Kolorowe biuro - inspirujący projekt pracowni VIVA DESIGN
Przy planowaniu przestrzeni biurowej istotne jest uwzględnienie nie tylko jej praktyczności i estetyki, ale także aranżacji, która odzwierciedla charakterystykę firmy, dla której projekt jest realizowany. Pracownia VIVA DESIGN stworzyła projekt biura dla przedsiębiorstwa spedycyjnego. Powstało wnętrze, które łączy w sobie nowoczesny design, ponadczasowy styl i ergonomiczne warunki pracy.
Prezentowane biuro należy do przedsiębiorstwa zajmującego się transportem i spedycją w Polsce i zagranicą, oraz prowadzącego produkcję metalowych kontenerów dla lotnictwa. Zespół projektantów z pracowni VIVA DESIGN skoncentrował się na tych szczegółach, tworząc koncepcję wnętrz, które harmonizują z zakresem działalności marki.
Postawiliśmy na wzór koła, który naturalnie nawiązuje do kół samochodów transportowych, a także przekładki, zębatki, czyli wszystko to, co jest związane z motoryzacją. Kolor czarny i szary pojawił się naturalnie ze względu na specyfikę motoryzacyjną, ale również wzbogaciliśmy to wszystko kolorem m.in. ze względu na to, jakie produkty i materiały są transportowane. A koloru w nich zdecydowanie nie brakuje.
Otwarta przestrzeń biurowa
Przez pewien czas popularne było projektowanie biur w układzie otwartym, mającemu na celu stworzenie elastycznej przestrzeni pracy, sprzyjającemu współpracy i komunikacji między pracownikami. Zazwyczaj powstawały wspólne pomieszczenia bez stałych ścianek działowych. Obecnie ten trend uległ pewnym zmianom. Choć biura o układzie otwartym wciąż są modne, już nie charakteryzują się ogromnymi powierzchniami. Przestrzeń została zawężona do kilku miejsc pracy, co umożliwia skupienie się oraz zwiększa efektywność.
Każdy projekt, niezależnie od tego, czy jest to wnętrze prywatne, czy jak w tym przypadku – biurowe, rozpoczynam od rozmowy, a wręcz audytu potrzeb. Tu inwestor musiał wprowadzić nas w swój zawodowy świat, pokazać jak wygląda praca jego i zespołu. Pokazać nam swoją codzienność i to na czym szczególnie mu zależy, bo np. pozwala na wiele ułatwień w ciągu dnia. Wiedziałam, że musimy zaprojektować przestrzeń, która umożliwia pracę wspólną, ale też tzw. cichą oraz na kameralne spotkania, w tym gabinety i części wspólne jak np. kuchnia.
Realizacje projektów VIVA DESIGN charakteryzują się dynamiką, wyrażającą się poprzez starannie dobraną paletę kolorów i materiałów oraz formę. Ta cecha doskonale współgra z charakterem przedsiębiorstwa logistycznego, dla którego został opracowany prezentowany projekt wnętrz. W związku z koniecznością ścisłej współpracy między różnymi sektorami firmy, konieczne stało się stworzenie aranżacji ułatwiającej efektywną komunikację. W tym kontekście pojawił się pomysł na niewielkie przestrzenie w formie open space, jednakże o ograniczonych wymiarach.
Architekci od samego początku zdawali sobie sprawę z tego, że tradycyjny model open space może nie spełnić oczekiwań, zwłaszcza biorąc pod uwagę istnienie stanowisk wymagających ciszy i spokoju w strukturze firmy. W ramach przestrzeni o powierzchni 130 m kw. zaprojektowano kilka gabinetów oraz mniejszych sal konferencyjnych, dostosowując układ do specyfiki potrzeb przedsiębiorstwa.
Kolory, kształty i materiały
Motyw naturalnych materiałów i subtelnych kolorów to stały element całego projektu biura, zwracając uwagę począwszy od sal konferencyjnych, gdzie zastosowano różne odcienie beżu i brązu. Nawet dekoracje ścienne zostały dostosowane do podobnej palety kolorystycznej. Przechodząc dalej w głąb biura, natrafiamy na obszar open space, gdzie kolor dominuje zarówno na podłodze, ścianach pomiędzy biurkami, jak i na elementach takich jak szafa. Ten zabieg wyraźnie dodaje życia przestrzeni, wspierany dodatkowo przez obecność żywych roślin oraz elementów dekoracyjnych, takich jak ściana ozdobna.
Na wejściu postawiliśmy ażurową ścianę z firmy Nanis z terakoty szkliwionej na kolor czarny. Nawiązuje ona swoją formą do dwóch rzeczy: kół samochodowych oraz foli bąbelkowej wykorzystywanej do pakowania przedmiotów.
Aranżacja pełna kontrastów
Nie znajdziemy tu przypadkowych rozwiązań. Przykładowo, na bocznych ścianach umieszczono nawiązania do miast, do których firma dostarcza swoje usługi. Linia przerywana, podobna do linii na drodze, prowadzi od logo do strategicznych punktów logistycznych w całej Europie. Podłoga eksponuje intensywne kolory i wzory, wykorzystując motywy pasów drogowych, przejść dla pieszych oraz kół zębatych. Pozostałe ażurowe ściany, zastosowane w całym obiekcie, pochodzą z oferty firmy Mutina (projekt autorstwa Patricii Urquioli) i tworzą spójną przestrzeń, nie zacierając granic wewnątrz pomieszczenia.
Koncept zestawienia ciemnych tonów i szarości charakterystycznej dla industrialnego wystroju wnętrza z kolorowymi płytkami układanymi w formie ścieżek wynika z fundamentalnych założeń firmy oraz jej specyfiki. Cała struktura, w której zlokalizowane jest biuro, została wykreowana jako modułowy budynek, wykorzystujący najnowsze technologie oraz przyjazne dla środowiska podejście.
Dopasowanie projektu przestrzeni do konkretnych wymagań zespołu oraz preferowanego stylu pracy jest kluczowe, aby umożliwiał efektywną i komfortową działalność. Istotne jest utrzymanie stałego kontaktu pomiędzy architektem, inwestorem a zespołem pracowniczym, aby zapewnić optymalne dostosowanie przestrzeni do potrzeb użytkowników. W obecnych czasach, pomimo rosnącej popularności pracy w trybie hybrydowym, biura oraz ich ergonomiczne wyposażenie i aranżacja nadal stanowią jeden z walorów w kontekście rekrutacji nowych pracowników. Szczególnie istotne jest to dla pokolenia Y, które przykłada wagę do środowiska pracy tak samo jak do wynagrodzenia, świadczeń dodatkowych i ogólnej atmosfery.
- Więcej o:
Domki w stylu hytte - norweska inspiracja do relaksu
Wnętrza domu w eklektycznym stylu
Aksamitny beż: aranżacja mieszkania projektu pracowni KODO
Domki wypoczynkowe nad jeziorem w austriackim Leogang
Dom biofilny: rozwiązania dla lepszego samopoczucia
Apartament w Ostródzie - aranżacja w stylu japandi wg Studia Projekt
Gra o przytulność - aranżacja mieszkania w Barcelonie
Mieszkanie w Sofii - z wizytą u kuratora trendów