Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Styl eko we wnętrzach: w zgodzie z naturą

Joanna Nowicka

Styl eko to miłość do przyrody odzwierciedlona we wnętrzu. Proste piękno naturalnych materiałów i stonowana kolorystyka tworzą atmosferę harmonii i spokoju podobną do tej, jaką daje przebywanie na łonie natury.

IM PROŚCIEJ, TYM LEPIEJ. Styl eko nie chce poprawiać natury. Ceni surowy urok drewna i kamienia. Na zdjęciu - meble kuchenne z kolekcji Semi Line 2017.
IM PROŚCIEJ, TYM LEPIEJ. Styl eko nie chce poprawiać natury. Ceni surowy urok drewna i kamienia. Na zdjęciu - meble kuchenne z kolekcji Semi Line 2017.
Fot. BRW

We wnętrzu eko można naprawdę odetchnąć. Nie ma w nim krzykliwych dodatków, nic nie męczy zmysłów. Wśród drewna, rattanu, trawy morskiej i kolorów ziemi łatwo odnaleźć swój azyl. Wnętrze w tym stylu można urządzić nawet niewielkim kosztem, bowiem z założenia ma ono być proste, oszczędne i bezpretensjonalne. Wszak inspiracją jest tu nieskomplikowane piękno natury.

Jednak ekodesign to nie tylko stylistyczne nawiązanie do przyrody. To także szacunek dla niej i świadome korzystanie z jej zasobów. Zamiast ciężkich zasłon – odsłonięte okna wpuszczające dużo światła i pozwalające oszczędzać energię elektryczną. Zamiast plastiku – naturalne materiały podlegające recyklingowi. Jeśli te ideały są ci bliskie, urządzenie wnętrza w stylu eko wydaje się wyborem wręcz oczywistym.

Cechy typowe dla stylu eko

1. Kolory ziemi. Przeniesiona z natury, harmonijna paleta beżów, brązów, szarości i zieleni.
2. Naturalne materiały. Drewniane podłogi i meble. Tkaniny typu bawełna i len. Dodatki wykonane z drewna, rattanu, wikliny.
3. Prostota i oszczędność. Meble i dodatki urzekają prostotą. Wskazany jest minimalizm, a nawet pewna surowość stylu.
4. Przedmioty z recyklingu. Stolik kawowy z europalet lub odnowiona komoda po babci wpisują się w ekologiczne podejście do zasobów natury.

Styl eko kocha:

  • pnie drzew – często pojawiają się jako motyw dekoracyjny, ale także „na żywo”. Pieniek może być wykorzystany np. jako stolik nocny;
  • rękodzieło – wykonane ręcznie ozdoby z naturalnych surowców;
  • motywy roślinne – łodygi, liście i inne botaniczne akcenty w dekoracjach; mile widziane są również żywe rośliny.
    Więcej o:

Skomentuj:

Styl eko we wnętrzach: w zgodzie z naturą