na ścianach, meblach, AGD i w dodatkach.

5Helle Kueche mit Essecke und Sitzbank im Dachgeschoss
Bogata paleta. Puśćcie wodze fantazji i połączcie różne odcienie: morski, kobaltowy, lazurowy.
OLAF SZCZEPANIAK/East News

W tym roku modne są nasycone, ciemne kolory, a najbardziej – mocne odcienie niebieskiego i granat. Ten ostatni ma wszystkie zalety czerni, unikając zarazem jej wad. Dobrze się komponuje z większością barw, jest bardzo elegancki i szykowny. Nie daje jednak aż tak silnego kontrastu jak czerń, dlatego odmładza „noszące” go kobiety, a mieszkaniom dodaje świeżości. Zastosowany we wnętrzach nie przytłacza, nie wywołuje smutku, lecz działa kojąco i wyciszająco. Wielu osobom kojarzy się z uspokajającym oddziaływaniem morskich fal. Nie bez powodu wybiera się go jako kolor mundurów – przywodzi bowiem na myśl takie cechy jak zamiłowanie do porządku, odpowiedzialność, równowaga, a tym samym budzi zaufanie.

Lubię je w mieszkaniu. Szczególnie takie, na które rzadko się decydujemy, urządzając wnętrza. W sklepach zawsze zerkam na półki z farbami. Mam groszkową sypialnię, morelowy salon i seledynowe drzwi. Granatowa kuchnia? Oczywiście! To będzie ciekawy eksperyment

- mówi Katarzyna Kowalska, redaktorka.

W kuchni granat najlepiej prezentuje się w duecie z bielą. W tym zestawieniu prezentuje się szlachetnie i klasycznie. Dobrze też komponuje się z beżem i kolorem drewna, z kolei w towarzystwie żółtego nabiera życia. Całe wnętrze w granacie może być zbyt ciężkie i przytłaczające. Najlepiej więc wprowadzić go na jednej ścianie, bądź w dodatkach.

PRZEJDŹ DO GALERII >>

Skomentuj:

Moda na kolor granatowy w kuchni