Osnowa i wątek - designerskie projekty Marty Bakowskiej
Bada kolory, eksperymentuje z materiałami, szanuje tradycyjne techniki rzemieślnicze. I chociaż jej pochodzenie nie definiuje jej projektów, cieszymy się, że urodzona we Francji Marta Bakowski ma polskie korzenie.
Gdy patrzę na to czarno-białe zdjęcie, przypominają mi się szkolne zajęcia z tkania. Na tekturowym kole z naciągniętą osnową powstawały z kolorowych wełenek naprawdę małe cudeńka. Młoda projektantka na fotografii to Marta Bakowski, urodzona w Paryżu, z pochodzenia Polka. Wydaje się, że pomysł na lampy Rays, które zaprojektowała dla francuskiej marki Roche Bobois powstał właśnie z inspiracji takim prostym zestawem do tkania. Kolekcję tych lamp (jest ich pięć) po raz pierwszy zaprezentowała na Design Week w Paryżu. Od razu przyciągnęły uwagę bossów designu, którzy zachwycili się niezwykłą przeplatanką osnowy i wątku na dużym poliestrowym kole. Lampy o różnym przeznaczeniu, dostępne w różnych wielkościach i kolorach, tworzą fantastyczne efekty kolorystyczne, zarówno przy włączonym, jak i wyłączonym świetle.
Marta Bakowski zdążyła już być asystentką samej Helli Jongerius, współpracować z guru holenderskiego designu Tordem Boontje oraz stworzyć kolekcje dla światowych marek Ligne Roset i Roche Bobois. W Polsce po raz pierwszy usłyszeliśmy o niej przy okazji wystawy „Kto ty jesteś?” prezentowanej pięć lat temu podczas festiwalu Łódź Design. Wszyscy zastanawiali się wtedy, kim jest młoda Francuzka z polsko brzmiącym nazwiskiem.
Urodziła się w 1986 roku w Paryżu. W 2009 roku ukończyła studia w Saint Martins College of Art and Design w Londynie, a następnie studia podyplomowe w Royal College of Art.
Po studiach wyjechała do Berlina na staż do pracowni holenderskiej projektantki Helli Jongerius. Praca przy boku gwiazdy światowego designu w znacznym stopniu ukształtowała jej myślenie o projektowaniu. Jongerius, znana z badań nad kolorem, obudziła w młodej adeptce zainteresowania pigmentami. – Pasjonują mnie procesy pozyskiwania koloru z natury: gleby, owadów, korzeni lub zmiażdżonych muszli – mówiła Bakowski w swoim wprowadzeniu do projektu badawczego Color Naturalis (jego efekty można było podpatrywać podczas wspomnianej łódzkiej wystawy w 2012 r.).
Fascynuje mnie też to, co dzieje się, kiedy siekam czerwoną kapustę czy szpinak wkuchni
– dodaje. Z kulinarnych eksperymentów Marty powstają organiczne pigmenty, które wykorzystuje później na przykład do barwienia drewna.
Marta Bakowski
Ukończyła prestiżowe uczelnie w Londynie, współpracowała z najlepszymi projektantami, zrealizowała kilka ważnych projektów, również badawczych. W 2013 roku otworzyła własne studio projektowe w Paryżu. Swoje wysmakowane kolorystycznie lampy, tkaniny i rzeczy codziennego użytku pokazuje na najważniejszych targach designu. Uczestniczy w wystawach wzornictwa, również w Polsce. Ma dopiero 31 lat, wciąż się rozwija i zaskakuje.
- Więcej o:
Polski design na prezent - inspiracje
Premiera lamp STORM od Gie El na Warsaw Home & Contract
Nawer, Konopacka, Zień i Koziara dla Grupy Tubądzin - kolekcje płytek stworzone przez wybitnych twórców
O nagrodach, inspiracjach, trendach - wywiad z twórcami Grynasz Studio
Meble i oświetlenie marki HULE - design z misją
Lampy od polskich projektantów - neuroestetyczne żyrandole Gie El
Wywiad z Dorotą Koziarą, projektantką kolekcji płytek Masovia Tubądzin
Paged Meble: tradycja i trendy. Dlaczego tak lubimy gięte meble?