Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?

red.

Skandynawski wiatr rozwiał po świecie modę na przestronne, jasne i bezpretensjonalne wnętrza. Modę, która nie przemija - również w Polsce wciąż cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Nadal chętnie kupujemy meble i dodatki w tym stylu, nadal przeglądamy prasę i internet w poszukiwaniu inspiracji do zaaranżowania wnętrz naszych domów. Dlaczego styl skandynawski tak bardzo przypadł nam do gustu?

Choć Skandynawia kojarzy się z chłodem, wnętrza urządzone w tym północnym stylu wcale nie są zimne. Przeciwnie, mają stanowić swoiste antidotum na brak słońca i chłód panujący na zewnątrz. Są więc zarazem jasne i bardzo przytulne. Sterylność białych ścian i mebli ocieplają elementy drewniane, liczne tkaniny (poduszki, narzuty, pledy, dywany) oraz kropla koloru, która pojawia się w dekoracjach. Skandynawskie wnętrza kochamy również za to, że stawiają na wygodę i funkcjonalność. Charakteryzują je proste formy, naturalne materiały oraz praktyczne rozwiązania, które ułatwiają życie domownikom. Co więcej, takie wnętrza bez problemu urządzimy nawet niewielkim nakładem środków. Obecnie wstylu skandynawskim widoczne są dwa równoległe nurty. Jeden bardziej tradycyjny, drugi nowoczesny.

Zobacz mieszkania urządzone w skandynawskim stylu:

Mieszkanie w stylu skandynawskim>>

Cozy Nordic Home czyli przytulne mieszkanie z kotem w tle>>

Jasne mieszkanie w stylu skandynawskim>>

Cechy typowe dla stylu skandynawskiego

Jasna kolorystyka. Ma ona kompensować niedobór naturalnego światła, który doskwiera krajom na północy. Wiodącym kolorem jest biel. Mile widziane są również odcienie szarości i beżu. Żywsze kolory oraz czerń występują w dodatkach.

Naturalne materiały. Prym wiedzie drewno, najczęściej jasne lub bielone, czasem malowane na inne kolory. Ceramika, szkło i metal to również bardzo popularne dodatki. Jeśli chodzi o tkaniny, najczęściej stosowane są bawełna, wełna, len.

Ergonomiczne formy. Meble służące do wypoczynku, takie jak sofy, fotele i krzesła, mają przede wszystkim gwarantować wygodę. Są więc miękkie i odpowiednio wyprofilowane. Najczęściej wyróżniają je opływowe, zaokrąglone kształty.

Wyraziste wzory.Styl skandynawski lubi motywy botaniczne. Rośliny często są przedstawiane w uproszczonej, geometrycznej formie. Dekoracją bywają też czarno-białe grafiki oraz cytaty, sentencje, litery.

Wnętrze utrzymane w tradycyjnym skandynawskim stylu cechuje przytulna, sielska atmosfera. Znajdziesz tu:

  • bielone lub przecierane meble
  • ramkowe i frezowane fronty
  • tradycyjne uchwyty
  • folkowe motywy w dekoracjach.

Nowoczesny nurt stylu skandynawskiego wyraźnie skłania się ku minimalizmowi. Preferuje:

  • proste i lekko wyglądające meble
  • gładkie fronty (błyszczące lub matowe)
  • nowoczesne uchwyty lub szafki w wersji bezuchwytowej
  • minimalistyczne, czasem industrialne dodatki z metalu, plastiku i szkła.

Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?

Przede wszystkim musi się w niej znaleźć drewno - w postaci desek na podłodze, stołu ustawionego na środku pomieszczenia, blatu roboczego, szafek oraz drobnych akcesoriów, jak: deski do krojenia, łyżki, pojemniki, skrzynki na kwiaty, itp. Podłogę i meble możemy zostawić w stanie surowym lub pomalować je na biało (mile widziane są wszelkiego rodzaju przetarcia). Kuchnia w stylu skandynawskim to także ceglane ściany lub prostokątne kafle na ścianie nad blatem roboczym (w kolorze białym). Oświetlenie w postaci lamp wiszących lub kinkietów w metalowych oprawach, które równie dobrze mogłyby znaleźć się we wnętrzu industrialnym.

Zobacz: Metamorfoza kuchni w stylu skandynawskim>>

Zobacz: Kuchnia z jadalnią w stylu skandynawskim>>

Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

Czy duża ilość białego koloru sprzyja wypoczynkowi? Mogłoby się wydawać, że takie aranżacje są zimne i sterylne, ale styl skandynawski narzuca wykorzystanie dużej ilości tekstyliów, dzięki którym salon staje się przytulną oazą. Na podłodze można położyć futrzany dywanik, na którym będzie przyjemnie postawić stopy, a na sofy rzucić poduszki we wzorach nawiązujących do natury. Macie nieco zniszczone drewniane meble? Teraz jest świetna okazja, by je wykorzystać. Nie odnawiajcie ich, nie malujcie, po prostu zostawcie w takim stanie, w jakim są - styl skandynawski lubi drewno nadgryzione zębem czasu. Nie zapominajcie też o żywych roślinach - stawiamy je nie tylko na parapetach czy komodach, ale również bezpośrednio na podłodze - najlepiej w glinianych donicach.

Zobacz: Pogotowie Czterech Kątów: salon w stylu skandynawskim>>

Czasem zdarza nam się łączyć w obrębie jednej aranżacji meble i dodatki charakterystyczne dla różnych stylów - to jeden ze sposobów na stworzenie nietuzinkowego wnętrza. A czy w przypadku połączenia stylu skandynawskiego z innym da się uzyskać ciekawy efekt? Przekonajcie się sami:

Połączenie stylu skandynawskiego i loftowego w poznańskim mieszkaniu>>

Skomentuj:

Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?