Co się bardziej opłaca - zmywarka czy mycie ręczne?
Szukamy sposobów na zaoszczędzenie w praktycznie każdej dziedzinie, również w wykonywaniu codziennych obowiązków domowych. Niektóre czynności są jednak niezbędne i nie możemy z nich zrezygnować, jak na przykład zmywanie naczyń. Z powodu rosnących kosztów energii i wody pojawia się pytanie, co jest bardziej oszczędne: zmywarka czy ręczne mycie naczyń?
Zmywarka czy mycie ręczne – co generuje mniejsze koszty?
Producenci sprzętu AGD zapewniają, że używanie zmywarek do mycia naczyń pozwala zaoszczędzić znacznie więcej pieniędzy niż mycie ręczne. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii w sprzęcie AGD możliwe jest rzeczywiste zmniejszenie zużycia energii i wody, co przekłada się na oszczędności finansowe. Jak kształtują się koszty mycia naczyń automatycznego w porównaniu z myciem ręcznym? Na koszt mycia naczyń składają się:
- Koszt zużycia wody – zimnej oraz ciepłej;
- Koszt zużycia energii;
- Koszt akcesoriów i detergentów.
Sprawdźmy porównanie na konkretnym przykładzie - z użyciem modelu zmywarki GV693C60UVAD z serii Superior marki Gorenje. Zmywarka ta ma wymiary 82x60x56 (wys. x szer. x gł.) i może pomieścić nawet 16 zestawów naczyń w jednym cyklu. Zestaw naczyń składa się z talerza obiadowego, talerza głębokiego (miski) i talerza deserowego, zestawu sztućców, filiżanki, szklanki i kieliszka dla jednej osoby. Domyślnym programem dla tego urządzenia jest tryb Eco, który myje wodę w temperaturze 55°.
Zużycie wody i energii - koszt
Zmywarka GV693C60UVAD od Gorenje wykorzystuje 9,6 l zimnej wody podczas jednego cyklu, kiedy jest załadowana w pełni i działa w trybie domyślnym. Urządzenie używa energii do podgrzania wody - ten koszt jest jedynym, za który musimy zapłacić - nie musimy płacić za ciepłą wodę. W każdym cyklu zużywa się średnio tylko 0,76 kWh energii, co oznacza, że koszt zużycia energii podczas jednego cyklu to mniej niż 1 złoty (średni koszt 1 kWh energii wynosi 85 groszy brutto).
Czy używanie zimnej i gorącej wody podczas mycia ręcznego prowadzi do większej oszczędności? Chociaż nie ma zużycia energii, zużycie wody podczas ręcznego mycia jest znacznie większe niż w przypadku zmywarki. Aby umyć taką samą liczbę naczyń, potrzebujemy nawet trzy razy więcej wody niż w zmywarce. Innymi słowy, aby umyć 16 zestawów naczyń ręcznie, zużyjemy około 30 litrów wody.
Przeciętny koszt zużycia wody to 3,19 zł brutto za metr sześcienny. Warto zauważyć, że koszt zużycia metra sześciennego wody ciepłej jest znacznie wyższy niż zimnej. Na podstawie ilości zużytej wody możemy wyliczyć, że mycie ręczne jest bardziej kosztowne niż korzystanie z zmywarki.
Do zmywania są też potrzebne akcesoria i środki czystości - zarówno do mycia ręcznego, jak i w zmywarce. Cena tych produktów zależy od wyboru marki, a szybkość ich zużycia zależy od indywidualnych preferencji lub zastosowanego automatycznego systemu dozowania detergentu w przypadku zmywarki.
Czas potrzebny na mycie naczyń
Nie sposób podważyć kosztów związanych z zużyciem energii, wody, detergentów i zakupem akcesoriów, ale używanie zmywarki do automatycznego mycia naczyń jest zwykle tańsze niż ręczne mycie. Niemniej jednak, wybór między tymi dwiema metodami nie zawsze zależy tylko od kosztów, ponieważ czas jest równie ważnym czynnikiem. Oczywiście, mycie naczyń jest obowiązkiem, którego nie da się uniknąć, ale zwykle nie jest to przyjemne zadanie domowe. Zmywarka pozwala zaoszczędzić czas, który można spożytkować na bardziej przyjemne zajęcia.
Komfort wykonywania codziennych obowiązków
Dzięki temu, że zmywarka wykonuje pracę za nas, nie musimy zajmować się tą "brudną robotą". Co więcej, automatyczne mycie zapewnia lepszą skuteczność i higienę dzięki nowoczesnym funkcjom, które umożliwiają ciągłe ulepszanie urządzeń.
Zmywarki z linii Superior od Gorenje zapewniają wygodę użytkowania dzięki różnorodnym funkcjom i programom automatycznym. W urządzeniach znajdują się trzy kosze - dwa służące do przechowywania naczyń oraz jeden pojemnik na sztućce. Dzięki możliwości regulacji wysokości i ruchomych elementów, kosze można dostosować do swoich potrzeb, np. do mycia wysokich garnków. Zmywarki Superior posiadają także dodatkowe ramię spryskujące, które zwiększa skuteczność mycia o 30 proc., oraz strefę intensywnego mycia - CleanZone, dedykowaną do czyszczenia silnie zabrudzonych patelni i garnków, wyposażoną w dwie mocne dysze. Wewnętrzna przestrzeń zmywarek Superior została zaprojektowana z myślą o funkcjonalności i wygodzie - zawiera pojemnik na sztućce oraz specjalne miejsce na kieliszki, które zabezpiecza je przed uszkodzeniem.
Zmywarki z tej linii posiadają 7 programów automatycznych oraz 5 funkcji dodatkowych. Wśród automatycznych programów są 15-minutowy program intensywnego mycia, program ExtraHygiene, który eliminuje do 99,99 proc. bakterii oraz program do mycia kryształowego szkła. Poza tym, zmywarki Superior wyposażone są w funkcje takie jak Ioniser, który dzięki jonizacji usuwa nieprzyjemne zapachy, oraz funkcję samoczyszczącą.
Zmywarki Superior zostały wyposażone w technologię SmartDry, co pozwala na całkowite wysuszenie naczyń po każdym cyklu, oraz system AutoDose, który automatycznie dozuje właściwą ilość detergentu, co pozwala uniknąć konieczności uzupełniania pojemnika na detergent za każdym razem i zapobiega marnowaniu detergentu. Wszystko po to, aby zapewnić pełen komfort użytkowania.
Ponadto, zmywarki z serii Superior to inteligentne urządzenia, które są zgodne z koncepcją inteligentnego domu. Oznacza to, że są połączone z aplikacją ConnectLife, systemem operacyjnym opracowanym przez Gorenje. Przy użyciu tej aplikacji można sterować zmywarką za pomocą smartfona. Dzięki niej można ustawić parametry zmywarki, zdalnie ją uruchomić oraz monitorować jej działanie, co zapewnia kontrolę nad zużyciem wody i energii.
Kupując zmywarkę, zaoszczędzisz nie tylko wodę, energię i pieniądze, ale także skrócisz czas spędzony na myciu naczyń.
- Więcej o:
Żaluzje do kuchni. Jakie wybrać? Jakie będą najlepsze?
Odśwież swoją kuchnię: jak nadać nowe życie sercu domu?
Jak zrobić tabletki do zmywarki?
Jak dbać o zlewozmywak?
Nowa kolekcja armatury kuchennej marki Tres: innowacja, design i adaptacyjność
Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Beżowa kuchnia – ponadczasowy wybór pełen elegancji i ciepła
Jak zaaranżować idealną kuchnię? Poradnik krok po kroku