Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pięć osób na 72 metrach. Jak zaplanować wnętrze?

red.

Pięcioosobowa rodzina mieszka w 72-metrowym mieszkaniu z trzema pokojami. Dwa pokoje rodzice oddali dzieciom, ale marzy im się własna sypialnia. Architekci mają dwa rozwiązania.

Jesteśmy małżeństwem z trojgiem dzieci. Dwa mniejsze pokoje chcielibyśmy przeznaczyć dla nich, ale co wtedy z naszą sypialnią, choćby niewielką? Myślimy o wydzieleniu jej z części kuchni i zmniejszeniu przedpokoju. W kuchni potrzebujemy dużo miejsca do przechowywania i do pracy, bo dużo gotujemy. Czy takie zmiany są w ogóle realne? Judyta

Rozwiązanie 1: DWIE ODRĘBNE STREFY
Justyna Burdow-Gołoś

Kuchnia pozostała na swoim miejscu, ale została częściowo oddzielona od pokoju dziennego. Dodatkowy pokój powstał natomiast w drugiej części mieszkania – w miejscu dwóch mniejszych pokoi są teraz trzy.

Mieszkanie dzieli się teraz na dwie wyraźne strefy: dzienną (z salonem i kuchnią) oraz prywatną (z sypialnią i dwoma pokojami dziecięcymi). Między nimi znajduje się przestrzeń wspólna: przedpokój, łazienka, w.c. i garderoba. Kuchnię oddzieliłam od salonu ścianką, zostawiając jednak szerokie otwarte wejście. Kuchenny ciąg roboczy usytuowałam wzdłuż jednej ściany. Przy drugiej jest wysoka zabudowa z pojemnymi schowkami oraz półokrągły stolik śniadaniowy. Duży rodzinny stół stoi w pokoju dziennym, ale w bliskim sąsiedztwie kuchni.

Dodatkowy pokój, czyli Państwa sypialnia, znajduje się między pokojami dziecięcymi. Większy jest przeznaczony dla dwojga z nich; mieszczą się w nim biurka, piętrowe łóżko, szafa, regaliki. W łazience proponuję zainstalować asymetryczną wannę narożną (150 x 90 cm), dwie umywalki nablatowe, i podwieszony sedes. Powiększone w.c. pełni również funkcje pralni (z pralką 60 x 60 cm). Przy nim wygospodarowałam miejsce na praktyczną garderobę.


ROZWIĄZANIE 2: TEN SAM UKŁAD
Krzysztof Radzanowski

Układ pomieszczeń nie został zmieniony. Dodatkowy pokój, przeznaczony na Państwa sypialnię, wydzieliłem z przestrzeni kuchni.

Nowa sypialnia jest nieduża, ale mieści się w niej podwójne łóżko i dwie szafy różnej wielkości. Do pokoju wchodzi się z salonu przez suwane drzwi. Ciąg roboczy w kuchni ma kształt litery L; na jego końcu znajduje się wysoki słupek. W głównej zabudowie są i szafki stojące, i wiszące, tak więc miejsca do przechowywania nie powinno brakować.

W pozostałych pokojach „zakwaterowałem” młodszych domowników. Jeden z pokoi, nieco powiększony kosztem drugiego, jest przeznaczony dla dwojga dzieci. Stoją w nim dwa łóżka oddzielone regałem, podwójne biurko i szafa. Również w tym wariancie toaleta została powiększona o schowek z otwieraną od góry pralką (40 x 60 cm). W łazience jest m.in. prostokątna wanna (170 x 70 cm), przy której – na nowo postawionej ściance – proponuję zainstalować podwieszony sedes.

Skomentuj:

Pięć osób na 72 metrach. Jak zaplanować wnętrze?