Klamki do drzwi - klasyczne, nowoczesne, designerskie

TEKST: red. WYBÓR: Delfina Grzelak

Klamki do drzwi na co dzień mogą wydawać się czymś banalnym. To się zmienia, kiedy kupujemy nowe drzwi lub jesteśmy zmuszeni do wymiany starych klamek na nowe. Nagle okazuje się, że mamy do wyboru tak wiele różnych modeli, że nie potrafimy się zdecydować, które będą najlepsze. Czym się kierować przy zakupie?

Klamka Elika
Klamka Elika
fot. Kuchinox

Klamki ddobią nie tylko same drzwi, ale również całe wnętrze i podkreślają charakter aranżacji. Występują w wielu różnych stylach, wykończeniach i kolorach, co znajduje odzwierciedlenie w cenach.

Klamki do drzwi - które wybrać?

Wszystko zależy od stylu, w jakim jest utrzymane nasze mieszkanie, a co za tym idzie - również i drzwi. Klamki muszą do nich pasować (jedynym wyjątkiem jest styl eklektyczny, w którym z założenia łączy się ze sobą elementy powszechnie uznane za niepasujące do siebie).

Jeśli lubicie minimalizm i geometryczne kształty, dobrym wyborem będzie klamka o uchwycie w formie prostopadłościanu. Wybierzcie jednak model o zaoblonych krawędziach - nieco "ostrzejsze" mogą przy chwytaniu sprawiać dłoniom ból. Nie poranią ich, ale będą powodowały spory dyskomfort. Niektóre firmy mają w ofercie klamki o tych kształtach wykończone dekorami w kolorze drzwi - to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala na zakup kompletu bez konieczności dopasowywania klamki.

We wnętrzach klasycznych sprawdzą się modele stylizowane o falistych kształtach -  mogą być nawet ozdobione ornamentami. Prawdziwą perłą wśród klamek do drzwi są te z porcelanowym uchwytem (jednobarwnym lub z ręcznie malowanym np. w kwiatowe wzory).

Styl glamour, który wciąż ma wielu zwolenników, charakteryzuje się dużą ilością połyskujących detali - do takich wnętrz będą pasowały kryształowe gałki lub klamki wysadzane małymi kryształkami.

Szukacie nietypowych rozwiązań? Poza coraz bardziej wyszukanymi kształtami producenci oferują również klamki do drzwi wyposażone w dodatkowe funkcje, jak na przykład oświetlenie zamontowane w uchwycie. Warto też czasem poeksperymentować z kompozycją ościeżnica-drzwi-klamka i połączyć ze sobą elementy w różnych kolorach, na przykład dębową ościeżnicę z białym gładkim skrzydłem drzwiowym i czarną klamką.

Zobacz: Klamki do różnych drzwi>>

Ekskluzywne klamki do drzwi. Warto zobaczyć>>

Klamka w kształcie krzyża- Hit czy Kit?>>

Naprawa klamki do drzwi

Może się zdarzyć, że klamka zacznie opadać. Znacie ten problem? Świadczy on o tym, że sprężyna w zamku spadła lub wręcz pękła. W pierwszym przypadku wystarczy włożyć ją z powrotem na miejsce, w drugim - trzeba niestety wymienić cały zamek. Jak tego dokonać?

Zrób to sam. Naprawa klamki>>

Wymiana klamki do drzwi - krok po kroku>>

Zobacz galerię>>

Skomentuj:

Klamki do drzwi - klasyczne, nowoczesne, designerskie