Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak przerobić toaletę na garderobę?

Magdalena Żmihorska-Tomasik, Michał Grzelak

W 75-metrowym mieszkaniu są dwie łazienki i toaleta. Para che jedną łazienkę całkowicie przerobić, a toaletę zamienić na garderobę. Architekci mają dwa sposoby, jak to zrealizować.

Plan mieszkania
Plan mieszkania
rys.

Mamy w mieszkaniu dwie łazienki i toaletę. Do jednej z nich wchodzi się z pokoju (docelowo naszej sypialni). Chcielibyśmy mieć w niej prysznic, bidet, sedes i dwie umywalki, a w tej dostępnej z przedpokoju - wannę. Toaletę planujemy natomiast przerobić na garderobę (z miejscem na pralkę). Zastanawiamy się również, jak urządzić pokój dla dwójki dzieci (rocznego i sześcioletniego). Przemek

Rozwiązanie 1: Z małym skosem
Magdalena Żmihorska-Tomasik

Układ głównych pomieszczeń nie został zmieniony – to ze względu na ścianę konstrukcyjną wydzielającą pokój dzienny. Mniejszą łazienkę nieco powiększyłam kosztem Państwa sypialni, która nadal jest wystarczająco przestronna.

Powiększona łazienka, do której wchodzi się z sypialni rodziców, mieści wszystkie potrzebne sprzęty. Zgodnie z Państwa życzeniem zaprojektowałam w niej kabinę prysznicową (90 x 90 cm), sedes, bidet oraz blat z dwoma umywalkami. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że w praktyce dość rzadko korzysta się z dwóch umywalek jednocześnie, dlatego radzę zrezygnować z jednej z nich i wstawić pod blat pralkę (którą, tak jak Państwo chcieli, umieściłam w garderobie urządzonej w dawnej toalecie). W drugiej, mniejszej łazience znajduje się asymetryczna wanna narożna (140 x 80 cm), sedes i umywalka. W obu łazienkach proponuję zamontować przesuwane drzwi.

Pokój dzieci jest teraz nieco większy – to dzięki zwężeniu przedpokoju. Mieszczą się w nim dwa pełnowymiarowe łóżka (na razie zamiast jednego z nich będzie stało łóżeczko dla niemowlaka) oraz biurko, szafa i regały. Kuchnia pozostała otwarta na salon. Przy jednym z ciągów roboczych zaprojektowałam barek w kształcie łuku.

Rozwiązanie 2: Toaletowy łącznik
Michał Grzelak

Łazienki są teraz połączone ze sobą małą toaletą zamykaną z dwóch stron przesuwanymi drzwiami. W dawnym w.c., tak jak Państwo planowali, powstała garderoba.

W łazience ogólnodostępnej, z wejściem z przedpokoju, znajduje się wanna (170 x 80 cm) i umywalka. W drugiej, przeznaczonej dla rodziców, jest kabina prysznicowa (90 x 90 cm) i także umywalka (tylko jedna, za to o długości aż 120 cm, z dwoma bateriami). W garderobie nie przewidziałem miejsca na pralkę, bo tę proponuję ukryć wśród szafek kuchennych. Zabudowa ma kształt litery U, swobodnie więc zmieści się w niej również to urządzenie, a w garderobie będzie więcej przestrzeni na tak potrzebne szafy.

Dzieci mają osobne pokoje. Moim zdaniem ze względu na różnicę wieku to lepsze rozwiązanie. Pokój starszego dziecka wydzieliłem z przestrzeni salonu, młodsze „zamieszkało” blisko rodziców. Aby ułatwić opiekę nad maluchem, między Państwa sypialnią a pokojem niemowlaka zrobiłem przejście zamykane przesuwanymi drzwiami. Będzie je można bez problemu zlikwidować, kiedy dziecko podrośnie i będzie bardziej samodzielne.

Skomentuj:

Jak przerobić toaletę na garderobę?