Wirtualny asystent do twojego mieszkania
Ty też możesz mieć swojego wirtualnego asystenta. Dyskretnego, pomocnego, w mig wykonującego każde polecenie. Siri, Alexa czy MyKie włączą światło, zmienią temperaturę w pokoju, puszczą ulubioną muzykę. Wystarczy ich o to głośno poprosić.
Współczesny lokaj to nic innego jak wirtualny asystent – system wbudowany w smartfon czy głośnik. W telefonach Samsung Galaxy S8 w tej roli debiutuje Bixby, w iPhone’ach Apple’a – Siri, a w głośnikach Echo Amazona – Alexa. Z cyfrowymi pomocnikami możemy się porozumiewać za pomocą komend głosowych. Odpowiedzą na pytanie (również głosem), jaka jest pogoda lub ile kalorii ma potrawa, która stoi przed nami na stole, a co najważniejsze – bez problemu będą obsługiwać sprzęt AGD, sterować ogrzewaniem, bramą garażową lub roletami. Gdy zapragniemy się zrelaksować, włączą muzykę, kiedy poczujemy chłód, zamkną okno. Nie musimy wstawać z fotela. Ba, nie musimy nawet nic przyciskać na pilocie czy ekranie dotykowym.
Wirtualny asystent: Producenci na start
Z wirtualnymi asystentami można połączyć na przykład inteligentne żarówki Philips Hue. Integrację z Alexa w styczniu tego roku zapowiedziała firma Whirlpool, łączy się z nią także robot odkurzający PowerBot marki Samsung. Własny system postanowiła stworzyć grupa Bosch i Siemens. Już w zeszłym roku na targach IFA zaprezentowała MyKie. Nazwa ta to skrót od my kitchen elf. Robot kuchenny będzie wyświetlać przepisy, sterować piekarnikiem, monitorować mycie naczyń w zmywarce, przyrządzi nam również kawę. Urządzenie ma też wbudowany projektor do wyświetlania filmów, co z pewności zwabi do kuchni najmłodszych domowników.
Asystenci opanowali również kino domowe. Telewizor był jednym z pierwszych urządzeń sterowanych głosem, ale dotąd wydawanie takich komend nie należało do najwygodniejszych. Dzisiaj piloty do wielu modeli Smart TV są wyposażone w udoskonalony mikrofon, który pozwala nie tylko wyszukać głosowo serial, film lub wideoblog na YouTube, ale także sprawdzić, ile lat ma aktor grający główną rolę.
Wirtualny asystent: Do you speak english?
Jeśli decydujemy się na wirtualnego asystenta, musimy przede wszystkim zadbać o to, by urządzenia, które mamy w domu, były kompatybilne z danym systemem. Po drugie pamiętajmy, że inteligentne rozwiązania są droższe i zwykle dostępne wyłącznie w najnowocześniejszych sprzętach AGD. Z Alexa korzystają już nasi zachodni sąsiedzi. Z obecnymi na polskim rynku asystentami na razie możemy rozmawiać wyłącznie po angielsku. Ale to dopiero początki tego typu rozwiązań. Cyfrowi pomocnicy, jak przystało na profesjonalne usługi consierge, nieustannie się dokształcają i zdobywają nowe umiejętności.
- Więcej o:
Powstał nowy robot domowy z własną mimiką. Kompan idealny
Co to jest Google Home? Będzie sterował całym domem
Jak doświetlić garderobę?
Jakie światło do pracy w domu?
Światło w domu
Jak ciekawie wykończyć sufit?
Master bedroom, czyli spokój o poranku
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?